kompanzasyon nası yapılıyo

yesemin

Üye
iyi günler merhaba :) .
ben düz lise okumadımda , bizim dersimiz otomatik kumandayla ilgili . ben zaten bu kontaktörler ve benzeri araç gereçleri öğrenmeye çalışırken kompanzasyon konusu geldi .
şimdi ben bu kompanzastyon hesaplamasını nasıl yapmalıyım . mesela elimizde sürekli çalışan toplam 16,000 watlık alıcılar var . elektrik motorları ve benzeri çalışan aletler diyelim . ve ½ 50 lik bir tasarruf sağlamamız gerekiyor , ne yapmalıyım ve tesisatı nasıl çalıştırıcam . teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bakın, bu sayfanın hemen altında benzer konular ve1 kompansazyon nedır konusuda var, az araştırın bulacaksınız.

Kompanzasyonu bir tasarruf aracı olarak
görmeyin ( ceza hariç ).%50 tasarruf diye
bir kavram,kompanzasyonla birarada kul-
lanılmaz.
bazen hiç anlamıyorumda bişey sorarsam yardımcı olurmusunuz , teşekkürler

Yasemin hanım kardeşim bu kompanzasyon konusunu anlatsam 1saat hatta günler surer,derin bir konudur
Sizin 16.000w yani 16 kw lik alicilariniz motorların çalışırken aktif gücün yanında reaktif güçte çekerler size reaktif güç lazim değil zahiri güçtür ama ay sonunda faturaya yansır siz bunu aktif güç gibi kullanıyormuş gibi tedaş bunu faturaya yansıtır siz bu reaktif gücü azaltıp 1e yakın değere çekmek için kondansator bağlayıp ya lokal kompanzasyon yapacaksınız her makinaya makina nin gücüne göre kond seçip bağlamak yasa

Merkezi kompanzasyon yapıp hangi motor veya farklı bir enduktif yük devreye girince o kondansatoru devreye alsın burda önemli olan şey cos fi yani güç katsayısı dir cos fi nekadar yüksek olursa sizin için iyidir kabaca bu formüllerle izaha kalksam çok uzun bir yol

Yani sizin o kompanzasyon panoları @sami inci ustamin dediği gibi tasarruf sağlamaz bazı müşteriler öyle düşünür yalnış algı.

Eğitim hayatında başarılar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri