JENARATÖR TRANSFER PANOSU VE SONRASI YARDIM

rexrex

Üye
herkeze selamlar arkadaşlar 1 rezidans ta 95 ad daire daireler 1+1 2+1 3+1 2 asansör ortak kukllanım alanı otopark kapılar su motoru kapıcı güvenlik li bir bina düşünün şimdi sorun şu burada bulunan jenaratörden binayı komple besliycez fakat daire sayaçlarından sonra olması gerek bunu en ucuz ve en çabuk nasıl hallederiz bu sistemin panosu nasıl olmalısır şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bir öneri,

Ana panonuz büyük olacak, içinde hem jeneratör hem de Şebeke barası bulunacak, şebeke kısmı mühürlenebilir olmalıdır. Bu şekilde her bir daire için
-Gen şalteri
-Şebeke şalteri
-Çıkış şalteri
-Kaçak akım rölesi
-Sayaç
-İki adet kontaktör

konulmalıdır. Tasarruf için belki çıkış şalteri de iptal edilebilir ama kalması daha uygundur. Dediğim gibi pano boyutu büyüyecektir. Ayrıca bu tip imalat için Tedaş taki amcaları önceden görüp fikirlerini sorman gerekebilir, sonra cırlamasınlar

Saygılar

Bu arada daireler büyük ihtimal monofaze olacağından, tek kontaktörü 2 daire için kullanabilirsin(faz+nötr kesilecek). Kontaktörler 4 kutuplu olacak.

Son düzenleme:
Kardeşim eğer çok fazla elektrik kesilen bir yer değilse, Hiç uğraşmadan direk sayaçların önünden verin. Sizin amacınız Jeneratör çalışırken sayaçlar yazmasın. Ama öbür taraftan dünya bir masraf edeceksiniz. O masrafı elektrik kesintilerinde sayaçların yazacağı tüketim yıllarca amorti edemez. İlerde doğabilecek işletme masrafları ve Rezidansın değerli sakinlerinden bir kaçında sorun olma olasılığı da cabası... (Yani elektrik gitmiştir ama kontaktör arızası sonucu birilerine Jeneratörden elektrik gitmiyordur. O an için O vatandaşın faturaya yansıyacak TL'ler umrunda bile olmayacaktır. Tek söyleyeceği; O kadar para verip yaptırdık herkeste varda bende niye yok...

ayrı bır panoda yaparsan daha ıyı olur mevcut pano o işlemi karşılamayacatır gerekli malzemeyı guce gore almalısın her daireye ayrı işlem yapmana gerek yok ana baralara baglantı yetıyor cokta masraflı olmayacaktır her turlü bilgide yardımcı olmaya calışırım

- - - Updated - - -

aynı sıstemı ben kurdum kullanıyorum,

ertek 68 size teşekkür ederim bunu bende düşündüm büylece sadece trasfer panosu ve kabloyla bu işi bitire biliriz diye ve yer ist beylikdüzü elektrik kesintisi çok olan biryer değil Benim ilk aklıma gelende trasfer panosundan panoyu beslemekti böylece başka işleme gerek yoktu ama olurda itiraz olur dedi yönetici bende bu konuyu uzman larına danışmak istedim.

Bir öneri,

Ana panonuz büyük olacak, içinde hem jeneratör hem de şebeke barası bulunacak, şebeke kısmı mühürlenebilir olmalıdır. Bu şekilde her bir daire için
-Gen şalteri
-Şebeke şalteri
-Çıkış şalteri
-Kaçak akım rölesi
-Sayaç
-İki adet kontaktör

konulmalıdır. Tasarruf için belki çıkış şalteri de iptal edilebilir ama kalması daha uygundur. Dediğim gibi pano boyutu büyüyecektir. Ayrıca bu tip imalat için Tedaş taki amcaları önceden görüp fikirlerini sorman gerekebilir, sonra cırlamasınlar

Saygılar

1.kofradan çıkış trasfer panosuna girer

2.jenaratörden gelen trasfer panosuna girer

3.trasfer panosundan çıkış dağıtım panosuna gider

4.Burada ne yapılacaksa onu yapıcaz

tedaş kabul etmiyor ama jeneratörün sayaçtan geçirilmesine ayrı bir kontaktör panosu olacak her daire için iki kontaktör çıkışlarından dairelere gidecek.

Jeneratör panelinde otomatik transfer paneli olduğunu varsayarak;
1-transfer panosu
2-şebeke kontaktörleri( abone yüküne göre sayısı 1'den fazla olabilir, bobinleri paralel )
3-Jeneratör kontaktörleri ( Sayaçlardan sonra bağlantı yapacağına göre her aboneye 1 adet olmasına gerek yok. şebeke kontaktör sayısı kadar ve aynı özellikte)
4-Her abone çıkışı için TMŞ

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri