Kaset,CD,Radyo Çalarda Şiddetli,Yüksek,Keskin Parazit Sesi Sorunu.

Devreden sökün ölçümü öyle yapın. Yada en azından bir bacağını sökün

Diyotlari da bir bacağını söküp diyot kademesinde ölçün.
Tamamdır.

Cihaz adaptor ile çalışıyor ise ,

Mavi ile isaretledigim buyuk kapasitoru değiştirin.
Yine mavi ile isaretledigim yerdeki 4 adet diyotlari ve diyotlara bagli küçük mercimek kondansatorleri değiştirin.
Bu diyotlarin ustunde trafodan gelen kablolar var. Orada oksit görüyorum o kablo uclarini ayırıp kesip yeniden lehimleyin.

Ekli dosyayı görüntüle 101997
Çizdiginiz diyot ve kondansatörlerin hepsi saglam cıktı,şimdi ölçtüm.

Bu cihaz adaptorle pil yuvasından çalışıp kendi trafosu ile parazitler çalışıyor ise tek etkili nokta isaretledigim yerler.

Bundan sonrası detaylı olcum olmadan ve gürültüyü incelemeden zor.

Bakalim başka arkadaşlardan ne gibi tavsiyeler gelecek.

Bu cihaz adaptorle pil yuvasından çalışıp kendi trafosu ile parazitler çalışıyor ise tek etkili nokta isaretledigim yerler.

Minik bir parça sorunu var sanki,fakat kördüğüm bir durum.Elbette amatör olmamın da büyük etkisi var tespit edememe hususunda.
Umarım çözüm yolu bulunur.

Kapasitor ve diyotlarda ölçümü nasıl yaptınız? Olcum sonuçları ne idi?
Olması gerektigi gibi sanırım.
Diyotları diyot kademesinde ve artı eksi bacaklarını dikkate alarak.
Hepsi de birbirine yakın degerler verdi.Kısa devre kademesinde de kontrol ettim kısa devre vermedi diyotlar.
Kondansatörler ise mercimek denilen tarzda ve minikler.Üzerlerinde deger yazıyorsada göremiyorum.
Onları da artı eksi kutup olmamasına ragmen iki şekilde de ölçtüm şarj ve deşarj olup sabit deger verdiler.

Büyük kondansatör ise üzerinde yazılı degere cok yakın deger verdi.
3300 yazan deger,3043 civarı ise ölçtügüm degerdi.
Diğer ileride olan kondansatörlerden ikisinde degerler biraz farklı cıktı.
MEsela 470 pfarad yazan kondansatör 600 pfarad deger veriyor ölçümde.
Bir digeri 100 pfarda deger yazıyor,70 mfarad deger veriyor ölçümde.
Digerlerinin belki bazılarında da benzer durumlar olabilir,hepsini ölçücem.

Bu deger farklılıkları kondansatörlerin değişmesi gerektigi ve parazit sebebi olarak algılanmalı teknik acıdan acaba?

3 kademeli anahtarın dibinde ki kondansatörlerin sorun yaratıyor olabilecegini düşünerek 2 adet kondansatörü ölçtüm.Birinde deger alamadım devre üzerindeyken.Söküp ölçtüm üzerindeki degeri verdi.Yinede elimdeki 2 adet aynı kondansatörle devredkileri değiştirdim.
Fakat parazit yine devam etti.
Anahtar yanındaki dirençleride tekrar kontrol ettim onlarda da sorun yok.
Diyotları hakeza kontrol ettim onlarda saglam.

Ben mi beceremiyorum yoksa bu devre kartı mı bir tuhaf dostlar?

Son düzenleme:

KÖTEK :oops: 👊
Köprü diyot ve ana kondansatör gurubu temel güç, besleme katıdır.
Bu kat ile çıkış ampli devresi beslenebilir. Ancak bazı ön devrelerin beslemelerinin tam regüle hatta bazı devrelerde L/N olarak tasarlanması şarttır.
Parazitler özellikle CD okuyucusunda meydana geldiğine göre CD okuyucusunun besleme devresinde mutlaka regülatör bulunması şarttır.
İlk besleme devresi köprü diyot ve ana kondansatörden ibaret olduğu halde, buraya önceden regüle edilmiş temiz bir güç kaynağı bağlanırsa, CD okuyucuya giden besleme gerilimi de temiz olacaktır.
PİL veya harici besleme adaptörü regüleli olduğu için de CD devresi gürültü yapmayacaktır.
CD okuyucusu regüle devresinde bulunan bazı kondansatörler de dahil olmak üzere varsa regüle entegreleri bu tür arıza için oldukça önemlidirler.

KÖTEK :oops: 👊
Köprü diyot ve ana kondansatör gurubu temel güç, besleme katıdır.
Bu kat ile çıkış ampli devresi beslenebilir. Ancak bazı ön devrelerin beslemelerinin tam regüle hatta bazı devrelerde L/N olarak tasarlanması şarttır.
Parazitler özellikle CD okuyucusunda meydana geldiğine göre CD okuyucusunun besleme devresinde mutlaka regülatör bulunması şarttır.
İlk besleme devresi köprü diyot ve ana kondansatörden ibaret olduğu halde, buraya önceden regüle edilmiş temiz bir güç kaynağı bağlanırsa, CD okuyucuya giden besleme gerilimi de temiz olacaktır.
PİL veya harici besleme adaptörü regüleli olduğu için de CD devresi gürültü yapmayacaktır.
CD okuyucusu regüle devresinde bulunan bazı kondansatörler de dahil olmak üzere varsa regüle entegreleri bu tür arıza için oldukça önemlidirler.
Bir amatör için ağır detaylar ama cd kartındaki devre elemanlarınıda tek tek ölçtüm arızalı olan çıkmadı.
Beceremedim galiba :)
Fakat ilk başta dikkatimi çeken birşey vardı önemsemedim.
Devre kartındaki büyük kondansatörün karta degern kısmında bally kalıntısı gibi birşey var.
Büyük oldugu ve cihaz icinde dik durması yer sorununa neden olur düşüncesiyle daha eğimli lehimlenmiş ve alt kısmıda karta sabit dursun düşüncesiyle bally ile sabitlenmiş diye düşünmüştüm.
Biraz önce inceledim sanki sızma var gibi.
Google de fotograflarda sızmayı üst kısımdan yaptıgını gördüm.Bunda ise bacakların cıktıgı kısmın hemen yanagından yapmış gibi eger sızma ise tabi.
Fotograf ekliyorum,fikirleriniz nedir uzman görüşü olarak?

Unutmadan,bu akma ise kondansatörün hemen yanında karta lehimli bir tel var,o telede bu akıntı bulaşmış.İletken ise birbirlerine etki eder mi bilemiyorum,fikir verirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20231013_144226.jpg
    IMG_20231013_144226.jpg
    241.2 KB · Görüntüleme: 6
Ana kondansatörde çok büyük bir sızma olsa dahi bu olay radyo ve kaset çalarda mutlaka kendini belli ederdi.
Radyo ve kaset analog, CD ise digital teknikle çalışır.
Regüle edilmemiş ve aşırı gürültü barındıran bir besleme devresi (RIPPLE hariç) her türlü devreleri mutlaka etkiler.
Analog devrelerde beslemedeki gürültüler HUMM başta olmak üzere her türlü gürültülere sebebiyet verebilir, Digital devrelerde ise 16 bitlik bir CD okuyucusu için takribi 76, hadi bilemedik 100 mikrovoltluk max gürültü kabul edilebilir. Hatta biraz daha adi'ce ele alacak olursak bile (Bu tür basit cihazlar için) belki 5-10mV civarı gürültü seviyesi bile kabul edilebilmektedir. Çünkü cihazımız son derece basit bir cihaz olup, yüksek S/N değerine sahip bir cihaz değildir.
BU SEBEPLE...
Başta CD okuyucunun besleme girişleri olmak üzere bu girişlerin nerelere bağlı olduğunu belirlemek için bu bağlantıları detaylı olarak fotoğraflamalı ve üzerindeki bazı yazıların da okunabilir olması koşulu gerekmektedir.
Bu yazılarda bazı voltaj değerleri verilmişse, bu voltajları ölçerek sonuca gitmek daha bilimsel olacaktır.

NOT:
Ana kondansatör BALLY türü yapıştırıcı ile yapıştırılmış olup, bu sıklıkla yapılan bir uygulamadır. Kondansatörü aynı değerde başka bir kondansatörle değiştirdiğinde zaten kabaca sağlamlık testi yapılmış olur.

Ana kondansatörde çok büyük bir sızma olsa dahi bu olay radyo ve kaset çalarda mutlaka kendini belli ederdi.
Radyo ve kaset analog, CD ise digital teknikle çalışır.
Regüle edilmemiş ve aşırı gürültü barındıran bir besleme devresi (RIPPLE hariç) her türlü devreleri mutlaka etkiler.
Analog devrelerde beslemedeki gürültüler HUMM başta olmak üzere her türlü gürültülere sebebiyet verebilir, Digital devrelerde ise 16 bitlik bir CD okuyucusu için takribi 76, hadi bilemedik 100 mikrovoltluk max gürültü kabul edilebilir. Hatta biraz daha adi'ce ele alacak olursak bile (Bu tür basit cihazlar için) belki 5-10mV civarı gürültü seviyesi bile kabul edilebilmektedir. Çünkü cihazımız son derece basit bir cihaz olup, yüksek S/N değerine sahip bir cihaz değildir.
BU SEBEPLE...
Başta CD okuyucunun besleme girişleri olmak üzere bu girişlerin nerelere bağlı olduğunu belirlemek için bu bağlantıları detaylı olarak fotoğraflamalı ve üzerindeki bazı yazıların da okunabilir olması koşulu gerekmektedir.
Bu yazılarda bazı voltaj değerleri verilmişse, bu voltajları ölçerek sonuca gitmek daha bilimsel olacaktır.

NOT:
Ana kondansatör BALLY türü yapıştırıcı ile yapıştırılmış olup, bu sıklıkla yapılan bir uygulamadır. Kondansatörü aynı değerde başka bir kondansatörle değiştirdiğinde zaten kabaca sağlamlık testi yapılmış olur.
Çok teknik detaylar benim için.
Kısaca şunu da belirteyim,trafodan karta gelen artı eksi kablolara 12v adaptörü bagladıgımda cihazın parazit sorunu ve ısınma problemi olmuyor.Gayet stabil şekilde tüm fonksiyonları çalışıyor.
Bu baglantı aynı kartın aynı trafo girişi üzerinden yapılıyor dolayısıyla aynı kart ve devreleri aynı noktadan dolaşıyor düz mantık yanılmıyorsam.
Tabi trafodan gelen ac,adaptörden gelen dc voltaj bu düz mantıgı çürütür mü orasını bilmiyorum.
Sadece sormak istedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,303
Kullanıcılar
450,142
Son üye
efe_2.0s

Yeni konular

Geri