Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

Kardes kablo secimiyle alakali bi formul var

%e = 100xLxP/ ( 56xSxUxU)

%e degeri 3 fazli sistemlerde 3 tur
L uzunluk metre cinsinden
P guc watt cinsinden
S kablo kesiti
U gerilim yani 380 volt
Formulde yerine koy s i bul en yakin bi ust degerdeki kabloyu incele.eger akim tasima kapasitesi uygunsa kullanabilirsin.yok uygun degilse bi ust degerdeki kabloyu incele

bu formülde ki ''e'' değerinin anlamı nedir?Mesela çıkan değere göre örnek bir hesaplama yapabilr misin rica edersem çok minnettar kalırım.Çünkü başka förmüller var ve %e değeri 3 fazli sistemlerde 3 tur ne demek anlamadım.Yeni mezunum biraz mazur görün:) s kablo kesiti mmkare cinsinden mi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bu formül gerilim düşümü formülüdür.kablo kesit tayini yapıılrken bu formül kullanılır.%e gerilim düşümünü ifade eder.3 fazlı sistemlerde gerilim düşümü yüzdesi 3 tür tek fazlı sistemlerde 1.5 tir.tek fazlıı sistemlerde formüldeki 100 katsayısı 200 lur.

senin sorundaki örnekten yola cıkalım

3 = 100 x 2x5000 / ( 56 x s x380 x380 )

s = 100x2x5000x/ ( 56x3x380x380 )
s = 0.04 gibi bi deger cıkar.normalde bu değer yüksek çıkar ama senin koyacagın mesfe kısa ve motor gücün düşük.bu nedenle böyle bir değer çıktı.

0.04 ün üzerinde 0.5 lik 1 lik ,5 lik kablolar vardır.nette kabloların tasıyacağı akım kapasitesini göz önünde bulundurursun.5 kw motor 9-10 a çeker.buna göre 1.5 lik kablo uygundur.

Alisy çok çok teşekkür ederim yardımların için.Çok memnun oldum sağol tekrardan.

İyi akşamlar arkadaşlar.
Benim bir sorum olacak. Mesleğe yeni başladım ve şu anda çalıştığım yerde benden önce çalışan mühendis arkadaş, projeyi tamamlamadan işten çıkarılmış. Şimdi ben projenin çizimini tamamladım ve kabloların siparişini vermem bekleniyor ama anlamadığım bir kısım var. EMO 'nun dökümanlarından gördüğüm kadarıyla talep güçlerini hesapladım. Kimi dairelerde kurulu güç 14.2 kW iken, talep gücü (8kW 'a kadar [P(kW) x 0.6], 8kW den sonra ise [( P(kW)-8(kW) ) x 0.4] yaparak çıkan sonuçların toplamı.) 7.2kW 'ye kadar düşüyor. Şimdi ben kesit seçerken kurulu güç üzerinden mi hesaplamalarımı yapacağım, yoksa talep gücü üzerinden mi? Konu hakkında yardımcı olursanız müteşekkir olurum.

Hepinize iyi çalışmalar.

Arkadaşlar bu yaptıklarımda hatalarım neler? Yardımcı olur musunuz?
Kablo Kesiti Seçimi İçin İşlem Sıralamam:

1-)Kurulu güç üzerinden panonun çekeceği görünür gücü bulalım(güç faktörünü 0,8 seçtim).

2-)Kurulu güç üzerinden eş zamanlı gücü buluyorum.

3-)Eş zamanlı güç üzerinden uygun sigortayı(AOS veya TMŞ) seçiyorum. Ardından, Sigorta(AOS veya TMŞ) üzerinden de kablo kesitini seçiyorum. Ardından, KAKŞ'ini ise seçmiş olduğum sigorta değeriyle aynı seçiyorum, aynısı yoksa bir üstünü seçiyorum(ama bir altını değil).

Not: Konut dışındaki binalarda prizler için eşzamanlılık katsayısı 10kVA ya kadarki yük için %100, geri kalan yük için %50 alınır.( konut dışındaki binalarda prizler için eşzamanlılık katsayısı, Emo'nun "elektrik tesisleri genel teknik şartnamesi ve uygulama esasları" sayfa 407.)

Örnek: Bir Ana Panonun kurulu gücü 35 kW olsun. Bunun üzerinden üstte saydığım işlemleri yapıyorum:

1-)Önce panonun çekeceği görünür gücü bulalım:

35kW/0,8=43,75kVA

2-)Panonun eş zamanlı gücünü bulalım:

Üstteki notta da yazdığı üzere konut dışındaki binalarda prizler için eşzamanlılık katsayısı 10 kVA ya kadar %100 geri kalan için %50 alınır. Binamız zaten kültür merkezi olacak yani konut dışındaki binalar tanımlamasına uyuyor.

43,75kVA = 10kVA+33,75kVA,

(10 kVA X%100)+( 33,75kVA x%50)=10kVA+16,875kVA=26,875 kVA eder(eş zamanlı gücümüz).

3-) Eş zamanlı güç üzerinden uygun sigortayı(AOS veya TMŞ) bulalım; sonra Kablo Kesitini bulalım:

Birinci Yaklaşımım:

26,875 kVA/(1,73x380)=40,88 A eder(yani anladığıma göre 3 fazlı bir kablodan çekilen maksimum görünür akım 40,88 A oluyor.) B tipi bir sigorta seçeceğim(yani gecikmesiz). Sigortayı seçerken bulduğumuz bu akım değerini yaklaşık 1,2 ile çarpacağımız söyleniyor forumlarda. Çarpalım:

40,88 Ax1,2=49,056A buluruz. Bunun da bir üstünü seçiyoruz sigorta seçiminde. Çevre Şehircilik Bakanlığı(eski bayındırlık bakanlığı) pozlarında; 49,056 A in bir üstü 3x63 Alik AOS(ya da 3x63 A lik TMŞ) olduğundan sigortamızı 3x63 Alik AOS(ya da 3x63 A lik TMŞ) olarak seçerim.

Not: Kablo kataloglarında:

4x4 mm2'lik N2XH kablo 30 derece havada maximum 42 A e dayanıyor.

4x6 mm2'lik N2XH kablo 30 derece havada maximum 53 A e dayanıyor.

4x10 mm2'lik N2XH kablo 30 derece havada maximum 73 A e dayanıyor.

Üstte Aos'u 3x63A lik seçmiştik, o zaman bunun bir üstü olan 73A e dayanımlı kablo olan 4x10luk N2XH kabloyu seçerim.

İkinci Yaklaşımım:

Üstte elde ettiğimiz 40,88 anladığıma göre 3 fazlı bir kablodan çekilen maksimum görünür oluyor. Bu durumda da kablo kesitini bu değerin bir üstü olan 42 A e dayanımlı seçsek kabloyu zaten kurtarıyoruz, hatta 40,88A ile 42A çok yakın olduğundan 53 A e dayanımlı kablo olan 4x6lık N2XH kabloyu seçerim. Sigortayı bulurken de; 40,88Alik maksimum görünür akımın bir üstü olan ve 53 A lik maksimum kablo dayanım akımının bir altı olan bir değer seçerim fakat böyle bir sigorta değeri yok yani sigortalar 3x32, 3x40, 3x63, 3x80 olarak mevcutlar. O zaman biz sigortayı 3x63 lük seçersek bu sefer de 63A in bir üstü olan 73A e dayanımlı kablo olan 4x10luk N2XH kabloyu seçmek zorunda oluruz, bu yüzden 3x40lık sigortayı seçeriz ve bunun bir üstü olan 53 A e dayanımlı kablo olan 4x6lık N2XH kabloyu seçeriz diye düşünüyorum.

birinci yaklaşımım mı doğru yoksa ikinci yaklaşımım mı? ya da iki de mi yanlış? yanlışlarımı söyler misiniz?
Şimdiden teşekkür ederim...

Gerilim düşümü hesabı yapmadan yalnız Akım kontrolü sonucu kesiti belirlediğin için hatalısın !
Akım kontrolü hesabında birinci yaklaşım kısmen doğrudur "redüksiyon faktörü"'de değerlendirilmelidir.
Mesafe bilgisi olmadan gerilim düşümü hesabı yapamazsın, gerilim düşümü hesabı yapmadan da kesiti belirleyemezsin.
Kesit belirleme:(Gerilim düşümü hesabı+akım kontrolü(ısınma) hesabı)

Son düzenleme:
Anladım. Gerilim düşümü hesabı %1,5 un altında çıkıyor zaten onun hesaplanmasında sıkıntı yok.
Benim soracağım şu:
Bulduğumuz 40,88A lik görünür akımı 1,2 ile çarpıp 49,056A buluyorum ve bunun bir üstü olan 3x63 Alik B tipi sigorta seçiyorum ve bunun da bir üstü olan 73A e dayanımlı kablo olan 4x10luk N2XH kabloyu seçiyorum.
Bu işlemlerimde bir hata var mı acaba?

Düzeltiyorum, o zaman bulduğumuz 40,88A lik görünür akımı 1,2 ile çarpıp 49,056A buluyorum ve bunun bir üstü olan 3x50 Alik B tipi sigorta seçiyorum ve bunun da bir üstü olan 53A e dayanımlı kablo olan 4x6 mm2'lik N2XH kabloyu seçiyorum. Şimdi hatam var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri