Ldr ve Pot İle Dc Motora Yön Verme

Enes Kaan

Üye
dc motora ileri geri şeklin de yön vermemiz gerekiyor switch e bastığımızda ldr basmadığımızda pot motoru kontrol edicek yardım eder misiniz

İlk önce pot ile kontrol sağlamaya çalıştım fakat şu boşta kalan uçla sıkıntım var boşta kalan ucu bağladığım da ya motor duruyor ya da tek yön hareket ediyor Doğru mu Gidiyorum Yanlış mı Bilmiyorum
16496745229317487335491351148208.jpg

Son düzenleme:
Bir mikrodenetleyici ve arduino ile tasarlanıp ldr ve pot ileri geri yön kontrolü ve hız kontrolü yapılır. Senaryo eksik kalmış daha fazla ayrıntı bilinirse bir çalışma yapmak mümkün olur.

Bir mikrodenetleyici ve arduino ile tasarlanıp ldr ve pot ileri geri yön kontrolü ve hız kontrolü yapılır. Senaryo eksik kalmış daha fazla ayrıntı bilinirse bir çalışma yapmak mümkün olur.
Bize denilen bu problem üzerine isis devre şeması hazırlamak

Bize denilen bu problem üzerine isis devre şeması hazırlamak
dc motora ileri geri şeklin de yön vermemiz gerekiyor switch e bastığımızda ldr basmadığımızda pot motoru kontrol edicek yardım eder misiniz

İlk önce pot ile kontrol sağlamaya çalıştım fakat şu boşta kalan uçla sıkıntım var boşta kalan ucu bağladığım da ya motor duruyor ya da tek yön hareket ediyor Doğru mu Gidiyorum Yanlış mı Bilmiyorum
Ekli dosyayı görüntüle 86640
İlk önce şunu yapın diye gelmek yerine yapamadığını getiren bir öğrenci olarak seni tebrik ediyorum . İnşallah derslerinde çok başarılı olursun . Programa aşina olmadığım için soruyorum , çizimde gösterilen pot ise ldr nerde , eğer ldr ise pot nerede ? Sanki eksiklik var gibi çizimde.

İlk önce pot ile kontrol sağlamaya çalıştım fakat şu boşta kalan uçla sıkıntım var boşta kalan ucu bağladığım da ya motor duruyor y d tek yön hareket ediyor
Ekli dosyayı görüntüle 86640

İlk önce şunu yapın diye gelmek yerine yapamadığını getiren bir öğrenci olarak seni tebrik ediyorum . İnşallah derslerinde çok başarılı olursun . Programa aşina olmadığım için soruyorum , çizimde gösterilen pot ise ldr nerde , eğer ldr ise pot nerede ? Sanki eksiklik var gibi çizimde.
Teşekkür ediyorum çizimde ldr bulunmamakta ilk önce pot ile denemeler yaptım pot olsaydı ldr yi entegre edicektşm

RV1 'in üst ve alt ucu birbirine bağlanmış. Yani iki ucu da aynı potansiyelde. Bu durumda pot üzerinde gerilim oluşmayacağından ayar ucu bir işe yaramaz.

Üst ucu bir yere bağlamadan boş bırakabilirsin.

RV1 'in üst ve alt ucu birbirine bağlanmış. Yani iki ucu da aynı potansiyelde. Bu durumda pot üzerinde gerilim oluşmayacağından ayar ucu bir işe yaramaz.

Üst ucu bir yere bağlamadan boş bırakabilirsin.
İlk resimde ki yolun beni zorlayacağını düşündüğümden yeni bir yol deniyorum

Bu yolda switch iletken halde ve ldr üzerinde ışık kaynağı olduğun da potansiyometre ile oynadığım da motor yönünü değiştirebiliyorum ama geriye tek bişi kalıyor switch iletken durum da olmadığın da motor yönünü ldr ile ayarlamak bunun üzerine çalışıyorum bu konu üzerine yardım edebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• 16496830330098335123449211164375.jpg
    16496830330098335123449211164375.jpg
    367.9 KB · Görüntüleme: 21
Çizim dosyasını buraya ekleyebilir misiniz?

Dosya hata veriyor. Açılmıyor. Timestamp vb... Anlamlandıramadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri