kapasitif yukselmesi

ccakal

Üye
bir mermer fabrikasinda elektrikci olarak calisiyorum makinalar calismadigi zaman kapasitif yuzde otuzlara cikiyor bunu nasil onleyebiliriz kondanstatorleri kontaktorleri herseyi tam bunlarda hic bi sikinti yok ama makinalar calismadiginda yukseliyor

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bir mermer fabrikasinda elektrikci olarak calisiyorum makinalar calismadigi zaman kapasitif yuzde otuzlara cikiyor bunu nasil onleyebiliriz kondanstatorleri kontaktorleri herseyi tam bunlarda hic bi sikinti yok ama makinalar calismadiginda yukseliyor
Olası ihtimaller;
1-Otomatik kompanzasyon sistemine sabit grup koyma gibi bir hata yapılmış olabilir.
2-Ölçü O.G.'den ise trafo sabit kondansatör değeri fazla geliyordur.
3-Makinalar çalışmazkenki yük akımı çok küçük olduğundan akım trafosu bunu algılayamıyordur. Algıladığını kabul etsekte en küçük kondansatör kademesi fazla geldiğinden kapasitife sokabilir.
4- üretim durunca, UPS, tasarruflu ampul gibi kapasitif yüklerin etkisi ortaya çıkıyor olabilir.

Bu maddelerin bir veya birkaçı sıkıntınızın nedeni olabilir.

Sabit kondansator muhtemelen buyuk geliyordur bundan dolayi olabilir,sistem durdugu zaman sabit kompanzasyonuda kapat bi takip et muhtemelen duzelir,ama durus uzun surecekse bu sefer de enduktif basar aklinda bulunsun

merkezi kompanzasyonda bir problem olmaya bilir.fakat büyük güçlü motorlarda (çoğu zaman görüyorum) lokal kondansatör konuyor onlarda kontktör yapışması gibi bir durum olabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,434
Kullanıcılar
450,361
Son üye
trise

Yeni konular

Geri