KOMİTATÖR DEVRESİ - YARDIM-

mutluca

Üye
slm arkadaşlar herkese kolay gelsin. komitatör anahtar kullanarak iki adet lamba çalıştırmak istiyorum. komitatöre basıldığı zaman lambalar paralel olarak bağlı yanmalı, komitatöre bir kez daha basıldığında bu sefer de lambalar seri bağlı olarak yanmalı. devreye farklı elemanlar da eklenerek oluşturulabilir ama mutlaka komitatör olmalı devrede. böyle bi devre nasıl yapılabilir. yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürlerimi sunarım..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
komitatör anahtarın iki kontağı vardır.iki kere aynı kontaktan bu işi yapamazsın birinde paralel yaparsın diğer kontakta seri.Bağlantılarınıda buatlarda yaparsın.kolay gelsin

evet orada hatalı yazmışım. demek istediğim bir anahtarına basıldığında iki lamba seri diğerine basıldığında da bu lambalar paralel yanmalı. ancak devrede faz çakışması durumu oluyor iki anahtar da basılı iken bunu nasıl çözebiliriz acaba...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri