Jel akü nasıl muhafaza edilir?

orhantan92

Üye
Cümleten merhaba
Güneş enerji sistemimiz var yaylada. Geçen kışa doğru sistemi söktüm olası (kar,yağmur) hava koşullarından etkilenmemesi için.
65 amperlik jel aküm var. Bu akü full bitmişti sökerken(invetörü çalıştırmıyordu) bende ahmaklık edip boş birşekilde bıraktım.8 ay boş bir şekilde durdu.
Şimdi yaz tekrar geldi kurmadan aküyü fulleyim dedim,fullemeden voltmetre ile dc kısımıyla ile ölçtüm 7.60 civarında birşey çıktı. Önceden en düşüğü 11. Küsürattı. A)Aküde bir problem olabilir mi ? B) aküyü nasıl şarj etmeliyim maksimum verim için ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Akü bu

Ekli dosyalar

• 1434016011970.jpg
    1434016011970.jpg
    108.9 KB · Görüntüleme: 35
Aküler şarjlı muhafaza edilmeli ve uzun kullanılmayacaksa soğuk yerde depolanmalı. Şu an düşük bi akımla uzun sürede şarj deneyebilirsin. Voltaj kısa sürede 14volta çıkıyorsa akü ölmüş demektir

aynı sorunu bende yaşadım gunlerce şarj da beklettım 9 volt uzerıne çıkmadı çope attım akülerı beklemeye alırken mutlaka full şarjlı olmalı

Cümleten merhaba
Güneş enerji sistemimiz var yaylada. Geçen kışa doğru sistemi söktüm olası (kar,yağmur) hava koşullarından etkilenmemesi için.
65 amperlik jel aküm var. Bu akü full bitmişti sökerken(invetörü çalıştırmıyordu) bende ahmaklık edip boş birşekilde bıraktım.8 ay boş bir şekilde durdu.
Şimdi yaz tekrar geldi kurmadan aküyü fulleyim dedim,fullemeden voltmetre ile dc kısımıyla ile ölçtüm 7.60 civarında birşey çıktı. Önceden en düşüğü 11. Küsürattı. A)Aküde bir problem olabilir mi ? B) aküyü nasıl şarj etmeliyim maksimum verim için ?

Merhaba.Bakın,8 ay boş olarak durması büyük hatadır,ara sıra normal veya hiç olmazsa bir tampon şarjda bırakıp,bu akü voltajının 12'den hiç inmemesini sağlayabilseniz çok iyi olurdu.Hiç şarj tutmayabilir,kısmi sulfatlanma da oluşmuş olabilir.Ama şarja bağlayıp deneme yapılmadan bir şey söylemek çok yanlış olur.

Bunu şarja bağlar ve 24 saat sonra akü kutup başını tam olarak da ölçersiniz.Eğer 12 volt küsur,12.60-12.80-13.20’yi okursanız ne ala.12.60-13.20 tam sağlıklı olanlarda tam ve daha aşırı şarj dolum değerleridir.12.80 ise bir gözde veya 2 gözde kısmi sulfatı var demektir.11.0 volt ve 11 küsuru da daha çok gözde kısmi sulfat var da demektir.11 volt ve kusüratında kalıyorsa pek de iş yapamaz,ayrıca bunu belirtmek gerekli.

Akünün şarjdan sonra olması gereken 12.60 (tam dolu) ve 13.20 (aşırı dolu) değerine tam döndürebilmek için,bu aküyü şoklama işlemine tabi tutmalısınız.Bu elektronik devreler (NEC 555’li olanları var) ile olabildiği gibi benim forumda verdiğim “akü şoklama cihazı” ile ilk başlangıç aşamasında yapılabilir.Dr.Korhan Sökmen’in de aküler için katamaranda kendi yaptığı “desülfizatör” devresi nette google’dan yapılmak için bulunabilir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hocam sanayide akücüye verdim şoklaması için. Beklemedeyim şimdi.

Sanayide akücüye verdim şokladı. Şimdi dc 12 küsürlerde dedi. Akü hayata tutundu. Voltmetrem olmadığı için ölçemiyorum ölçtüğümde tekrar yazacam. Ayrıca şoklama tavsiyeniz için çok teşekkür edrrim.

şoku yapan kişi çalışmazsa para alamayacağı için bunu iddia etmiş olabilir. en iyisi şoklayıp şarj ettirmek ve de 12 voltluk bir ampulle 5 dakka çalıştırıp öyle bakmaktır.
eğer ki sulu akü olsa idi bu durumda kurtarma şansı daha fazla olurdu. size içindeki asit ve tüm suyu boşaltıp yeni bir çözelti koymanızı tavsiye edebilirdim. bu durumda belki akü kurtarılabilirdi. tabi ki akünün içindeki plakalar mahvolmamışşsa.
ki sıcak yerde muhafaza etmişsseni geçmiş olsun hiç düzelmez.
jel akünün bakımı olmadığı gibi kurtarımı da yoktur. bir umut şok ile kurtarılabilir ama çok bir ömür beklemenizi tavsiye etmem.

Hocam aküyü ölçtüğümde 12.80'di bir gece ortalama 30 wat 3 veya 4 saat boyunca ort. 20 watt kullandım. Sabah ölçtüğümde 12.60 civarlarındaydı. Sabah solar sisemi kurdum. Regületörün şarj göstergesi orta derecedeydi(3 derece var).

Hocam aküyü ölçtüğümde 12.80'di bir gece ortalama 30 wat 3 veya 4 saat boyunca ort. 20 watt kullandım. Sabah ölçtüğümde 12.60 civarlarındaydı. Sabah solar sisemi kurdum. Regületörün şarj göstergesi orta derecedeydi(3 derece var).

Merhaba.Bakın,bu 12.80 volt dc. kademesinde kalan bu aküyle daha pek çok işi (Solar sistemdeki gibi) rahatça yapabilirsiniz.Bu tam olarak da çaptan düştüğünü hiçbir şekliyle göstermez.Örneğin bu 12.80 volt seviyesindeki 6-7 yıllık sulu akümü,ups beslemesinde destek süresini çok uzatmada direk kullanmaktayım.

En sağlıklı ve olması gerekeni 13.20 volt aşırı şarj sonu olan bir gerilimidir.Ama bunu her zaman için de okumak,tamamiyle akü iç yapısıyla direk ilgili olarak her zaman için mümkün olmayabilir.Desülfizatör devresi kullanarak 12.80 max değeri 12.90-12.99 volt değerlerine bir müddet bu aküyle birlikte bu devreyi paralel bağlı çalışır tutarak yani iç yapısını biraz zorlayarak bu üst değerlere kadar belki çekilebilir.(Akü çok eski değilse,1-2 yıllıksa ve çok da yıpranmamışsa eğer) Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,390
Kullanıcılar
450,275
Son üye
mustafa0638

Yeni konular

Geri