0-30v. 10 amper ayarlı güç kaynağı.

Exxtronic

Üye
Herkese merhaba. İş yerinde büyük bir problemim var. Yardımcı olursanız inanın çok büyük iyilik yapmış olursunuz.
Elimde 10 adet 24v. araçlarda kullanılan ampul var ve bunları devreye bağlayıp fasılalı bir şekilde (saniyede iki kez yanıp sönüyor) yaktığımda çektiği akım yaklaşık olarak 8-9 ampere kadar çıkıp düşüyordu. Bir kaç gün ara ara testler yaparken birden çektiği akım 3 ampere kadar düştü haliyle lambalar çok zayıf yanmaya başladı. Fazla anlamıyorum ama iş acil olduğu için cıhazı açıp termal kamera ile tespit ettiğim ısınan iki adet direnci değiştirdim(5w. 330 ohm taş direnç) bunlar kartın alt kısmında birbirine paralel bağlıydı bende aynı şekil yenileriyle değiştirdim. Birde 5w. 100ohm taş direnci değiştirdim. (Soğutucu altındaki elemanların ısısını ölçmedim). Daha sonra test için bu sefer 10 adet ampulu devresiz direk bağladım. 24v. ve sabit 9 amperi çekiyordu ama devreye bağladığımda voltaj ve amper fasılalı bir şekilde düşüp yükselmeye devam etti. İlginçtir güç kaynağı değiştirdiğim iki dirençten sonra( aynı devrede) yaklaşık 12,5 amperi görmeye başladı. Tabi haliyle voltajda yine 14'e kadar düşüp lambalar söndüğünde tekrar 24'e çıkıyordu. Ne iş anlamadım gitti. Lütfen acil yardımınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 20180913_100836.jpg
    20180913_100836.jpg
    248.4 KB · Görüntüleme: 153
Arkadasimizin sorusundako guc kaynagi smps.

Linki verdiğiniz devre şeması ise lineer bir guc kaynagi.

Ikisi bambaska teknolojiler.

Selam arkadaşlar,
yeni konu açmamak için buraya yazıyorum, elimde 0-30V 10A lik ayarlı bi güç kaynağı var. Şimdi bu güç kaynağı 30 voltta mi 10 amper güç veriyor yoksa biz kaç volta ayarlarsak ayarlayalım amper hep ayni mi kalır? Yani diyelim ki aleti 12 volta ayarlayınca alacağım en fazla amper yine 10 amper midir, eğer değilse bunu hesaplamanın bi formülü felan var mıdır? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

akım ayarı sabitde olabilir değişkende olabilir. Akım ve voltaj ayarlı ise istediğiniz volta ve akıma ayarlayabilirsiniz . akım sabitse güç kaynağı kısa devre olmaması bozulmaması içindir.

bence sabit akımlı olanlar daha markalı, profesyonel, özel amaçlı ve pahalı olmalılar.

senin elindeki 10A yazısı cihazın verebileceği maksimum akımdır. bu 10a yı da misal 15voltta veriyor olsun, yani elindeki cihaz :

P = 15v x 10a = 150 watt bir alettir,

kalitesine göre 10a ya çıkmaz ama neyse hesapta bu 150w kullanırsın:

misal 30 volt ayarlarsan verebilecegi maksimum akım:

I = P/U

150 / 30 = 5 amper olur, o da en iyi ihtimal, uygulamada alırmısın bilemeyiz

daha düşük volltta 10a dan daha yüksek akım alabilirsin devrede sınırlama yoksa..
formül bu..

Cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaşlar, peki bunu test etmenin bi yolu var mı?

Akım ayarlı ise ayarladığınız akımdan fazlasını geçirmez. Akım sınırlamalı ise 10 amperden fazlasını geçirmez. Denemek için gerilimi 1 volta akımıda 1 ampere ayarlayıp uçlarını birkaç saniye kısa devre edin akım ayarladığınızdan fazla olmuyor ise akım ayarlıdır 10 amper ise akım sınırlamalı 10 amperden fazla ise sadece gerilim ayarlıdır ve kısa devre akımları kaynak ile sınırlıdır dikkatli olun.

Selam arkadaşlar,
yeni konu açmamak için buraya yazıyorum, elimde 0-30V 10A lik ayarlı bi güç kaynağı var. Şimdi bu güç kaynağı 30 voltta mi 10 amper güç veriyor yoksa biz kaç volta ayarlarsak ayarlayalım amper hep ayni mi kalır? Yani diyelim ki aleti 12 volta ayarlayınca alacağım en fazla amper yine 10 amper midir, eğer değilse bunu hesaplamanın bi formülü felan var mıdır? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Şu güç kaynağınızın adı sanı bir marka modeli var ise bize verirseniz nedir ne değildir özelliklerine bakabiliriz. Bence daha iyi olur.

Arkadaşlar alet bu, yalnız current kısmında alete birşey bağlanmadığında amper ayarı yapılamıyor sadece alete birşey bağlandığında amperi kısabiliyorsunuz ama yükseltemiyorsunuz.

LW-K3010D

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri