Kompanzasyon Simulink

eymengll

Üye
Öncelikle merhaba ben tez çalışmam için simulink'de bir aç/kapa mantığı ile oluşturulmuş bir simulink hazırlıyorum.Aç kapa elamanı olarak yüklere simulink library 'den breaker bağladım ve belli zaman aralıklarında devreye girip çıkıyorlar ve bunlara paralel RC devresi bağladım.Maksimum ihtiyaç duyulcak reaktif güçden yola çıkarak bir C değeri ve zaman sabiti yardımı ile R değeri hesapladım.Ayrıca RC devresi sisteme kontrollü breaker ile bağlı ve breaker'ın c bacağını m function yardımı ile kontrol edeceğim.Yalnız bir sorun var mesela sistem ilk başta 70kvar bir reaktif güç çekiyor ben bunu 6 kondansatör devreye sokarak 5kvar civarına indirdim.Ancak sonrasında dğer yükler devreye girince sistemin çektiği reaktif güç eksi ve artı değerler arasında durmadan değişiyor.Anladığım kadarıyla if Q>10000 de 8 anahtar devrede oluyor bu sefer reaktif güç aşağılara inince diğer bir if koşulu gerçekleşiyor ve böylece sistem stabil olmuyor.Ben bunu m function ile nasıl kontrol edebilirim?Devremde tristör yok aç kapa işlemini m function ile yapıyorum anlayacağınız.Eğer sistem -3000,+3000 VAR civarı güç çekiyorsa anahtarlar hangi durumdaysa öyle kalsın istiyorum ancak olmuyor.İsterseniz dosyayı atabilirim.Yardım ederseniz sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,324
Kullanıcılar
450,162
Son üye
SoftwareMan

Yeni konular

Geri