Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

saf omik olmayan yükler şebekeden S ile ifade edilen görünür güç çekerler.yani R+XL ya da R+XC formatında olan yükler.
yükler için konuşacak olursak işi yapan aktif güç olduğu için hesaplamalar da aktif güç üzerinden yapılır ama yükünüz reaktif güç de çekiyor.bu nedenle görünür güç önem arzeder.
S=P/ cos fi formülünde cos fi 0.7 0.8 0.9 gibi değerler alır.P yi 0.8 bölmek ile 1.2 ile çarpmak arasında fark çok bir fark yoktur.sizin o 1.2 çarpanınız görünür güce ait akımı hesaplamak için yapılıyor.
siz zaten görünür güç üzerinden bir akım hesaplamışsınız niye tekrar 1.2 ile çarpıyorsunuz.bulduğunuz 40.88 A değeri geçerlidir.49.056 A değil.

Eğer yanlışım varsa lütfen forum üyeleri düzeltsin.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hah işte ben de o 1,2 ile neden çarpıyoruz onu merak ediyorum. Forumlarda ezbere, bulunan akım tahmini 1,2 ile çarpılıp sigorta değeri ona göre seçilir deniyor. Evet ben zaten güç faktörü olan 0,8 e bölerek görünür akımı 40,88A buluyorum, şimdi sigortayı seçerken daha 1,2 ile çarpmayacak mıyız?

Hah işte ben de o 1,2 ile neden çarpıyoruz onu merak ediyorum. Forumlarda ezbere, bulunan akım tahmini 1,2 ile çarpılıp sigorta değeri ona göre seçilir deniyor. Evet ben zaten güç faktörü olan 0,8 e bölerek görünür akımı 40,88A buluyorum, şimdi sigortayı seçerken daha 1,2 ile çarpmayacak mıyız?
Bugune kadar aigorta secerken 1.2 katsayisini kullandim ama her zaman aktif guc uzerinden hesap yapmistim.gorunur gucun cektigi akimi hesaplamak icin o katsayiyi kullandim.siz zaten gorunur guc hesabindan gidiyorsunuz.1.2 katsayisini tekrar kullanmanizi gerektiren bi durum yok

Anladım. peki hesaplamamda kullandığım konut haricindeki yapıların prizleri için 10 kva nın üstündeki yüklerin %50 si alınır deniyor. Buna da dikkat etmeli miyiz? Yani 35 kWlık anonun eş zamanlı gücünü bulurken:
Üstteki notta da yazdığı üzere konut dışındaki binalarda prizler için eşzamanlılık katsayısı 10 kVA ya kadar %100 geri kalan için %50 alınır. Binamız zaten kültür merkezi olacak yani konut dışındaki binalar tanımlamasına uyuyor.

43,75kVA = 10kVA+33,75kVA,

(10 kVA X%100)+( 33,75kVA x%50)=10kVA+16,875kVA=26,875 kVA eder(eş zamanlı gücümüz).

Siz olsanız 43,75kVA üzerinden mi işleme devam edip sigortayı ve kablo kesitini seçersiniz? yoksa 26,875 kVA üzerinden mi?

Kardes konutlar icin secim yapiyorsan dogal olarak yonetmeligi baz alacaksin.o islere cok dikkat et.zaten belediyeler falan da onem verirler hesaplamalara,kontrol ederler.yonetmeligi iyi oku,cevrende varsa o isi yapan bi muh ondan bilgi al

Selamlar,
Toplamda birbiri ardına 7 panom var,
Her pano arası 200 metre uzaklıkta,
Her panoda kullandığım güç 200 W
220v tek faz

Kablo kesitlerini panolar arası nasıl hesaplamalıyım?

örnek aşağıdaki gibi

upload_2015-11-22_1-48-56.png

Ekli dosyalar

• upload_2015-11-22_1-46-36.png
    upload_2015-11-22_1-46-36.png
    5 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleme:
Mesafeler uzak.Bu nedenle,trifaze çıkış üzerinden RST atlamalı bağlı hesaplama yapmanızda yarar var.Ayrıca,sigorta amperajı tahkiki ! için,kısa devre kontrolü yapmanız zorunlu .

Son düzenleme:
arkadaşlar bir şey soracağım,
bir iş yerinin(2 katlı cafe) istekleri bulunuyor, 85 kw ın altında olmayacak şekilde besleme kablosu istiyorlar, fakat hesap nasıl yapılır bizim kabloyu çekeceğimiz yerin cafenin panusuna mesafesi 25 mt, şimdi ben bakıyorum yazdıklarınıza sanırım eksik bilgim var hesaplayamıyorum, yardımcı olursanız sevinirim, ayrıca cafe olduğu için 380 de 220 de kullanılacak ben neye göre hesap yapacağım öncelikle sorum bu, daha sonra da aşağıda deneyeceğim sizler takıldığım yerde yardımcı olursanız sevinirim,

Güç (P): 85kW
Uzaklık(L): 25 mt

formüller : %e = 0,0124*L*P/S
%e : gerilim düşümü ? (bulamıyorum)
S : Kablo kesiti ? (bulamıyorum)

formülü yerine koyduğum zaman bu ikisi bulunmuyor, anlamadım, bu arada 3 fazda %3, tek fazda %1,5 kullanılacak ama ben ne kullanıcam hesapta onu bilmiyorum, bir de kablo kesitini bulduk diyelim, kaç amperlik sigorta çeker ne seçmeliyim nasıl seçiliyor, tablodan mı?
biliyorum sizler için yorucu olabilir ama merak ediyorum, yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar, Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri