HEVESLİYİM ÖĞRENMEK İSTİYORUM YARDIM

S.a ben elektrik elektronik işleri severim ama çok az bir bilgiye sahibim kablo gibi ufak defek şeylerin tamirini yaparım havya jullanırım iyi seviyede . Bana gereken şey öğrenciye ilk yaptırılacak devre . Yani ne ile başlamalıyım basit devreler arıyorum

önce elektrik mi elektronikmi öğrenmek istiyorsun ona göre araştırma yap.
Forumda çok konu var. ayrıca MEGEP dökümanlarından yararlanabilirsin.çok açık ve net bilgiler var.

Elektrik-elektronik koca bir dünya ,elektrik kendi içinde dallara ayrıldı tesisat,güvenlik sistemleri,bobinaj dahası ....Elektronik bambaşka bir dünya ufacık picin içinde atıyosun programı her işi yapıyor plc programlama ile her makineye ayrı işlem yaptırma bir kaç tuşla programlanıyor ,fakat her işin temeli var ,Elektrikte bir anahtarla bir lambayı yakmaktır herhalde.... elektronikte Flip flop yapmak baskılı devresini çıkarmak çalışma prensibini anlamak olabilir...,araştırıp öğrenilmiyecek şey yok artık,Forumda en basitinden en zoruna her şeye yardımcı olunuyor.Kolay gelsin...

S.a ben elektrik elektronik işleri severim ama çok az bir bilgiye sahibim kablo gibi ufak defek şeylerin tamirini yaparım havya jullanırım iyi seviyede . Bana gereken şey öğrenciye ilk yaptırılacak devre . Yani ne ile başlamalıyım basit devreler arıyorum

http://320volt.com/basit-devreler/

Merhaba.En basit elektronik devreleri yapmadan önce,gerektiğinde devre şemalarını okumayı (Hatta kendi datasheetinden devre elemanına detaylı bakabilmeyi) özellikle kutuplu elektrolitik kond.'ün montajında özellikle de bu kutbuna (Patlama ve bozulmama riski için) dikkat etmeyi,transistörlerin e-b-c 'sine datasheetinden bakıp devrede uygulamayı,kutupsuz kond.lerin tüm çeşitlerini ve bunların kond.değerlerini okumayı,direnç kodlarını okumayı,diyotların,köprü diyotların kaç amperlik kaç voltluk olduklarını görüp anlayarak en basit elektronik devreleri yaparken bile bunlara çok dikkat etmeniz gereklidir.

İlk elektronik devrem küçük bir adaptörü (200 mA dc çıkışlı minik 2 watt.lık) birebir taklit ederek, 220 vac giriş ve 2*12 volt ac çıkışlı 10 watt.'lık bir trafoyu 12 volt dc. regülesiz (2 1 N4001 diyot+ 1000 mF'lık bir elektrolitik kondansatörle) bir adaptörü kendi araba teybim için en ucuz yoldan yapmak şeklinde olmuştu.Ancak regülesiz olduğu için sonradan şebekedeki voltaj değişimlerinde seste çok bozulma (Orijinallikten çok uzaklaşma şeklinde) olduğunda regüleli adaptör kavramının önemini tam olarak o zaman kavrayabilmiştim,öğrenci iken.Bu taklitte diyot işareti veya elektrolik kond.'in üzerindeki bu işaretlerine özellikle çok dikkat etmiştim.Eğer etmeseydim bu trafo sekonder sargılarından kısa devre olabilir veya aşırı ısınıp yanabilir veya elektrolitik kondansatör ters kutupta ise ısınarak patlayabilirdi.Buradan hareketle tüm elektronik devre elamanları, hobi veya ders için özel olarak da uygulandığında bazı riskleri nedeniyle bunlara çok dikkat etmelisiniz.Dikkat edilmezse sonuçta üzücü (Yaralayıcı da olabilen) bazı küçük kazalar oluşabilir.Kolay gelsin.

http://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic/
http://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic-bolum-2/

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Geri