Jel akü karmaşası ve aldatması ??

Bende 1 sene önce aldım Yuki 5 pilli ... kışın yeterli kullanmadığım için ( aslında 20 günde bir bindim) akülerin bitti dediler..5 aküden 2 si değişti, diğeri idare eder dediler..3 ay sonra yine gitti güç.. şimdi de akülerin 5 i birden değişecek dediler.. elek. Bisikletler de akülerin biri bile ölse, hepsini birden değiştirmeniz gerekiyor dediler.. niye baştan söylemediniz dedim??..idare eder sandık dediler..yani durum feci.. gerçekten araştırdım arızalanan bir akü tüm akülerin dengesini bozuyormuş.. sonuçta bozuk olan akü erken boşaldığı için sağlam olanlar tam boşalmadan, tekrar şarj etmek zorunda kalıyorsunuz..tam boşalmadan tekrar şarj yiyen sağlam aküde zamanla aptallaşıyor.. yani büyük hayal kırıklığı içindeyim..nerden aldım bu elek.motoru diye kafayı yiyorum.. gerçekten büyük kazık!! Düşünsenize 5 aküden biri gittimi işiniz bitti..daha ne olduğunu anlamadan 1000 TL niz uçup gidiyor.. gerçekten büyük tezgah..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sulu ve jel aküler kullanılmadığı sürede tam şarzlı bekletilmezse ömürleri azalır. Ayrıca kullanırken tam deşarz da yapılmamalıdır. kapasite %30 a inmeden tekrar şarz edilmelidir.

Akülerden söz edince ve kendim için nano karbon tekniğinde daha dayanıklı olduğu belirtilen jel akü araştırırken şöyle bir paylaşıma denk geldim. Kurşun tabanlı akülerde belirtildiği üzere yüzde ellinin altına düşürmemek, tam yüzde yüz şarj için de uzun süre damla şarj şeklinde şarj etmek gerekiyor. Güneşlenme süresi belli olduğundan böyle bir imkan da bulunmuyor. Nihayetinde zaten kapasitesinin en fazla yüzde onu gibi bir şarj sınırlaması varken ve doldukça çok daha düşük akım seviyelerinde şarj olabildiklerinden aslında kurşun akülerde 100Ah lık akünün etkili olarak ancak 30-40Amperlik kısmını kullanmak mümkün. O yüzden 12V 100Ah akü yerine lithium (lifepo4) hızlı, panelden gelen tüm gücü saklayabilen bir akü satın almak çok daha mantıklı. Ayrıca bu türdeki bir akü ile tüm kapasiteyi yüzde doksana kadar kullanabilmek mümkün. Hem şarjda hem de deşarjda yüksek amper kullanılabiliyor. Fiyatlar yüksek görünse de hem ömürleri hem de fiyat perfomansa bakıldığında o kadar da kötü sayılmazlar. Kullanıldıkça, üretim arttıkça fiyatlar da daha makul seviyelere inecektir.

100 amper bir kapalı sistem akü 2020 yılında 450 TL . Aynı akünün jelini alsanız 1.300 Tl civarı . 3 katı pahalı sanki 10 sene jel akü gidecekmi ? Jel aküde ne kullanılıyor da bu kadar pahalıya satıyorlar. yok efendim 5 kat a kadar daha fazla şarj edilebilir e bilir yapılabilir bilir bilir vb gibi kandırmaca yazılarla insanları söyüşlüyorlar. Pazarlama taktiği. Ama garantiye gelice 2 yıl veriyorlar. Oysa normal bakımsız akü kullanın jel aküler gibi performas alacaksınız hiç bir fark yok. Ben her ikisinide kullandım . ilk aldığımda jel aldım dünya para verip 3 senede gitti. Normal aküde aynı sene dayanıyor. Boşuna para vermeyin . yazık.

@berne15, kurşun tabanlı akülen az kullanım dostudur. Yani ne kadar fazla kapasiteleri kullanılırsa o kadar ömürleri azalıyor. Sulu/starter/araba akülerinin ise 10-15 seneye kadar dayanmalarının sebebi kapasitelerinin hiç bir zaman yüzde doksanların altına düşmemeleridir. Yatan ya da az km yapan araçlarda muhakkak akü sorunu vardır. Akünün 60Ah olduğunu düşünsek, hiç bir zaman bu 60 amper değildir. 60 amper saat sadece adlandırmadır. Ha belli bir yere kadar kullanılmak istenirse plakalarda geri dönüşü olmayan hasarı göze almak gerekiyor. Jel akülerde ise elektrolit jole kıvamında ya da afb akülerde elyafa emdirilmiş olduğundan ömür beklentileri yine kullanıma bağlı olarak değişecektir. Şu an elektrikli arabalar dolaysıyla epeyce ar-ge yapılan akü sektöründe ibre LTO (Lityum Titanat Oksit) akülerden yana gibi gözükmektedir. Kendi 190Wh 12V solar panelim için 12V 60Ah Lityum Demir Oksit (LiFePO4/LFP) akü aldım, henüz test aşamasına geçemedim. Yani solar sistemde jel aküler çok yaygın. Ayrıca son olarak nano karbon ile kutuplar kaplanarak oksitlenmenin, dolaysıyla verimsizliğin bir nebze önüne geçilmeye çalışılıyor.

Beyler yazı akü ile alakalı olduğu için yazayım dedim 60 amper kuru akü ile 30 amper jel akü arasında fark olurmu demem oki 30 amper jel aküden 60 amper kuru aküden aldığım verimi alırmıyım rica etsem anlayan biri yorum yapabilirmi teşekkürler

Beyler yazı akü ile alakalı olduğu için yazayım dedim 60 amper kuru akü ile 30 amper jel akü arasında fark olurmu demem oki 30 amper jel aküden 60 amper kuru aküden aldığım verimi alırmıyım rica etsem anlayan biri yorum yapabilirmi teşekkürler
60amper sulu aküden anlık olarak daha yüksek akımlar çekebilirsiniz. Verimlilik olarak %50 kullanımdan sonra ömrü ciddi azalışa geçer. Yani 30a verimli kullanım sunar.
30a jel aküden anlık yüksek akımlar çekemezsin diğeri kadar. Eğer yüksek akımlarda güç çekmeyecekseniz mantıklı olur. Onu da %80 kullanırsınız ömrü daha uzun olur. Yani 24A kadarını.
Sabit ve ortalama 2-3 A güç tekitimiz olacaksa (1 saatte) jel akü daha uzun ömürlü olacaktır. Ama anlık 8-10A güç çekecekseniz sulu akü daha çok işinizi görür.

60amper sulu aküden anlık olarak daha yüksek akımlar çekebilirsiniz. Verimlilik olarak %50 kullanımdan sonra ömrü ciddi azalışa geçer. Yani 30a verimli kullanım sunar.
30a jel aküden anlık yüksek akımlar çekemezsin diğeri kadar. Eğer yüksek akımlarda güç çekmeyecekseniz mantıklı olur. Onu da %80 kullanırsınız ömrü daha uzun olur. Yani 24A kadarını.
Sabit ve ortalama 2-3 A güç tekitimiz olacaksa (1 saatte) jel akü daha uzun ömürlü olacaktır. Ama anlık 8-10A güç çekecekseniz sulu akü daha çok işinizi görür.
Teşekkür ederim
Teşekkür ederim
Kampta kullanmayı düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri