Kablo ve dc motor Lütfen yardım

yucelyzc

Üye
Dostlar kafam karıştı lütfen el atın .
Elimde 5v 1a bir kablolu adaptör ve 3-6v minik dc motor var. Kabloyu dc motora takınca motor zor dönüyor, işin anlamadığım kısmını ise şimdi anlatıcam
Bu kabloya 20 cm aynı tip kabloyu ekleyip o şekilde dc motora taktığımda ise motor sorunsuz çalışmaya başlıyor. Böyle birşey nasıl mümkün olur değişen tek şey aynı kablonun 20 cm daha uzaması. Normalde kablo uzayınca motorun daha zor çalışması lazım değilmi .Lütfen acil yardım ??

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dostlar kafam karıştı lütfen el atın .
Elimde 5v 1a bir kablolu adaptör ve 3-6v minik dc motor var. Kabloyu dc motora takınca motor zor dönüyor, işin anlamadığım kısmını ise şimdi anlatıcam
Bu kabloya 20 cm aynı tip kabloyu ekleyip o şekilde dc motora taktığımda ise motor sorunsuz çalışmaya başlıyor. Böyle birşey nasıl mümkün olur değişen tek şey aynı kablonun 20 cm daha uzaması. Normalde kablo uzayınca motorun daha zor çalışması lazım değilmi .Lütfen acil yardım ??
Ek yerleriniz büyük ihtimal temas direnci oluşturuyor . Yoksa uzayan kablonun direnç ve gerilim düşümü etkisi daha fazladır . Lehim yaparak denemelisiniz .

Ek yerleriniz büyük ihtimal temas direnci oluşturuyor . Yoksa uzayan kablonun direnç ve gerilim düşümü etkisi daha fazladır . Lehim yaparak denemelisiniz .
Cevabınız için çok teşekkür ederim fakat tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım. tek yaptım aynı kablonun artı eksi kafalarından 20 cm bir kablo ile uzatmak, yani yine aynı kabloyu kullanmış oluyorum ve motor çalışıyor. Siz 1. Kablomda ek yeri olduğu için temas direnci oluşabileceğini , bu kabloyu 2. Bir kablo ile ek yaparak uzattığımda ise bu etkinin düşeceğini, dolayısıylada motorun çalışacağınımı söylemek istediniz ?.

Cevabınız için çok teşekkür ederim fakat tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım. tek yaptım aynı kablonun artı eksi kafalarından 20 cm bir kablo ile uzatmak, yani yine aynı kabloyu kullanmış oluyorum ve motor çalışıyor. Siz 1. Kablomda ek yeri olduğu için temas direnci oluşabileceğini , bu kabloyu 2. Bir kablo ile ek yaparak uzattığımda ise bu etkinin düşeceğini, dolayısıylada motorun çalışacağınımı söylemek istediniz ?.
Söylediğiniz durumlar için oluşabilecek tek sıkıntı bahsettiğim gibi kötü temas ya da temassızlıktır . Yoksa bahsettiğiniz gibi kablo ekledim herşey daha iyi oldu açıklaması mantık dışı bir durum .

Söylediğiniz durumlar için oluşabilecek tek sıkıntı bahsettiğim gibi kötü temas ya da temassızlıktır . Yoksa bahsettiğiniz gibi kablo ekledim herşey daha iyi oldu açıklaması mantık dışı bir durum .

fotodaki gibi elimdeki 1. Kablo motora değdirince çok düşük devirde nerdeyse çalışmıyor . Yanındaki de 2. Kablo,bunu 1. Kablonun uçlarına değidirip diger uçlarını motora taktığımda çalışıyor . Defalarca denedim temastanmı diye ama değil

Ekli dosyalar

• IMG_20240223_115540.jpg
    IMG_20240223_115540.jpg
    216.6 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
fotodaki gibi elimdeki 1. Kablo motora değdirince çok düşük devirde nerdeyse çalışmıyor . Yanındaki de 2. Kablo,bunu 1. Kablonun uçlarına değidirip diger uçlarını motora taktığımda çalışıyor . Defalarca denedim temastanmı diye ama değil

Her iki kabloyu motora bağlamadan kısa devre edin dirençlerini ölçün hangisi kötü direnç veriyor belli olur

Bence kısa kablolardan birinde terminal montaj (üretim) hatası; veya terminal metalinin kalitesizliği olasılığı var.

Sevgili arkadaşım; DC motor direk (en kısa yoldan) 5 V, 1A adaptöre bağladığında adaptör voltajında çok daha fazla gerilim düşümüne neden oluyor, çünkü kanımca motor 1 A'in biraz daha üzerinde amper çekiyor olmalı. Çünkü düşük güçlü güç kaynakları daha güçlü alıcılara direk olarak bağlandığında onların çıkış voltajlarında daha fazla voltaj düşümüne neden olur. Araya kablo ve ek (kablo ek yeri demek suni bir dirençtir, kablo ek yeri çok sıkılmadığında bu nokta motora seri bağlı olan düşük omajlı bir dirençtir) yapıldığında motor uçlarında adaptörün voltaj düşümü çok daha az oluyor ve bu nedenle normal devrinde dönüp teklemiyor. Tek bilimsel (Elektrikteki ohm. kanununa göre) açıklaması bu olabilir. Motorun ve AC/DC adaptörün teknik özellikleri belli (Ancak motorun kalkış ve normal dönebilmede 5 voltta kaç amper çektiğini net bilemiyoruz) olduğuna göre bu söylenebilir. Motor tekleyip yavaş dönerken eğer adaptörün kısa dévre/aşırı akım koruması bulunmuş olsaydı adaptör DC akımının bu anlarda mutlaka kesilmesi gerekirdi, demek ki yokmuş. Çok daha basit (yalın) yapılı bir adaptörmüş.

Not: Daha ilginç olan bir durumdan yeri gelmişken söz edeyim. Çocukken oyuncak 6 volt DC motoru direk 5-6 volt AC'ye bağladığımda çalışmayıp titrediğini görüp ark (küçük kıvılcımlı) geçişli çalıştırılmasında ise ara sıra tekleyip ayni DC motorun bu sefer tek yönde döndüğünü görmüştüm. Açıklaması ise AC'nin kıvılcımlı (kısmi) geçişte kısmen dalgalı DC'ye dönebilmesiydi. AC ve DC akımın motor çalıştırma farkını bilip bu özelliği (Doğrultulma) bilmediğimden 12-14 yaşlarında buna oldukça şaşırmıştım.

Ayni yaşlarda bu konuyla ilişkili yaptığım başka bir denemeyi (aslında bir cüreti) anlatayım. O zamanlar TV'ler için voltaj regülatörü kullanılırdı. Çünkü lambalı eski TV'lerde voltaj regülasyonu yoktu voltaj çok düşünce ekran iyice daralıp küçülüyordu. Bu regülatörün Tv çıkışına 12 volt, 5 A'lik araç far ampulünü direk bağladığımda ampul yanmıyor sadece regülatör çıkış sarımları kısa devre oluyordu, çünkü çıkış amperi yaklaşık 0.5 A idi ve ampul 5 A idi yani10 katı fazlası idi. Bu ampulü küçük arklar yaptırıp yakmaya çalıştığımda ara sıra büyük parlamalarla başarıyla yanmıştı, ayni DC motorun direk bağlantıda az dönüp veya çalışmayıp ekli ve uzun kabloyla çalıştığında olduğu gibi. Ama bir gün ampul telini eritip bu sayede yakmıştım, bu deney teşebbüsü uğruna. Ancak öğrenmek için bu tür kayıplar ve deneme-yanılmalar her zaman çok normaldir. Öğrenmekten asla ödün vermeyin ve bu uğurda bazı şeyleri gerektiğinde de feda edin. (Can ve mal emniyetiniz dışında) Kolay gelsin. Başarılar.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri