Kompanze Edilen Bir Sistemde Tekrar Kompanzasyon Olur Mu

DUACILI

Üye
selam üstadlar trafonun oldugu yerde kompanze edilen bi sistemden enerji aldıgımız taktirde tekrar kompansazyon yapmamız gereklimi

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn. DUACILI

* Beslediğiniz yükler için direk OG kompanzasyon yapıyorsanız, eklediğiniz yükler kadarı ile sistemi tekrardan dizayn etmeniz gerekir. Sorunuzu tam anlayamadım da açıkçası biraz daha açarsanız yardımcı olmaya çalışabiliriz.

kompanzasyonu olan bir sistemde ilave endüktif yükler eklenmişse kompanzasyon ihtiyacı artacaktır. Reaktif güç kontrol rölesi de devreye kondansatör alarak kompanzasyonu düzenleyecektir. Kondansatör kapasiteleri yetersiz geliyorsa tabi sistemin tekrar düzenlenmesi gerekir

sorunumu tam olarak anlatamadım bir işetmeden enerji alıyoruz ve onların sistemi zaten kompanze ediliyor fakat bizede kompanzasyon panosu yaptırdılar dogrumu dogru ise neden sürekli kapasitif yazıyor

Herhalde size enerji veren işletmenin kompanzasyonuyla sizin bir alakanız yok
Sizin kompanzasyon düzgün çalışmazsa cezayı diğer işletme çekecek :)
fakat bizede kompanzasyon panosu yaptırdılar dogrumu dogru ise neden sürekli kapasitif yazıyor
sonucun kapasitif çıkması uygulamadaki hatalarla alakalı demekki sistem düzgün çalışmıyor

tamam diyelim uygulamada hata var fakat hiç bir kontaktör cekili degilken bile kapasitif yazması mümkünmü

Sn. DUACILI

* Kısaca açıklamak gerekirse; İşletmenin tükettiği bir aktif gücü ve meydana getirdiği endüktif reaktif güçleri var. İşletme; meydana getirdiği bu endüktif reaktif güçleri kompanze edebilmek için, kapasitif reaktif güç üretmek amacıyla kondansatör kullanarak bir kompanzasyon panosu yapmıştır.

* Şimdi siz buna ek olarak yükleneceğiniz için, tabii ki, sizin yükleriniz de endüktif reaktif meydana getiriyorsa, aynı şekilde sizin de bunları ayrıca kapasitif reaktif yük meydana getirerek, kompanzasyonu sağlamış olmanız gerekiyor. Çünkü; kompanzasyonu düzgün yapılmış var olan bir sisteme ek yükler gelmiştir. Durumunuz bundan ibaret ve eklenen yükler için gerekli kompanzasyonu yapmalısınız.

* Sizin kompanzasyon sisteminiz kapasitif yazıyorsa çeşitli nedenleri vardır;

- Gerekli olan kondansatör gücünden fazla kondansatör gücü kullanılmış olabilir.

- Kademe kondansatör güçleri iyi ayarlanamamış olabilir. ( Örneğin; 15 KVAr'lık kapasitif ihtiyacı vardır ama 25 KVAr'lık kondansatörünüz olunca, fazla geldiğinden fazla kapasitif olur )

- Kapasitif reaktif meydana getiren tasarruflu lambalar, ups vb. cihazlar olabilir.

- Kablo mesafesinin çok uzun olması olabilir ki, çok tahmin etmiyorum sizin sisteminiz için.

- Beraber aynı enerji aldığınız işletme fazladan kapasitif basıyor olabilir. Bunu anlamak için; röleniz hiç kademe almamışken dahi, fazladan kapasitif ışığı yanıyorsa, bilin ki; enerji aldığınız yerden fazla kapasitif geliyor.

- Röle bozuk olabilir ki, küçük bir ihtimaldir.

- Röle ayarlarınızda sorun olabilir. ( Kademe alma-bırakma, C/k ayarı, Cosfi ayarı vs. )

- Kontaktör yapışık kalıyor olabilir.

özür dilerim sizi ugraştırıyorum ama röle krk zerovar kademeye alma 6sn bırakma 6 sn ck 0.005 akım trafosu 100/5 ilk kademe kondansatör 1khwar kontaktör yapışık degil

Buradaki herkes yardımcı olabilmekten hoşnut canınızı sıkmayın
Akım trafonuz 100/5 ise k=20 dir
ilk kademe kondansatör değeride 1KVArh ise
c/k = 1/20 =0,05 olmalı

haklısınız zaten öyle ben pc ye yazarken yanlış yazmışım gönderdikten sonra farkettim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,195
Son üye
dijitalpark

Yeni konular

Geri