Hidroelektrik Santralleri

merhaba arkadaşlar,
yeni cihazları satın alınan firma çalışır duruma getirir diye biliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
quote_icon.png
FilizSimsek Nickli Üyeden Alıntı
Elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım elbette.

mrb bir hidroelektrik santralde türbini ters yönde ve aynı hızda çevirmek istersek neler olur ne gibi sorunlar çıkar acaba sadece aklıma geldi.

Merhaba, Bana soracak olursan eğer
salyangoz, runner ın yapısını incelersen eğer ters dönemeyeceğini görürsün. Diyelim ki bir şekilde döndü. Gerekli debiyi basıncı da sağladın. Bence hiç bir sorun olmaz. Sonuçta hangi tarafa dönerse dönsün ikazlamayı da yaptıktan sonra sargılarda manyetik alan oluşacak, elektrik üretecektir.

Merhaba, Bana soracak olursan eğer
salyangoz, runner ın yapısını incelersen eğer ters dönemeyeceğini görürsün. Diyelim ki bir şekilde döndü. Gerekli debiyi basıncı da sağladın. Bence hiç bir sorun olmaz. Sonuçta hangi tarafa dönerse dönsün ikazlamayı da yaptıktan sonra sargılarda manyetik alan oluşacak, elektrik üretecektir.
faz sıralamasında herhangi bir değişiklik olurmu acaba. birde bu sektördeyseniz bilgilerimizi paylaşabilirmiyiz ZorBeyy ve Vacip DENİZ

Benim mantığıma göre;
R-S-T olan faz sırası T-S-R olarak yer değiştirir, yani 1. ve 3. fazlar yer değiştirir.
Bugüne kadar öğrenciydim, ama bugün kamuda işe başliyacağım haberini aldım. 6 aydır bekliyordum bu haberi. Elektrik teknisyeni olarak çalışmaya başlıyacağım haftaya inşallah.
Meslek lisesi mezunuyum.

Hidro elektrik santralleri hakkında benimde az çok bilgim var ama, hız regülasyonu hakkında paylaşımlarınız olursa sevinirim arkadaşlar.

Hidro elektrik santralleri hakkında benimde az çok bilgim var ama, hız regülasyonu hakkında paylaşımlarınız olursa sevinirim arkadaşlar.
Çok özet olarak hız regulasyonu governor adı verilen sistemle yapılır. Governorun görevi türbine gelen su miktarını ayarlayan kapakçıkları açıp kapamaktar(bunu da motorlu bir mekanizmayla yapar)

Hidroelektrik santrallerde senkron generatörler kullanılır.Senkron generatörler sabit hızda çalışan makinalardır.Dönüş hızı, üretilen gerilimin frekansını belirleyecektir.Şebeke frekansı sabit olduğuna göre üretilen gerilimin frekansı da sabit olmak zorundadır. Hız regülatörünün görevi bu sabit hız değerini korumaktır.

Generatör belli bir yükte çalışırken yükü artarsa yavaşlayacaktır/yavaşlamak isteyecektir, üretilen gerilimin frekansı düşecektir. Bu durumda governor, türbine gelen su miktarını arttırmak üzere kapakları açar. Aksi durumda , yani yük azaldığında generatör hızlanma eğilimine girer.Üretilen gerilimin frekansı artar..Bu durumda governor turbine gelen su miktarını kısar.

Hız regülasyonunun mantığı böyle.Daha spesifik sorularınız varsa yanıtlamaya çalışırım.

mrb.ben elektrik mühendisliği 5. sınıf öğrencisiyim.HES'lerde gerilim ve frekans regülasyonu hakkında bilgiye ve dökümana ihtiyacım var.yardımcı olabilirmisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri