kısadevre çeşitleri

Kısadevre çeşitleri nelerdir ve tehlikelerini anlatabilir misiniz saygıdeğer ustalarım benim???

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Güzel bi örnek buldum notlarım arasından.

" Bir gerilim kaynağı 100 v üretmektedir. Bu kaynak en fazla 5 A çekecek şekilde üretilmiştir. Kaynağın bağlı olduğu eş değer yük 50 Ω dır. Kablo direnci ihmal edilebilecek kadar küçüktür. Normal şartlar altında eşdeğer direnç 50 Ω olduğundan, kaynaktan 2 A akım çekilmektedir.2 Akaynağın kapasitesi içersindedir.
Ancak, bir arıza, hatalı bağlanrı vb. sonucu, yüke paralel 1 Ω lık bir kısa devre meydana gelirse, bundan doğacak sakıncalar şunlardır:
1 Ω luk kısa devre kaynaktan (yükün çektiği akım gözardı edilse bile ) 100 A kadar akım çeker.Bu kadar yüksek akım kaynağın kapasitesi üzerindedir. Şayet önlem alınmamışsa, kaynak kısa süre içinde arızalanır. Öte yandan, kısa devrenin olduğu yerde, kaynak arızalanıncaya kadar,10 000 w (= 10 kW) kadar bir güç harcanır ki, ısı haline gelecek bu enerjinin çevreye çok büyük zarar vereceği ortadadır. "

Temel kısa devre çeşitleri :
1-Üç faz kısa devresi ( üç faz birleşiyor - toprak yok )
2-Faz-Faz kısa devresi (İki faz birleşiyor-Toprak yok )
3-İki Faz-Toprak kısa devresi (İki faz birleşip toprağa gidiyor)
4-Faz-Toprak kısa devresi ( Faz toprak ile birleşiyor )
Kısa devre hesapları, 3 faz kısa devresi olarak hesaplanır...

Temel kısa devre çeşitleri :
1-Üç faz kısa devresi ( üç faz birleşiyor - toprak yok )
2-Faz-Faz kısa devresi (İki faz birleşiyor-Toprak yok )
3-İki Faz-Toprak kısa devresi (İki faz birleşip toprağa gidiyor)
4-Faz-Toprak kısa devresi ( Faz toprak ile birleşiyor )
Kısa devre hesapları, 3 faz kısa devresi olarak hesaplanır...
slm hiçbirşey hocam..bu kısadevlerin hepsinde ateş, kıvılcım patlama meydana geliyor dimi? en tehlikelisi hangisi?

Elbette ki hepsinde de hem mekaniksel dinamik etki hem de ark, kıvılcım meydana gelir...
Ama en tehlikelisi 3 fazlı kısa devredir..Bu yüzden ki 3 fazın tam temas ( tam öpüşme ) hali, kısa devre hesaplarına baz alınır...

Elbette ki hepsinde de hem mekaniksel dinamik etki hem de ark, kıvılcım meydana gelir...
Ama en tehlikelisi 3 fazlı kısa devredir..Bu yüzden ki 3 fazın tam temas ( tam öpüşme ) hali, kısa devre hesaplarına baz alınır...
Merabalar sayın hiçbirşey hocam...Ben 2 faz veya 3 faz kısadeveresinde birbirine değdiklerinde bir diğeri üzerinden çok rahatlı akıp gideceği kanısındaydım..Demekki hep yanlış bilmişim...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri