gemilerde topraklama

tutyası görünen bi gemi resmi var isteyene gönderebilirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar tutya metal korozyonlarını önler.gemilerde nötür hattı yoktur.ayrıca şasede kullanılmaz.

arkadaşlar benimde cok merak ettiğim bir konuydu ucak ve gemilerdeki topraklamanın nasıl yapıldığı ama hala aklımda soru işaretleri var

bana gönderirmisin

bana da resmi gönderir misiniz? Ben marine sektöründe çalısan bir elektrik mühendisim.selamlar

Benim bir sorum var ve çok merak ediyorum cevap verirseniz sevinirim.Bir deniz subayı bana bir soru sordu gemide avometreyi faz nötr ucuna tuttuğunuzda 220 gösteriyor ve faz toprak (gemi demiri) tuttuğunuzda 110 gösteriyormuş ve nötr toprağa tuttuğunuzda da 110 gösteriyormuş bunun nasıl olduğunu çok merak ediyorum bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Benim bir sorum var ve çok merak ediyorum cevap verirseniz sevinirim.Bir deniz subayı bana bir soru sordu gemide avometreyi faz nötr ucuna tuttuğunuzda 220 gösteriyor ve faz toprak (gemi demiri) tuttuğunuzda 110 gösteriyormuş ve nötr toprağa tuttuğunuzda da 110 gösteriyormuş bunun nasıl olduğunu çok merak ediyorum bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

400/231 izolasyon trafosu kullanılarak sistem nötrsüz çalıştırılıyor. dönüş diğer fazdan yararlanılarak gerçekleştiriliyor. yani senin nötr dedğin aslında faz bu yüzdende gemi demiriyle arasında bir potansiyel fark bulunuyor. elektronik eşyaların çalışması için 220 volt potansiyel fark da iki faz arası gerilimden sağlanmış oluyor.

gemilerde, uçaklarda hatta arabalarda kullanılan topraklama sistemiyle ilgili bir yazı

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/yazici_dostu.php?kategori_id=9&soru_id=4960

Son düzenleme:
evet tutya sadece geminin karinasında(geminin su altında kalan kısmı) krozyonu önlemek için kulllanılır. yanı topraklamayla bi ilgisi yok. bence

arkadaşlar konuyu merekettim gemide elektırıkcı arkadaşımı aradım ve gemıde topraklama olmadığını şasesinden notur aldığını soyledi..

Forum istatistikleri

Konular
128,617
Kullanıcılar
450,622
Son üye
buseeymn

Yeni konular

Geri