Hiçbir Ayar Gerektirmeden Doğru Kompanzasyon Yapan Röle

fetheden

Üye
arkadaşlar hepinize kolay gelsin.ben bir şey ögrenmek istiyorum.devreye alındığında hiç bir ayar gerekmeden dogru bir şekilde kompanzasyon yapan röle var mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşlar hepinize kolay gelsin.ben bir şey ögrenmek istiyorum.devreye alındığında hiç bir ayar gerekmeden dogru bir şekilde kompanzasyon yapan röle var mı?

İlk devreye almadan önce sisteminize göre kompanzasyon sistemini tasarlayıp, röle ayarlarınızı yaptıktan sonra, aşağıdaki durumlar mevcut olmadığı sürece değiştirmenize gerek yok.

- Kompanzasyon sisteminden sonra işletmenizde herhangi bir yükün devreye alınması veya komple devreden çıkartılması.

- Kondansatörlerin ömürlerinin fazlaca azalması.

- Aşırı gerilim veya aşırı akım sonucu kondansatör patlaması.

- Panodaki elemanlardan oluşabilecek farklı bir arıza.

Var tek sozcukle ALRON. CK felan hicbir ayar yok. sadece akim trafosu orani ve kac kademe oldugunu giriyorsun. Sistemi calistiriyorsun. OKADAR

Bundan daha az ayar isteyen bir role varsa hodri meydan derim :)

sisteminiz dengeli yüklerden oluşuyorsa aradığnız röle varko 3 serisidir doğru bağlamanız yeterlidir herhengi bir ayarı yoktur.hodri meydan:)

sisteminiz dengeli yüklerden oluşuyorsa aradığnız röle varko 3 serisidir doğru bağlamanız yeterlidir herhengi bir ayarı yoktur.hodri meydan:)
İlahi semih bey,

sabah sabah beni epey guldurdunuz, allah ta sizi guldursun.:):)
eger default (turkce nedenir, standart, fabrika ayarları diyelim) parametreler uygulamanızla cakısıyorsa tabii bizdede ayara gerek yok. Yani akım trafosu oranını, kademelerdeki kondansatorleri sisteme girmeden, nasıl yapacaksınız? Tanıtma yapmayacakmısınız?
Alronda ise akım trafosu oranı, kademe sayısı giriyorsun (fabrika ayarları doğru ise onlarıda girmeyeceksin). kademelerdeki kapasiteleri zaten otomatik olarak işletme calısmazken kendisi tarıyor hesaplıyor. Zamanla herhangi bir kondansator fazı deger yitirse bile o fazda reaktif asla yazmıyor.
Baglantılar, kademeler, dengelei dengesiz durumlar acısından hic bir ozel ayar ve baglantıya gerek yok. takıyorsun calısıyor. Haaa birde monofaz hiç bir kademeye gerek yok bizde. Birde akım trafo baglantısı bizde cok basit. Her fazdan gelen akım trafosu bilgisini her hangi bir sırayla baglayabilirsin. YANI faz sırası da onemli diiil. Alet akıllı yani.

Meydana buyurdum baktım kimse yok, surda bi kıraaathanede kıraaat yapayım, cay içeyim bari;)

Varko serisi sekonder tarafından ölçüm alır bu yüzden atrf primer değeri girmenize gerek yoktur,kademe sayısınıda belirtmenize gerek yoktur kendi otomatik tarama yapar ve boş kademeyi bir daha almaz.Kısaca doğru bağlayın sadece çalışır.otomatik atrf akım yönlerini düzeltir c hesabı yapar kondansatörleri öğrenir sistemin durumuna göre otomatik alma çıkarma zamanlarını ayarlar.Daha ne yapsın:)Doğru bağlayın sistemin ihtiyacı olan kademe dizilimini yapın verin enerjiyi röleye o gerisini halleder.

abilerim hep rölelerin yeteneklerinde hodri meydan diyorsunuz.Artık şu fiyat konusunda hodri meydan demeye de başlasanız :)

Pes doğrusu, benim rölem senin röleni döver edebiyatı yapılıyor.Piyasadaki rölelerin birbirinden pek farklı olmadığını bilen arkadaşlar biliyordur.Sayın kibele sisteme direk bağladığınız rektörün sarfiyatından hiç bahsetmiyorsunuz.Bu reaktör ne ile beslenir( ne yer ne içer).Unutmadan röle fiyatınızı da ben forumdaki arkadaşlarla paylaşayım.425 euro.Son bir not ,bence bu söylemleriniz rölenizi kullanmaya niyeti olan arkadaşlar tarafından hoş karşılanmıyor.

Pes doğrusu, benim rölem senin röleni döver edebiyatı yapılıyor.Piyasadaki rölelerin birbirinden pek farklı olmadığını bilen arkadaşlar biliyordur.Sayın kibele sisteme direk bağladığınız rektörün sarfiyatından hiç bahsetmiyorsunuz.Bu reaktör ne ile beslenir( ne yer ne içer).Unutmadan röle fiyatınızı da ben forumdaki arkadaşlarla paylaşayım.425 euro.Son bir not ,bence bu söylemleriniz rölenizi kullanmaya niyeti olan arkadaşlar tarafından hoş karşılanmıyor.

Bildiğim kadarıyla alron röle değil,sistem.Yani reaktif gücü kontrol eden bir röle+ tristör sistemi bunun fiyatını röle ile kıyaslamak yanlış olur.
Bir de bu alron sistemi sanırım ilaç gibi bir şey.Röle,tristör, vesaire çözüm olmadığında,elinizde 2 seçenek kalıyor.
1 aktif filtre
2 alron

Tabii ki alron aktif filtreler gibi,harmonik bozulmaları onarmıyor.Ama dengesiz yüklerde,hızlı kompanzasyon yapıyor.
Bu durumda da sorun harmonik olmadığı sürece,alronun fiyatını,ya tristörlü komple panolarla( ki onlarda tek faz kontrolü yok) ya da aktif harmonik filtre ile karşılaştırmak lazım.

m-usta-fa arkadaşım,röle nin ismi de alron neticede.Haklısınız bu komplike bir sistem.Röle, reaktör,sürücü ve kondansatör.Reaktör ve kondansatörün terazi kefelerine yerleştrilerek,dengeyi sağlaması olarak nitelendirebiliriz.Tabii anneannelerimizin kefelerimidir bilmem onunda KİBELE ye sormak lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,457
Kullanıcılar
450,397
Son üye
yahya2

Yeni konular

Geri