jeneratör güç dağılımı

altunal

Üye
arkadaşlar
bir sorum olacak net bir bilgiye ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

800 kva jeneratörden 3 faz tüketimlerde
etikette belirtilen amper değeri 3 fazın toplam akım değerimi yoksa 3 faz için ayrı ayrı kullanabileceğim akım gücümüdür?
atıyorum akım değeri 1105 amper olan 800 kva jeneratöde ben bu değeri her faz için yükleyebilirmiyim ? yani 3x1105 = 3315 amper kullanılabilirmi ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar
bir sorum olacak net bir bilgiye ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

800 kva jeneratörden 3 faz tüketimlerde
etikette belirtilen amper değeri 3 fazın toplam akım değerimi yoksa 3 faz için ayrı ayrı kullanabileceğim akım gücümüdür?
atıyorum akım değeri 1105 amper olan 800 kva jeneratöde ben bu değeri her faz için yükleyebilirmiyim ? yani 3x1105 = 3315 amper kullanılabilirmi ?
Tam dengeli yüklenme durumu için 1105A faz akımıdır;
Tek faz görünür güç formülü: S=UxI (U=Faz-nötr gerilimi, I=Faz akımı,S=Tek faz görünür gücü)
Üç faz görünür güç formülü: S=1,732xUxI (U=Fazlar arası gerilim, I=Faz akımı,S=Üç faz görünür güç toplamı)

bilgi için teşekkürler
cat servisi bana etiket değerini 3 ile çarpıcaksın diyor bu ne derece dogru ?
jeneratör devrede iken sabit olmiyan akım değeri fazlar arası ortalama minimum 350 amper. bu ortalamayı 1100 ampere kadar çıkara bilirsin diyor . doğrumu ben pek güvenemedim teknik bilgi istedim onaylı ancak onuda vermiyor

Fazlar arası akım diye birşey yoktur bu şekilde bir ifade yanlıştır.
Faz akımı 1100A olan üç fazlı sistemin görünür gücü;
S=1,732x380x1100
S= 724kVA'dır.

Dengeli yüklü sistemde üç faz toplam güç tek faz gücünün üç katıdır.

anlıyorum ama bu arkadaş kafamı iyice karıştırdı
bana bu yönde ifade ettiği için bu dilde ifade ediyorum jeneratörün üzerinde görülen akım değeri fazlar arası akım toplamı diye belirtti.
ben 3 fazda okuduğum akıma göre toplam değeri hesaplayıp ona göre raporlama yapıyordum bugüne kadar ve güçleri bu yönde dengeliyordum
şimdi bu arkadaşa uyarsam 3 fazdan okuduğum akımı değil jeneratörde ilk okudugum ortalama dediği akım değerine göre hesap yapacağım ,
bu konuda ne düşünüyosunuz?
bu iddiası dogrumudur bir yetkili servis olarak ? benmi yanlış biliyorum yoksa?
724 kva gücü trifazede / 3 diye hesaplamazmıyız? yoksa her faz gücü 724 kva güce eş değermi tutarız

saçma geliyor bana ama sizin bilgilerinizden emin olduğum konuları doğrulamak istiyorum
zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

anlıyorum ama bu arkadaş kafamı iyice karıştırdı
bana bu yönde ifade ettiği için bu dilde ifade ediyorum jeneratörün üzerinde görülen akım değeri fazlar arası akım toplamı diye belirtti.
ben 3 fazda okuduğum akıma göre toplam değeri hesaplayıp ona göre raporlama yapıyordum bugüne kadar ve güçleri bu yönde dengeliyordum
şimdi bu arkadaşa uyarsam 3 fazdan okuduğum akımı değil jeneratörde ilk okudugum ortalama dediği akım değerine göre hesap yapacağım ,
bu konuda ne düşünüyosunuz?
bu iddiası dogrumudur bir yetkili servis olarak ? benmi yanlış biliyorum yoksa?
724 kva gücü trifazede / 3 diye hesaplamazmıyız? yoksa her faz gücü 724 kva güce eş değermi tutarız

saçma geliyor bana ama sizin bilgilerinizden emin olduğum konuları doğrulamak istiyorum
zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

Daha önceden verdiğim formüllerde bunu belirtmiştim. Üç faz görünür güç toplamı bir faz görünür güç toplamının 3 katıdır. Tam dengeli yüklenmede faz başına güç yaklaşık 242kVA'dır.
İlk okunan akım değeri demeraj akım değeridir.Tüm yüklerin ilk devreye girdiği andaki akım değeri jeneratör gücü seçiminde önemli bir kriterdir.

anladım teşekkür ederim
iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri