Kaçak Akım Faz Kablosu Erimesi

redali

Üye
Merhabalar bugün akşam durduk yere gitti elektrikler baktım sigortalar atmamış fakat duman var, hemen dış sigortaya baktım atmış. Sigorta kutusunu söktüm, kaçak akıma dışardan gelen faz kablosu erimiş nötr'e yapışmış ondan dolayı atmış yoksa yanacak. Durduk yere neden böyle oldu anlamadım normal herşey aynı çalışır durumda. Evde sürekli çalışan bi buzdolabı, kombi ve pc (600W) var 7/24 uzun süredir böyle.

Şimdilik düz bağladım lamba kombi çalışsın diye neden böyle birşey oluştu? Evin içindeki hatlarda sıkıntı yok zaten sürekli aynı cihazlar çalışıyor yancak olsa çoktan yanardı.

IMG_3097.jpg IMG_3098.jpg IMG_3099.jpg IMG_3100.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu tür durumlarla en çok kablo terminalindeki gevşemeden dolayı yanma durumu ile karşılaştım.
Kendi gevşedi ise bilemem :D kabloları kendim yenileyim hat başı 7-8 priz düşen sigortaları max 3 prize düşererek yeni hat çekerek yeniden kurmuştum 7-8 ay önce gevşek olsa uzun bi süre iyice sıktığıma emin olurum 2-3 kere kontrol ederim. Mevzu dış faz erimiş, nötr'de ve içerde hiç bişey olmaması

Dışardan gelen 6lık kablo olması lazım içeri 4lük olarak 2ye ayırıp terminalden götürdüm

Çin malı zaten kaçak akım bi onu değiştirmemiştim, siemens alıp takacam

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Geri