Koşu Bandı DC Motor

nerede

Üye
Arkadaşlar elimde koşu bandından söktüğüm bir motor var. Ben bu motorla ahşap torna makinesi yapmak istiyorum ama buna nasıl dimmer bağlayabilirim? Bu arada motor hakkında yorum yapabilir misiniz acaba? Teşekkür ederim.
1.jpg
1.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
motorunuzun akımı, 10.5 amper yazıyor.Normal dımmer bu akımı taşımaz düşünüyorum. Yapabıleceksenız veya yapacak arkadas varsa çızelım, varyak ve köprü dıyor kullanacaksınız.

@Suat_Korkmaz çinden hız kontrol kartı almıştı onunla çalıştırdı, konuyu bulup okumanı tavsiye ederim.

Prize mi direk bağlantı yapacaksınız? Prizde 220 AC gerilim var. Motorunuz DC gerilimle çalışıyor. Olmaz yani.

Siz en iyisi bir AC motor alın ve AC dimmer devresi ile hız kontrolü yapın. Alışveriş sitelerinde mesela dikiş makinesi motoru diye arayın. 220v AC 100 watt motorlar var. Gücü ahşap için yeterli gelir mi bilmiyorum.

Bu tornayı ben yaptım. AC idi. Ama torku düşüktü. Bu nedenle bu motoru kullanmak istemiştim. Hazır elimde de var kullanayım istedim. Daha profesyonel bir şey yapmak istiyorum ama motor-elektronikten anlamıyorum. Bu tarz motorlar (internetten araştırdığım kadarıyla) rüzgar gülünde kullanılıyor galiba.
Ben bu motoru sadece o sürücü aracılığıyla mı kullanabilirim sadece?

DC gerilim veren pwm disinda scr suruculer de var. Fiyat olarak daha hesapli.

Sozkonusu dc ise bir surucu kullanmak zorundasiniz. Dogrudan dc guc kaynagi ile de calisir ama 180v 2.5 beygir verecek bir guc kaynagi da zor bulunur.

Supurge makinesi motorlari da var. Bunlar guclu ve ac/dc calisir. Yalniz cok hizli donerler ve govdeleri aciktir. Cabuk isinirlar. Bu yuzden iyi havalandirma gerekir. Govdeleri acik oldugu icin carpilma riski de vardir. Tavsiye etmiyorum.

Benim onerilerim bu kadar. Ustadlarin eklemek/duzeltmek istedigi bilgiler olabilir.

DC gerilim veren pwm disinda scr suruculer de var. Fiyat olarak daha hesapli.

Sozkonusu dc ise bir surucu kullanmak zorundasiniz. Dogrudan dc guc kaynagi ile de calisir ama 180v 2.5 beygir verecek bir guc kaynagi da zor bulunur.

Supurge makinesi motorlari da var. Bunlar guclu ve ac/dc calisir. Yalniz cok hizli donerler ve govdeleri aciktir. Cabuk isinirlar. Bu yuzden iyi havalandirma gerekir. Govdeleri acik oldugu icin carpilma riski de vardir. Tavsiye etmiyorum.

Benim onerilerim bu kadar. Ustadlarin eklemek/duzeltmek istedigi bilgiler olabilir.
Çok teşekkür ederim. Diğer üstadların yorumlarına göre değerlendirmemizi yaparız.

Varyak sardırıp çıkış gerilimini köprü diyot ile doğrultup kullanmanız en kolay yöntem. 180 Volta gelince mekanik önlem alırsınız, böylece varyağın ayar kolu daha fazla dönmez. Sn.zeybek en basit çözümü size önermiş.

Varyakta çıkış gerilimi izole değildir bu nedenle çıkış uçlarına kesinlikle elle temas etmeyin. Kutulu olarak alın, köprü diyot bağlantısı, soğutucu bağlantısı ve izolasyonu uzman bir elektronikçiye yaptırın. Varyak için yedek kömür istemeyi unutmayın, bobinaj işi yapan yerlere sardırırssanız daha uygun olur. İnternette bir sürü firma bulabilirsiniz varyak ve trafo saran.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri