Kaset,CD,Radyo Çalarda Şiddetli,Yüksek,Keskin Parazit Sesi Sorunu.

Rastgele malzeme değişimi yapmak daha kötü sonuçlar doğurabilir.
Kim önerdi bilmiyorum ama bu gibi önerileri kaale almamalısın.

O devrede bir tane de zener diyot bulunuyor. (VZ)
En azından bu diyodu ve parelel bağlı olan kondansatörü ölçebilirsin.
Zener diyodun değeri belli ise o transistörün çıkışında yaklaşık zener diyot voltajı kadar voltaj ölçebilmelisin. Bu voltajın çıkışlarını takip edersen diğer devrelere (konnektör) gittiğini görebilirsin.
Disiplinli bir çalışma yöntemi ile ilerlemelisin.

KÖPÜRME NOTU: :mad:
Ben burada eldeki verileri mıncıklayarak mümkün mertebe bilimsel yönden sonuca gitmeye çalışıyorum. Ama anlaşılacağı üzere başkalarından da öneri almış bulunuyorsun.
Ekli dosyayı görüntüle 102176
Sarı çizgi ile belirtmiş olduğum hatlar diğer devreleri de ilgilendiren ve regüleli bir besleme hattıdır.
Bu hattın devreleri çalıştıran hat mı yoksa devreleri kontrol eden bir voltaj hattı mı olduğunu anlamak için genel olarak şemaya ihtiyaç duyulur. Ancak uzman bir kişi bu hattı takip ederek, şema olmaksızın da anlayabilir.
Sizin kadar detaylı ve teknik yol haritası cıkaran olmadı farkındayım.
Yeni başladıgım için uygulamaya calısıyorum,anlamaya calısıyorum her ne kadar gerektigi şekilde olmasa da.
Her söyleneni yapıp deniyorum.
Transistörü siz gördünüz bende farkettim ölçtüm devre üzerinde fakat bozuk görünmekteydi.Cıkarttım ölçtüm sorun yoktu.Yenisini almışkende değiştireyim dedim.

Sizin kadar detaylı ve teknik yol haritası cıkaran olmadı farkındayım.
Yeni başladıgım için uygulamaya calısıyorum,anlamaya calısıyorum her ne kadar gerektigi şekilde olmasa da.
Her söyleneni yapıp deniyorum.
Transistörü siz gördünüz bende farkettim ölçtüm devre üzerinde fakat bozuk görünmekteydi.Cıkarttım ölçtüm sorun yoktu.Yenisini almışkende değiştireyim dedim.
Ben acemi bir arkadaşıma ilk önce ÖLÇ derim.
Ölçüm o kadar da basit olmayabilir. Örneğin bir kondansatörün kapasitesinin doğru olarak ölçülmesi o kondansatörün sağlam olduğunu ifade etmez.
Keza bir transistörü ölçerken de aynı kural geçerlidir. Basitçe bir avo metre ile ölçülmesi ile transistörün hfe'sinin ölçülmesi arasında ciddi fark bulunabilir.
Ayrıca bir transistörün devrede çalışırken ölçülebilmesi kuralı da bulunmaktadır. Örneğin devre çalışırken bir transistörün E ve C arasındaki voltaj eşit veya birbirine yakın ise o transistörden devredeki durumuna göre şüphe edilmesi gerekmektedir.
Sarı ile çizmiş olduğum çizgilerin başlangıç noktasında bir voltaj okunmalıdır. Bu voltajın değeri şema olmadan bilinemez. Ancak tahmini olarak kaç volt civarı olabileceği zaten bellidir.
Bu sebeple dedim ki.
Ana kondansatörün eksi ucu referans olmak üzere sarı bölgedeki voltaj ölçümü oldukça önemlidir. Buradaki voltajda olası sorunlar varsa diğer yerlere bakmanın, hele hele rastgele tüm kondansatörleri değiştirmenin hiçbir bilimsel açıklaması yoktur.

güzel insan, yerinde arıza, dışarıda sağlam görünüyorsa yol/lar üzerinde bir sıkıntı var demektir. takip ederek devamındaki bileşenleri kontrol etmek lazım

Ben acemi bir arkadaşıma ilk önce ÖLÇ derim.
Ölçüm o kadar da basit olmayabilir. Örneğin bir kondansatörün kapasitesinin doğru olarak ölçülmesi o kondansatörün sağlam olduğunu ifade etmez.
Keza bir transistörü ölçerken de aynı kural geçerlidir. Basitçe bir avo metre ile ölçülmesi ile transistörün hfe'sinin ölçülmesi arasında ciddi fark bulunabilir.
Ayrıca bir transistörün devrede çalışırken ölçülebilmesi kuralı da bulunmaktadır. Örneğin devre çalışırken bir transistörün E ve C arasındaki voltaj eşit veya birbirine yakın ise o transistörden devredeki durumuna göre şüphe edilmesi gerekmektedir.
Sarı ile çizmiş olduğum çizgilerin başlangıç noktasında bir voltaj okunmalıdır. Bu voltajın değeri şema olmadan bilinemez. Ancak tahmini olarak kaç volt civarı olabileceği zaten bellidir.
Bu sebeple dedim ki.
Ana kondansatörün eksi ucu referans olmak üzere sarı bölgedeki voltaj ölçümü oldukça önemlidir. Buradaki voltajda olası sorunlar varsa diğer yerlere bakmanın, hele hele rastgele tüm kondansatörleri değiştirmenin hiçbir bilimsel açıklaması yoktur.
Vakit ayırıp yorum yazıyorsunuz,müteşekkirim.
Fakat ilk adımda olan birine yaptıgınız tarifler agır gelebilir bunu biraz gözardı ediyorsunuz sanki.
Sonra sitem ediyorsunuz.
Bu forumda sizlerin sayesinde,sizlere göre minik ancak bana göre devasa detaylar ögrendim,ögrenmeye devam ediyorum.

Ancak bazı tariflerinizi hem anlayamıyorum hemde teknik olarak nasıl ölçmem gerektigini çözemiyorum.Belki olabildigince basite indirgemiş şekilde tarif ediyorsunuz ancak kapasitem belki yetmiyor şuan için.
Dolayısıyla baskalarının tarif ettigi daha basit aklımın alabildigi yöntemleride deniyorum.

Kısacası,sitem etmenize gerek yok.
Yavaş yavaş yürümeye çalışıyorum,umarım neticeye ulaşırım sayenizde.
güzel insan, yerinde arıza, dışarıda sağlam görünüyorsa yol/lar üzerinde bir sıkıntı var demektir. takip ederek devamındaki bileşenleri kontrol etmek lazım
Sizin kondansatörler icin devre üzerinden cıkarıp ölçülmesi tavsiyenize uyuyorum yada kısa devre yapıp uyuyorum.
Fakat transistörlerde baska devreler üzerindeki ölçümlerde de hiç bu tarz bir durumla karşılaşmadım.
Şöyle oluyor; base ayagı ortada ve art prop basede iken diger iki bacak birbirine cok yakın 700 civarı degerler veriyor.Base bacagına eksi propu koyup artı propla diger iki bacaga baktıgımda yine degerler alıyorum.
Transistörler için bu normal degil diye biliyorum.
Ondan dolayı devreden cıkarttım ölçtüm bu defa normal.

Sorun tam olarak buydu transistör için.

Fakat ilk adımda olan birine yaptıgınız tarifler agır gelebilir bunu biraz gözardı ediyorsunuz sanki.
Sonra sitem ediyorsunuz.
Bu forumda sizlerin sayesinde,sizlere göre minik ancak bana göre devasa detaylar ögrendim,ögrenmeye devam ediyorum.

Ancak bazı tariflerinizi hem anlayamıyorum hemde teknik olarak nasıl ölçmem gerektigini çözemiyorum.Belki olabildigince basite indirgemiş şekilde tarif ediyorsunuz ancak kapasitem belki yetmiyor şuan için.
Dolayısıyla baskalarının tarif ettigi daha basit aklımın alabildigi yöntemleride deniyorum.

Kısacası,sitem etmenize gerek yok.
Yavaş yavaş yürümeye çalışıyorum,umarım neticeye ulaşırım sayenizde.
Trafo çıkışlarını kontrol kalemi tornavida ile kontrol edebilir misin?
Lambası yanmaması lazım.
Ayrı güç kaynağı takınca parazit gidiyorsa sorun trafonun kendisindedir.

Lambası yanmaması lazım.
Elektrige baglı iken mi yapmalıyım?
Ve cıkıs derken,trafonun seconder yani devre kartına giden cıkıs kablolarına mı bakmalıyım?

Sonra sitem ediyorsunuz.
Yoh sitem etmiyorum. Anlatmaya çalışıyorum.
Ben bu gibi konularda tanıdığım arkadaşlarımı KÖTEKLİYORUM bile :D

Anlayabileceğin şekilde anlatayım.
Ana kondansatörün eksi ucu referans ölçüm noktasıdır ve asla değişmez.
Dolayısı ile voltaj ölçerken ölçü aletinin siyah ucu daima buraya sabit bağlanmalıdır.
Sonra ölçü aletinin kırmızı kablosu (artı uç) ile belirtilen noktalardaki (sarı çizgilerin gittiği yerler) dokunularak voltajlar ölçülür. Buradaki voltajlar ana kondansatördeki voltaja yakın değerde ise devredeki regüle kısmı doğru çalışmıyor demektir.

Lambası yanmaması lazım.
birisi girsin bu forumdaşı benim yerime köteklesin, kontrol kalemi tester değildir diye bir daha anlatsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri