havuzda elektrik çarpar mı?

arkadaşlar üç faz nötr ve toprak aynı anda büyük bir havuzda su altında kalırsa sonuç ne olur. havuza girsem beni elektrik çarparmı. çarparsa niye çarpar, çarpmazsa niye çarpmaz. bilen arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşım eğer 3 faz aynı anda suya değerse fazlar suyun direncine bağlı olarak kısa devre yapacağından linye sigortasının limit değerine göre atar.Eğer içinde bir kişi varsa bundan ekilenmeyeceğini düşünüyorum çünkü 3 fazdan bahsediyorsun..

Akım bulduğu en kısa yoldan devreyi tamamlamak ister ama bu demek değildir ki yalnızca oradan gider! 9V dahi diline değdiğinde sana ne oluyorsa havuzun içinde çok daha fazlası olacaktır. Canice bir yaklaşım olabilir ama (klor yoksa) içine 1 kaç balık at. Eğer kaçağın olduğu yerde mefta oluyorsa veya hiç yaklaşmıyorsa, kenarına bile yaklaşma!

Tehlikeli bir durum. Sizi yanıltan toprak sanırsam. Toprağın mı suyun mu direnci düşük? Bu konuda tek diyebileceğim o suya yaklaşmamak :) Havuzlarda 12 volt (AC) aydınlatma kullanılır elektriksel bir sorun olmaması için...

Köylerde dinamitten başka olarak elektrikle balık avlama da yapılabiliyor ...
Balığa olan sana da olabilir Allah korusun diyim :)

arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. ben olayı basitleştirmek için havuz yazdım, asıl olay; 10 katlı bir binanın bodrum katı sular altında kaldı, dolayısıyla elektrik odası ve panoda sular altında kaldı baralar dahil ( üç faz, nötr ve toprak) ama ne sigortalar attı nede suyun içindeki insanlar çarpıldı. bu olaya ben mantıklı bi açıklama bulamadım bilen varsa bi anlatsın bizde öğrenelim.

arkadaşlar üç faz nötr ve toprak aynı anda büyük bir havuzda su altında kalırsa sonuç ne olur. havuza girsem beni elektrik çarparmı. çarparsa niye çarpar, çarpmazsa niye çarpmaz. bilen arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

Şimdi bu soruyu sormaktaki maksat nedir? Ben oraya takıldım.
Sorduğunuz konuyu uyguladınız o yüzden mi soruyorsunuz? Eğer yapmışsanız böyle birşey kasten adam öldürmeye teşebbüsten şikayette bulunalım :)
İnsan hayatıdır bu daha sonra vicdani vebali size ağır gelebilir. durum mevcutsa şuan o kabloyu yetkili bir teknik personele hemen düzeltirmenizi öneriyorum.

Şimdi bu soruyu sormaktaki maksat nedir? Ben oraya takıldım.
Sorduğunuz konuyu uyguladınız o yüzden mi soruyorsunuz? Eğer yapmışsanız böyle birşey kasten adam öldürmeye teşebbüsten şikayette bulunalım :)
İnsan hayatıdır bu daha sonra vicdani vebali size ağır gelebilir. durum mevcutsa şuan o kabloyu yetkili bir teknik personele hemen düzeltirmenizi öneriyorum.

amacımı ve olayı yukarda anlattım kardeşim. mantıklı bi cevabın varsa yazda bizde bilelim. ama yukarda yazdığım gibi kimse ölmedi, asıl problemde burda başlıyo. niye ölmedi :)

şimdi üniversitede elektrik mühendisliğine giriş dersimizde hocamız bize böyle ilginç sorular sorardı bunlardan bir taneside aynı bu havuz sorusu idi. ilginç sorulardan bir tanesi adamın biri ormanda ölü bulunmuş yağmurlu bir havada bu adam neden ölmüş vardı. havuzda biri çarpılmış biri çarpılmamış elektrik varken. kuşun bir tanesi yem dökülen prizin yanında ölü bulunmuş diğer kuş ise ölmemiş gibi sorular sormuştu bize. o gunleri hatırlattı soru bana.

ancak burada iç direnç önemli çarpılıp çarpılmama konusunda.

sizin bu binanızda kısa devreden dolayı açma olmuş ve kimse çarpılmamıştır.

Birinci ihtimal; tüm baralar aynı anda ıslanmış mı? Bana ıslanmamış gibi geldi. Orada ıslaklık görmüş olmanız su içinde kaldı anlamına gelmez.

İkinci bir ihtimal. Su basan yer çok kirliydi. Su da iyice kirlendi ve suda çözünen maddeler suda direnç oluşturdu. Toprakta suya battığı için direnç üzerinden faz-toprak devresini tamamladı. Ancak dirençli olduğu için sigorta atmadı.

Normalde yağan yağmur suyu buluttan çıkarken saftır. Ve saf su elektriği iletmez. Ancak yere inerken havadaki toz, kir gibi etkenler saflığını bozarak elektrik iletir hale getirir.

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri