kaçak akım rölesi takıyorum anlamadıgım nokta var

Geçenler de bir bina da ortak mahal bağlantısının k.a.k.r'sinin attığını ve sorunu da bir türlü bulamadıklarından bahsettiler.
Hatayı takip ettim ve bir motor klemensine 3f girilmiş ve kabloda nötr olmadığını nötr yerine sarı-yeşil toprak kablosunun geldiğini gördüm.
Çalışan arkadaşlar toprağı gördüğü için toprak barasına bağlamışlar kabloyu ve kaçak akım atıyor.
Ben toprağı sökerek kaçak akım hatasını giderdim.
Ama geride kalan motorun çalış çalışmadığını bilemiyorum.
Üstatlar yukarıda yazılanlardan anladığım gelen 4. kablo sarı-yeşili makina gövdesine mi bağlayacağım?
Böylelikle k.a.k.r de atmayacak ve sistem düzenli bir biçim de çalışacak...Doğru mu anlamışım?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım merhaba
o sarıyeşil kablo topraklama kablosu olarak motorun gövdesine bağlanacaktır.siz kabloyu motorun gövdesinden söktükten sonra kaçak akım düzen aldıysa, o kablonun nötr olma ihtimali vardır.
gerekli kontrollerden sonra o kablo topraklama kablosu olarak ortaya çıkarsa motorunuzda kaçak olabilir, çünkü topraklama kablosu devre dışı bırakılırsa kaçak akım rölesi atmaz.
not:kaçak akım röleniz marka değil, çin işi ise atması doğaldır.
kolay gelsin

sarı yeşil topraklamaya bağlanmışsa doğru bağlamışlar.ama sen kabloyu söktüğünde k.a.r atmamış.büyük ihtimal o kablo toprak yerine nötre bağlanmış gibi gözüküyor.slm

Geçenler de bir bina da ortak mahal bağlantısının k.a.k.r'sinin attığını ve sorunu da bir türlü bulamadıklarından bahsettiler.
Hatayı takip ettim ve bir motor klemensine 3f girilmiş ve kabloda nötr olmadığını nötr yerine sarı-yeşil toprak kablosunun geldiğini gördüm.
Çalışan arkadaşlar toprağı gördüğü için toprak barasına bağlamışlar kabloyu ve kaçak akım atıyor.
Ben toprağı sökerek kaçak akım hatasını giderdim.
Ama geride kalan motorun çalış çalışmadığını bilemiyorum.
Üstatlar yukarıda yazılanlardan anladığım gelen 4. kablo sarı-yeşili makina gövdesine mi bağlayacağım?
Böylelikle k.a.k.r de atmayacak ve sistem düzenli bir biçim de çalışacak...Doğru mu anlamışım?

Sorun çözüldü teşekkürler..

Arkadaşlar 4 damarlı bir kablo var.3 faz tamam 4. nötr olması gerekirken sarı yeşil..

Ve bunu motorun gövdesine bağlamamız gerekiyor.Burada da anlaştık.

Peki bu sarı yeşil kabloyu motorun gövdesine bağlamayıp koruma topraklamanın fiderlerinden bir hat alıp motorun gövdesine bağlarsak ta aynı sonucu alırmıyız?
Yani motor çalışmaya devam eder mi?

Diğer bir sorum ise 4 damarlı bu kablonun cinsini bilen var mı?Yani özel bir kablo türü mü ?
(Kabloya dikkat etmemekle beraber ya nyy yada nyam(antigron) kabloydu.)

Son düzenleme:
sorun çözüldü diyorsunda çözülmemiş. sen konuyu anlamamışsın galiba.arkadaşların sarı yeşil kablonun toprak olması gerektiğini söylüyor.nötr değil. önce burada anlaşalım.daha sonra söylenenlerin anlamı olmaz çünkü sarı yeşil nötrse kabloyu bağladığın zaman yine atacaktır.nötrmü toprakmı anlayabilmen için yukarıdaki yazdıklarımızı oku ve uygula.yada elektrikçi çağır yaptır alm

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri