Guvenlik Kayit Cihazi Video Cikisi Parazit, Dalgalanma Sorunu

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Arkadaslar merhaba. Bizim guvenlik kamerasi kayit cihazindan 30-35 m uzakliktaki bir tv ye bnc konnektor ile goruntu aktarmaya calisiyoruz. Goruntu asagidaki gibi.(foto) Yatay bir çizgi aşağıya doğru iniyor. Tam olarak bunun tarifi nedir bilmiyorum. Bundan once bu kablo bina disindan o tv ye gidiyordu kilimalardan dolayi parazitlenme yapiyordu bina icinden goturduk. Bu sefer de yukarıdan aşağıya inen yatay bir çizgi sorunu çıktı. Cektigimiz kablo fatih projesi kapsaminda yapilan kanallarin ustunden gidiyor acaba bu sefer de bu mu parazit yapiyor? Kabloda bir yer de ek var cok saglam kaliteli bakır koaksiyel kablo. Nasil cozecegiz bu sorunu arkadaslar? Bir güvenlik kamera işiyle uğraşan arkadaş içi aleminyum olan tv anten kablosundan çekin dedi bakıra göre daha az parazitlenme yapar dedi. Aynı zamanda bu kayıt cihazının hdmı çıkışı var bunun elektromanyetik dalgalardan etkilenme durumu nedir bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• 20231201_150209.jpg
    20231201_150209.jpg
    180.3 KB · Görüntüleme: 41
Görüntülerdeki dalgalanma
Manyetik alan etkisi gibi...

Monitörleri ve cihazı başka yerde test etme imkanı varsa deneyin.

Görüntülerdeki dalgalanma
Manyetik alan etkisi gibi...

Monitörleri ve cihazı başka yerde test etme imkanı varsa deneyin.
Muhsin bey dvr kayıt cihazı yanında monitor var onda ve kamera görüntülerinde sorun yok. 35 m ilerideki 2. tv ye görüntü aktardıgımızda tv deki görüntü bu.
Şunu söylemeyi unuttum. Bugun okula gittim bu dalgalanma çok azdı çok hafif vardı. Okul varken akıllı tahtalar felan çalışıyor. Bu kablo etkileniyor çalışan cihazlardan. Bina dışından çekilmişti klima çalışmadıgı sürece iyiydi ama sıcak havalarda kılıma çalışıyor görüntü çok kötü oluyordu bina içinde de şimdi böyle oldu. Yine manyetik alanlardan etkileniyor ben akıllı tahtanın kanallarının üstünden gidiyor bundan şüpheleniyorum.
Ne yapalım? Nasıl bir kablo kullanalım? Veya bu kablonun girişine çıkışına küçük bir devre tasarlasak veya balun var ondan alıp taksak???
Bir de şunu anlamadım kamera kabloları da kanalların üstünden gidip klimaların yanından geçiyor onlarda görüntüde sorun yok ama video görüntü çıkışı neden bu kadar hassas?

Son düzenleme:
Prizler de, buatta elektrik bağlantılarını kontrol edin. Monitörleri ve dvr cihazın olduğu hatta yoğunluk varsa dalgalanma olabilir.
Şebeke voltajını ölçün.
Regülatör varsa dvr cihazının voltajını regülatör üzerinden sağlayın.
Bu seçenekleri denemek lazım

Prizler de, buatta elektrik bağlantılarını kontrol edin. Monitörleri ve dvr cihazın olduğu hatta yoğunluk varsa dalgalanma olabilir.
Şebeke voltajını ölçün.
Regülatör varsa dvr cihazının voltajını regülatör üzerinden sağlayın.
Bu seçenekleri denemek lazım
Tamam da bu 2.tv ye bağlantı yapmadan hiç sorun yok her sey yerli yerinde. 2. tv ye bağlantı yaptığımızda görüntü bu hale geliyor. Attıgım fotograf da 2.tv den görüntü. Kayıt cihazının yanındaki monitorde de görüntüde dalgalanmalar oluyor.

Sorun 35 m lik hatta mı, değil mi?
2 ci monitörü yerinden çıkartıp dvr cihazının yanına getirip aynı çıkışına takın.
Yine dalgalanma var mı?

Sorunu bulursanız çözümü kolaylaşır

Sorun 35 m lik hatta mı, değil mi?
2 ci monitörü yerinden çıkartıp dvr cihazının yanına getirip aynı çıkışına takın.
Yine dalgalanma var mı?

Sorunu bulursanız çözümü kolaylaşır
Muhsin Bey sizin dediğiniz gibi ilk mesajda yazdınız. Manyetik alandan dolayı bu dalgalanma oluyor. Monitoru yanımıza getirdiğimizde kablo da yanımızda oldugunda sorun yok. Bu kablonun manyetik alandan etkilenmemesi için nasıl bir devre tasarlayabiliriz?

Kullandığınız kablo çeşidi...

BNC-video-güç kablosu CCTV Kamera/DVR güvenlik sistemi kablosudur, değil mi?​

Sorunun nedeni kablo olabilir.
Kullandığınız kablo çeşidinin ekranlaması da iyi
Ancak;
Kaliteli marka kablo mu?
Şaseleme, bağlantı doğru yapıldı mı?

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193