Karsilastirici Devresi(Comparator)

Arkadaşlar cevaplarınız için herkese çok teşekkür ederim. Ben şuanki elektronik bilgimle bunu yapabileceğimi sanıyordum. Ama bana yapılan açıklamalar biraz karışık geldi. Şemaların ve terimlerin tamamını anlamakta zorluk çekiyorum. Burdan kendimi biraz daha geliştirmem gerektiği kanaatine vardım. Ve o yönde çalışıyorum şuan. Çok da fazla zaman bulamıyorum.

Ama bu devrede bir de ledli gösterge ekranıyla girilen yani ayrlanan voltajın gösterilmesi gerektiğini hatırladım. Yani referans voltajını bir led ekrandan(3 rakamlı) görerek ayarlanması gerekiyor. Çünkü bu değer sürekli değişiyor. O yüzden sanırım bunu bi mikroişlemciyle yapmak daha mantıklı.

Devrenin olması gereken son hali iki adet adjusterdan ve bir ekrandan oluşacak. Adjusterın biri referans voltajını yani kaç voltun altına ve üstüne geçtiğinde sinyal yollamadı gerektiğini ayarlıyacak. Referans voltaj yani olması gereken voltaj, normal voltaj.

Ikinci adjuster voltajda % kac sapma oldugunda sinyal gidecegini ayarliyacak. Bunun ekrana bagli olmasi gerekmiyor. Bir trimpotla halledilebilir.

Ve ekranda ise iki tur veri okuyacaz. Birincisi ayarlanan voltaj, ikincisi o anki voltaj. Devreye herhangi bir voltaj girmediginde ekranda referans voltaj gorulecek ve ayari degistirdikce yani trimpot veya ne koyarsak onu cevirdikce degerin degistigini gorucez. Atiyorum 110 volta ayarladik ve o an voltaj gelmiyor. Ayarimizi yaptiktan sonra voltaj geldi ve hemen okunan voltaji gostermeye basliyacak ayarlanani degil. Atiyorum 112 volt geldi voltaj asagida rolesi harekete gecicek ve 112 volt gorulecek ekranda.

Yani bu is biraz karisti suan ben mikroislemci programlamayi falan ogrenmeyi dusunuyorum. Ayrica sunu soyluyum ki elektronik devre semasindaki temel seyler(transistor, diyot, vs.) disindaki seyleri okuyamiyorum. Yani tossun 2008 arkadasimizin paylastigi devreyi anlayamadim.

Eger daha basit bi sekilde anlatabilirseniz tavsiye devrelerinizi sevinirim. Yani su entegreyi kullanicaksin şu iki bacak şunlar için şu bacaklar şunlar için şu direnç şunun için tarzında çok daha iyi olur. Devrenin planlanan son hali için tavsiyelerinizi bekliyorum. Fikir, düşünce ve yardımlarınız benim için çok önemli.

Herkese Tekrar Teşekkürler.. :)

İyi Forumlar..

opamp ile olur dediğiniz sistem.
opamp comparator diye google ile aratırsanız sanırım aradığınınz çözüme ulaşacaksınız.

bu işi comparator ic leri ile yapmak yerine bir pic mesela 12f675 8 pinli ve piyasada 1-2tl arası. içerisnde adc de var komparatorde var.

istenilen değerler arasına gecikmede koyulur histeresisde koyulur çok esnek olur yani. diğer durumda ic ler ile pencere karşılaştırması offset,noise,drift,histeresis vs.. komponentler ile çok uğraşırsınız. eğer bu devreye acil ihtyacınız varsa pic ile devre şeması ve program paylaşırım öğrenmek amaçlı ise ve illa komp ic ler ile yapacaksanız seçim sizin tabiki.

bu işi comparator ic leri ile yapmak yerine bir pic mesela 12f675 8 pinli ve piyasada 1-2tl arası. içerisnde adc de var komparatorde var.

istenilen değerler arasına gecikmede koyulur histeresisde koyulur çok esnek olur yani. diğer durumda ic ler ile pencere karşılaştırması offset,noise,drift,histeresis vs.. komponentler ile çok uğraşırsınız. eğer bu devreye acil ihtyacınız varsa pic ile devre şeması ve program paylaşırım öğrenmek amaçlı ise ve illa komp ic ler ile yapacaksanız seçim sizin tabiki.

Merhabalar;

Harika bi cevap teşekkür ederim. Son mesajlarımda da yazdığım gibi zaten bu iş ic lerle yapılmak için fazla karışık oldu. Fakat şöyle bi problem var ki pic ler için altyapım "henüz" yeterli değil. Şuan C dilini öğrenmeye aynı zamanda mikrodentleyici programlamayla ilgili bişeyler okumaya çalışıyorum. Siz pic önermek dışında programlamayla ilgili de yardım edebilir misiniz?

Her türlü bilgi ve yoruma sonuna kadar açığım. Ayrıca bir dostumun tavsiyesi üzerine arduino la ilgili de araştırma yapıyorum. O konuda da bilgisi olanlar paylaşabilir.

Cevaplar için teşekkürler,
İyi Forumlar...

opamp ile olur dediğiniz sistem.
opamp comparator diye google ile aratırsanız sanırım aradığınınz çözüme ulaşacaksınız.

Opamp komparatör... Hemen araştırmaya başlıyorum. :) Teşekkürler.

Düzenleme: Opamp comparatör dediğiniz sistem de ic(integrated circuit yani entegre devre) kategorisine giriyor. Haklısınız bu sistem kullanılanilir. Fakat ref voltage ve operasyon esnasındaki okunan voltajı ekrana vermek girince işin içine en az bi pic kullanmak şart oluyor gibi. Yani ic lerle bu devre belki tasarlanabilir fakat gereksiz zaman kaybı olacağı gibi stabilitesi zayıf olacaktır muhtemelen ayrıca devre karışık olduğundan hata tespitleri stabiliteyi neyin bozduğu gibi şeyleri bulmak çok zor olacaktır.

Uzun lafın kısası bu proje için ic ler yeterli değil bence. Konuyu picler veya alternatifleri üzerinden yürütebiliriz iyi forumlar.. :)

Son düzenleme:
Merhabalar;

Harika bi cevap teşekkür ederim. Son mesajlarımda da yazdığım gibi zaten bu iş ic lerle yapılmak için fazla karışık oldu. Fakat şöyle bi problem var ki pic ler için altyapım "henüz" yeterli değil. Şuan C dilini öğrenmeye aynı zamanda mikrodentleyici programlamayla ilgili bişeyler okumaya çalışıyorum. Siz pic önermek dışında programlamayla ilgili de yardım edebilir misiniz?

Her türlü bilgi ve yoruma sonuna kadar açığım. Ayrıca bir dostumun tavsiyesi üzerine arduino la ilgili de araştırma yapıyorum. O konuda da bilgisi olanlar paylaşabilir.

Cevaplar için teşekkürler,
İyi Forumlar...

programlama konusunda yardımcı olmayı canı gönülden isterim fakat mesaj saatlerindende anlaşılacağı gibi sabahlara kadar cihaz tasarımı ve programlarıyla ugraşıyorum.herkes işe giderken ben yatağa giriyorum :). programlama için en azından hangi kontrolcuyu kullancaksanız bunun için geliştirme kartı alın.üzerinde lcd,seven segment,led,button,buzzer vs.. bulunanlardan. bu çok işinize yarar. bende fırsat buldukça buradan sorularınızı yanıtlarım.

programlama konusunda yardımcı olmayı canı gönülden isterim fakat mesaj saatlerindende anlaşılacağı gibi sabahlara kadar cihaz tasarımı ve programlarıyla ugraşıyorum.herkes işe giderken ben yatağa giriyorum :). programlama için en azından hangi kontrolcuyu kullancaksanız bunun için geliştirme kartı alın.üzerinde lcd,seven segment,led,button,buzzer vs.. bulunanlardan. bu çok işinize yarar. bende fırsat buldukça buradan sorularınızı yanıtlarım.

Tamamdır. Altyapı çalışmaları sürüyor. Bu programlama ve test kartlarını da kendim yapmayı düşünüyorum. Tekrar teşekkürler.

iyi forumlar :)

"Serdar Çiçik ccs c ile pic programlama" bu kitap ve ccs c seni istediklerine hızla ulaştırır.

pdf bulmanız zor, kitabı almanız lazım,
şuana kadar kitabı alıp pişman olan duymadım.
Bende kullanıyorum.

Aslında sadece pic de çözüm değildir, biraz analog ve digital elektronik bilmek
veya anlayabilmek şart.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,379
Kullanıcılar
450,259
Son üye
Samet00

Yeni konular