Kaçak akım rölesi neden yanar ?

Yeni bir KAKR alın deforme olan sigorta varsa yenisi ile değiştirin. Sağ başta 32a olan sigortayı kablo kesitine göre değiştirin. 4 lük kablo falan hikaye otomat barası kullanın. KAKR ın öncesine de nötr kesmeli bir sigorta almanızı da öneririm. Sayaçtan itibaren bütün bağlantıları kontrol ederek montaj yapın lütfen. Nötr ve topraklamaları da kontrol etmelisiniz.

Şalt ürünlerinde çöpünü dahil alırsanız kaliteli olanını almalısınız diğer markalar üretim standardından yoksun oldukları için tesisatı korumayı bırak kendi kendine yangın çıkarıyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
hocam bu geçen senenin fotoğrafı yani şüphe duyup paneli açtığımda bu görüntü vardı. şuanda tamamen farklı değiştirdim. o alttaki faz kabloları 2.5luk olan kabloydu şuanda 3.5mu? 4mü tam kalınlığı kestiremediğim kablodan taktım.

Geçmiş olsun .

Foto görmeden yorum zorun zoru . ( sebebini tam bulmak foto ile bile zor )
İp uçları ? ( kaçak akım koruma rölesinin kablosunu sökülmeden hali fotosu varsa )

Olabilecek nedenleri
Gevşek bağlantı ark , kabloda kırıklık , kablo darbe , kablo incelmesi , kablo kesiti sorunu vs gibi ve diğer sebepler .

Siğorta kutusunun içinin açılmış kabloları gözükür hali ile ( önden , % 45 eğimli üst ve attan ) kaliteli foto çekimi ile tam görüntüsü yayınlamanız .
Atan şalter dediğiniz hangisi ?

Şuan anlık olarak böyle. viko'nun kaçak akım rölesini aldım elektrikçi de bir tek bu vardı. alt kısımdaki barayı yeniledim. ama ilk fırsatta otomat barası alıp onuda yenileyeceğim.

her sigorta çeşidinden mevcut biliyorum :) benım en son alıp yenilediklerim scheneider olanlar.
(şu 32lik siemens ve lambalarıda scheneider marka sigortalar ile değiştireceğim.)
ilk takılırken sadece 4 adet siemens 32lik takılmış. lambalar içinde 16a siemens takılmıs 2 adet.

sıralama şöyle soldan sağa doğru
lamba1+lamba2 + banyo + oda1 + oda2 + oda3 + salon + mutfak + mutfak +KAR

Banyo'da elektrikli şofben var.
Yeni bir KAKR alın deforme olan sigorta varsa yenisi ile değiştirin. Sağ başta 32a olan sigortayı kablo kesitine göre değiştirin. 4 lük kablo falan hikaye otomat barası kullanın. KAKR ın öncesine de nötr kesmeli bir sigorta almanızı da öneririm. Sayaçtan itibaren bütün bağlantıları kontrol ederek montaj yapın lütfen. Nötr ve topraklamaları da kontrol etmelisiniz.

Şalt ürünlerinde çöpünü dahil alırsanız kaliteli olanını almalısınız diğer markalar üretim standardından yoksun oldukları için tesisatı korumayı bırak kendi kendine yangın çıkarıyor.

Nötr kesmeli sigorta olarak ne tavsiye edersiniz ? kaç amper olmalı ?
otomat barasını ilk fırsatta alacağım.

Ekli dosyalar

• IMG_20230904_122849.jpg
    IMG_20230904_122849.jpg
    125.8 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
1 seneden fazladır kullanıyoruz. hatta bundan önce 1 sene oluyor bi konu açmıştım elektrikçi arkadaş bu kaçak akım röle bağlantısını yapmamıştı bildiğin pas geçmiş. süs niyetine koymuş. bizde yıllardır bu aktif olarak düşünüyorduk :) ta ki elektrik sistemine göz atmamla durumu anladık. daha sonra kaçak akım rölesini devreye alıp kullanmaya başladık.
Aslında haklısınız işinin ehli bir elektrikçiyi bulup tüm tesisatı gözden geçirmesini sağlamak lazım.
Sayaç panomuzda K.A.R. olmasına rağmen bizim evin prizlerine de topraklama kablosu çekilmemiş. 2001'den beri Allah korumuş, kaçaklar tehlike arz etmemişti. Müteahhitten, elektrikçiye, onun taşörenine ve yapan ustasına kadar isimlerini hayattalarsa iyice bir zikrettim!
"İşin ehli elektrikçi" derken şu fıkrayı hatırladım;
Mühendisin biri ölmüş ve büyük bir yanlışlık sonucunda cehenneme atılmış. Cehennemin konforundan hoşnut kalmayan mühendis bir takım iyileştirmeler yapmaya başlamış. Kısa bir süre sonra cehennem; klimalı odaları, otomatik tuvaletleri, asansörleri, içecek otomatları ve diğer lüksleri ile bayağı rahat bir yer haline gelmiş. Bu arada mühendisin de iyice tanınıp sevildiğini söylemeye gerek yok. Derken, günün birinde Cennet Meleği, şeytanı aramış:

"Selam, cehennemde işler nasıl gidiyor? neler yapıyorsunuz?"
Şeytan, memnun mesut gülümsemiş: "Ohho..biz burada çok iyiyiz. Bir mühendis düştü buraya ki sorma gitsin. İnanılmaz lüks ve konforlu bir yer yaptı bizim orayı. Bir görsen, tuvaletlerimiz otomatik, kola makinemiz bile var.

Melek şaşırır: "Nee! mühendis mi dedin? O adamın burada olması lazımdı çabuk onu buraya gönderin!
Şeytan: "Mümkünü yok! Kadromda bir mühendisin olmasından çok memnunum ve onu burada tutacağım!" diye çıkışmış.
Cennet Meleği sinirle bağırmış: "Onu çabuk buraya gönder yoksa seni dava ederim!
"Şeytan katıla katıla gülerken şunları söylemiş:
"Evet, eminin yaparsın! Peki Avukatı nerden bulacaksın???"
İşi ehline de bıraksanız bile gözetiminizde olmasında fayda var.;)

Sayaç panomuzda K.A.R. olmasına rağmen bizim evin prizlerine de topraklama kablosu çekilmemiş. 2001'den beri Allah korumuş, kaçaklar tehlike arz etmemişti. Müteahhitten, elektrikçiye, onun taşörenine ve yapan ustasına kadar isimlerini hayattalarsa iyice bir zikrettim!
"İşin ehli elektrikçi" derken şu fıkrayı hatırladım;

İşi ehline de bıraksanız bile gözetiminizde olmasında fayda var.;)
fıkra çok güzelmiş.

sonra sigortayı aç kapa yapınca elektrik geliyordu.
Bilimsel açıklama bu cümle içerisinde gizli :p
Son 15 yılda 5 farklı firma ürünlerinin aslında çöp olduklarını gözlemledim.
Bu 5 firma tanınmış ve bazı standartları almış olan ciddi firmalardı.
Tanınmayan veya belli standartları almamış ürünlerden zaten bahsetmeye gerek yok.
10 sene kadar önce çok miktarda almış olduğum ürünler de kötü çıkınca doğrudan satıcı ile görüştüm. Satıcı beni doğrudan firma yetkilisine yönlendirdi.
Firma yetkilisi ile yüz yüze görüşmeye gittim. Yetkili önce ürünü hangi firmadan aldığımı sordu. Ben de tanınmış firmadan aldığımı o firmanın taklit ürün satmayacağını ifade ettim.
Israrla taklit ürün olabileceğini ifade etse de faturayı gösterince ikna oldu.
İşin garip tarafı ise almış olduğum ürünün %20 kadar ucuz olması imiş.
Firma aynı ürünün kötü kalitesini de üretmiş, ancak ürün kalite kıyaslamasına göre 4 te 1 fiyata bile alınmayacak ürünü 4 te 3 fiyatına satıyor olması.
Derinlemesine araştırma yaptığımda bu gibi ürünlerin çinde yaptırılmış olduğu, değil standart alabilmesi, kullanılmasının bile sakıncalı olan ürünlerdendi.

Konu ile lgili yorum yapmam gerekirse...
Fotoğraflara baktığımda nötr hatları o şekilde kıvrılarak yapılıyorsa ben o tesisata asla onay vermem. Kaldı ki resimde görülen hiç bir ürünün kalitesi konusunda da tartışmaya girmem.

Bilimsel açıklama bu cümle içerisinde gizli :p
Son 15 yılda 5 farklı firma ürünlerinin aslında çöp olduklarını gözlemledim.
Bu 5 firma tanınmış ve bazı standartları almış olan ciddi firmalardı.
Tanınmayan veya belli standartları almamış ürünlerden zaten bahsetmeye gerek yok.
10 sene kadar önce çok miktarda almış olduğum ürünler de kötü çıkınca doğrudan satıcı ile görüştüm. Satıcı beni doğrudan firma yetkilisine yönlendirdi.
Firma yetkilisi ile yüz yüze görüşmeye gittim. Yetkili önce ürünü hangi firmadan aldığımı sordu. Ben de tanınmış firmadan aldığımı o firmanın taklit ürün satmayacağını ifade ettim.
Israrla taklit ürün olabileceğini ifade etse de faturayı gösterince ikna oldu.
İşin garip tarafı ise almış olduğum ürünün %20 kadar ucuz olması imiş.
Firma aynı ürünün kötü kalitesini de üretmiş, ancak ürün kalite kıyaslamasına göre 4 te 1 fiyata bile alınmayacak ürünü 4 te 3 fiyatına satıyor olması.
Derinlemesine araştırma yaptığımda bu gibi ürünlerin çinde yaptırılmış olduğu, değil standart alabilmesi, kullanılmasının bile sakıncalı olan ürünlerdendi.

Konu ile lgili yorum yapmam gerekirse...
Fotoğraflara baktığımda nötr hatları o şekilde kıvrılarak yapılıyorsa ben o tesisata asla onay vermem. Kaldı ki resimde görülen hiç bir ürünün kalitesi konusunda da tartışmaya girmem.
Onun özel bir ismi var , lütfen saygı. Orjinal ismi burgalama . Toprak olma ihtimali de var ama renk karmaşasına bakarak her an her şey olabilir diyorum.

ek olarak: yuvarlak içine aldığınız bölümde daha önce (yine bu elektrikçi arkadaş) 2 odayı tek sigortaya bağlamıştı. örneğin Oda 1'de tv açık olduğunda, Oda 2'de bilgisayar çalışırken ne olduğunu anlamadığımız şekilde elektrik gidiyordu. sigorta atmıyordu. bazen atıyordu ama genelde atmıyordu. ama elektrik olmuyordu. sonra sigortayı aç kapa yapınca elektrik geliyordu. bu sıkıntılar daha sık olunca sigortanın alttan yine karardığını görmüştük o kablo o şekilde ark yaptı. sonra sigortayı değiştirdik. daha sonra 2 odayı birbirinden ayırarak 2 farklı sigorta taktık

bu olaylardan sonra sigorta panelini yenilemeye başladık.

Tesisatı kontrol ettirmeniz .

Diğer ( fotonuz )

IMG_20230904_122849.jpg

Kablo renkleri karma karışık .
Kimin eli kimin cebinde belli değil .
Siğorta 2 adet 32A neyin nesi ?
Nötr kablosu rengi faz kablosu rengi .
Hiç aydınlatma yokmudur ? 10A siğorta .
Yaz yaz bitmez .

Balık baştan kokmuş .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri