Hava Kurutucu

VARIAC

Üye
Merhaba,
Bir proje doğrultusunda 2cmx2cm ölçülerinde bir merceği basınçlı hava tutarak soğutmam gerekiyor.
Soğutmam da bir problem yok ancak hava kaynağı olarak fabrikanın hava hattını kullanmam gerekiyor.
Gelen havanın uzun vade de benim merceğimi yağlamasından endişe duyuyorum, bunun önüne nasıl geçebilirim? Hava kurutucu kullansam gelen havayı yağ ve sudan tamamen temizler mi?

Merhaba,
Bir proje doğrultusunda 2cmx2cm ölçülerinde bir merceği basınçlı hava tutarak soğutmam gerekiyor.
Soğutmam da bir problem yok ancak hava kaynağı olarak fabrikanın hava hattını kullanmam gerekiyor.
Gelen havanın uzun vade de benim merceğimi yağlamasından endişe duyuyorum, bunun önüne nasıl geçebilirim? Hava kurutucu kullansam gelen havayı yağ ve sudan tamamen temizler mi?
filtre kullanmayı denesen.

Merhaba,
Drayer kullanmalısın
Buzdolap parçaları satanlardan bulabilirsin
Silikat boncuklarla kendinde yapabilirsin

Merhaba,
yağ partiküllerini filtreleyen şartlandırıcı grupları var. Festo markalar iyidir bu konuda bulunduğunuz mevkide festo bayisi veya satış temsilcisi bularak uygun ürün kodunu çıkarttırıp şipariş verebilirisiniz.
kaç mikron olacağı hangi endüstride kullanılacağı gibi parametreleri var

https://www.festo.com/tr/tr/p/sartlandirici-unite-kombinasyonu-id_MSB4/

Daha önce yağı temizleme ilgili tecrübem olmadı, ne tür filtre kullanmam gerektiğini bilmiyorum.

Cevaplar için teşekkür ederim
güzel insan, ilk önce ben tamirciyim yani mühendislik bilgisi yok bende. şimdi senin konuya gelelim. senin sistemin ne işe yaradığını sen biliyorsun. havalandırma sistemini ve kalitesini ( hav içeriğinin partikül durumunu).
varsayıyorum senin bu mercek amca, barkod yada ürün bilgisi görecek/ okuyacak. bu durumda merceğin dış yüzeyinin temiz olması gerekiyor. burayı kuru hava ile üflettin nem/toz gibi olaydan kurtardın. mutfak aspritörlerindeki gibi, elektrikli süpürgelerdeki gibi. rutin temizlik ve bakımını yapabileceğin ve hava debisini en az engelleyen filtre tel ve sünger kombinasyonu kullanabilirsin. tabii ki bunlar tamamen benim kişisel görüşüm. artıları ve eksileri sisteme gör sen düzenleyebilirsin. (kağıt filtre tavsiye etmem debiyi çok engeller)

Mesela Lazer ve Plazma kesim makinalarında hava kurutucular kullanılır.
Veya hiç nem barındırmayan Nitrojen gazı kullanılır .(Soğutma için idealdir)
Aslınde nerede, hangi amaç için kullanılacağını söylreseniz, daha kolay yardımcı olunabilir

Mesela Lazer ve Plazma kesim makinalarında hava kurutucular kullanılır.
Veya hiç nem barındırmayan Nitrojen gazı kullanılır .(Soğutma için idealdir)
Aslınde nerede, hangi amaç için kullanılacağını söylreseniz, daha kolay yardımcı olunabilir
Tam olarak tarif ettiğiniz iş için, lazer kesim cihazı yapıyorum, lazeri yönlendirdiğim mercek/aynayı soğutmak için kullanacağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,236
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Geri