ileri geri step motor

osman1231

Üye
merhaba arkadaşlar pic programlamaya biraz uzak bir insanım ama şöyle bir projeye ihtiyacım var.ben visual basicte yazdığım program ile motor kontrolü yapıyordum ama bunu entegre ile yapmalıyım :( program şöyle olacak step motor yarım tur ileri yarım tur geri hareket edecek.başlat butonuna bastığımda step motor ileri geri yarım tur sürekli hareket edecek,bir pot ile hızı ayarlayabileceğim ve dur butonu ile durdurabileceğim.arkadaşlar sizlerden sadece yardım bekliyorum lütfen birde sürücü devresine ihtiyacım var şimdiden çok teşekkür ederim

Sana fikri vereyim kodu kendin yaz sonra işlemci için çeviririz.

ADC si olan bir işlemci seçmelisin,devrede 2 buton 1 pot olacak,step motorun adımları arasında delay olacak ve bu delay adc'den gelen veriye bağlı olacak,böylece hız ayarı yapmış olacaksın.Başlat butonuna bastığında ileri ve geri gidip gelecek bu bir foonksiyonda olabilir,dur butonuna basında bu fonksiyondan çıkıp beklersin.

basitçe;
Kod:
if baslat==1 konum=1;
if dur==1     konum=0;

if konum==1
{
ileri(adc);
geri(adc);
}

if konum==1
{ ; }

yardımınız için teşekkür ederim benim ozaman biraz pic kodlarına çalışmam gerek sanırım,pic c hakkında hiçbir bilgim yok.Ben visual basic kullanıyorum.kodlar benziyormuş sanırım.kodları öğrendikten sonra buraya yazarım.şimdi benim bu programda out_b komutu ile sırasıyla 1,2,4,8 değerlerini mi göndermem gerek.saçma sorular sormuş olabilirim kusura bakmayın dediğim gibi pic hakkında hiçbir bilgim yok,beni mazur görün

kodları hazırladım,şu anda şirkette olduğum için yazamıyorum.akşam eve gidince ilk işim kodları yazmak olacak.

Kod:
if baslat==1 konum=1;
if dur==1 konum=0;
if konum==1
{
  for i=0 to 25;
    {
      output(1)'ileri hareket için
      delay(adc)
      output(2)
      delay(adc)
      output(4)
      delay(adc)
      output(8)
      delay(adc)
next i;
}
end if
if i==25 ;
{
for a=0 to 25;'geri hareket için
      output(8)
      delay(adc)
      output(4)
      delay(adc)
      output(2)
      delay(adc)
      output(1)
      delay(adc)
next a;
}
if a=25'döngüyü tekrardan başlatmak için
{
i=0;
a=0;
}
end if
end if

ben kodları visual basic ve pic karışımı birşekilde yazdım.

ama durdurma işlemini nasıl yapacağımı bilemedim çünkü dur dediğim zaman döngünün bitmesi lazım yani motor yukarı pozisyonda olmalı tekrar başlattığında eksende bir kayma olmadan yeniden hareket etmeli

Merhaba
Aşağıdaki dosyaya bir bakar mısınız?İşinize yarayabilir.Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• ETekno_pc_pic_on_off.rar
    387.3 KB · Görüntüleme: 10
merhaba kudret bey.bilgisayar kontrolü kullanmayacağım artık visual basic ile kabul edilmedi.pic programlama ile yapacağım.kontrolü butonlar ve bir pot ile yapacağım.ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

PICBASIC ile de yapabilirsin illa C ile yapacaksın diye birşey yok.Proteusta devresini kur,basic olarak algoritmanı yaz gerisini ben tamamlarım sana...

sorunda orda zaten emre bey ben devresini de çıkartamıyorum elektronik bilgim yok .bilgim hep elektrik üzerine visual basic kodları yukarıda yazdığım gibi olacak sadece bekleme alt yordamı yerine delay yazdım ben

Forum istatistikleri

Konular
128,303
Kullanıcılar
450,142
Son üye
efe_2.0s

Yeni konular

Geri