Güneş paneli ile dalgıç pompa çalıştırma

Sayın delifisekali senin dediğin gibi yapsam 2 hp pompa ile 30 metreden saat de tahmini ne kadar su çeke bilirim?
Sayın Atmel50
2 hp=0.735 *2 =1.5 KW

1.5 KW = q*30 m/ 270* n formülünden çekerseniz q yu yaklaşık 10 m3 saatte su alırsınız

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu değer 30 metre için. Eğer 5mss akma basıncı ve birkaç mss de boru kaybı ilave ederseniz net 8 m3 su alabilirsiniz

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

direk panelle calısan lorent pompalarıda arastırdır .dc motor ordugu ıcın ılerleren zamanda sorunlar cıkarabılıyor .ev de de kullandığım içiin maliyet kafa kafaya gelıyor..lorentz pompadan bu kadar verım alabılecegımı sanmıyorum. o sadece gnes oldugu zaman calıstırabılırsın .

Eline sağlık.
Çok cesur örnek proje olmuş. Modifiye İnvertörler ;ABB ACS 150 sürücüde sorun çıkarmadı herhalde. Cevabınızı bekliyorum. Bende elimdeki bir Modifiye invertörle 3 fazlı motor çalıştırmak istiyorum. 200 Amper Aküden modifiye invertör ile 220 V. alıp ACS 150 ile motoru çalıştırmak niyetindeyim.

Son düzenleme:
Delifişekali;

İlgi alanım konuyu forum sitesinde görünce yazılanları bir okuyayım dedim. Eline emeğine sağlık, iyi bir çalışma olmuş.
Aynı bağ evi, elektriksizlik sorunu maalesef bende de var, Köye ev yaptık, köy dediysem mahalle oldu, imara, iskana belediye karışır, ev dört dörtlük olmadan iskan vermiyorlar, iskan alamayınca da elektrik alamıyorsun, yılın 8 ayı orada kalıyorum, ev çatı dublex 140 m2

Ekli dosyayı görüntüle 14926

Ekli dosyayı görüntüle 14925

Elektrik tüketimi standart alıcılar, buzdolabı, aydınlatma, TV uydu, çevre aydınlatma vs...
Dedim ya, sayfaları incelerken videonu gördüm. İlk ekran görüntüsünde kırmızı-siyah rulo yapılmış kabloyu görünce "eyvahhh...!" dedim, ilgimi çekti. Neden eyvah dedim, üzerinden enerji geçen rulo halindeki kablolar sakıncalı oldukları için dikkatimi çekmişti.
Rulo halindeki kablo bir trafo gibi davranıp manyetik alan oluşturuyor, gerilim düşümü yaratıyor. Sen bir de metal makaraya sarmışsın. eyvah ki, ne eyvah... :(
Bir gün 35 mt.lik seyyar ara kablosunu açmaya üşendim, rulo halindeki kabloyla bir spiral taş motoruyla çalışırken taş motoru bayılıp duruyordu, ara kablosu da neredeyse yandı yanacak. Çok ısınmıştı.
Tavsiyem yangına neden olmamak için mümkün olduğunca yeterli uzunlukta kablo kullanın, kesinlikle fazlalığını rulo halinde kullanmayın.
Kolay gelsin.
Sanirim evi prefabrik yaptiniz evin ozellikleeini maliyetini ses ve isi yalitimindan bahsedermisiniz bir kullanici olarak faydasi zarari nelerdir.
Hatta bu konu kirletmeyelim yeni konu acip paylasirsaniz sevinirim.

Buyuk sabir valla tebrikler.
Ancak basinda iyi bir plan yapilmasi cok faydali olabilirdi.

Ancak gercekden tebrik ederim.

SDC10270.JPG
Sanirim evi prefabrik yaptiniz evin ozellikleeini maliyetini ses ve isi yalitimindan bahsedermisiniz bir kullanici olarak faydasi zarari nelerdir.
Hatta bu konu kirletmeyelim yeni konu acip paylasirsaniz sevinirim.
Sayın #egypt;
Ev prefabrik değil, betonarme karkas, 7 cm, 20 dns. strafor köpük yalıtımlı, taban komple 3 cm, 32 DNS köpük, üstü laminant parke, Çatı arası 10 cm cam elyaf, pencereler 4x16x4 mm PVC. maliyetine gelince bu yıl (ağustos 2014'de bitirebildim) arsa hariç 110'u geçti. Bunun 20'si fuzuli masraf, plan, proje, belediye har(a)çları, SGK prim vs...İzolasyon yaptırdıktan sonra gerçekten de ses, bilhassa ısı yalıtımına çok faydası oldu, neredeyse içeride mum yak, ısın :) kısacası faydası çok, zararı hiç yok.
Düşüncem TEDAŞ'a bağımlı olmadan Güneş/Rüzgar ile elektrik enerjisinden nasıl en az maliyetle yararlanabilirim..?

Ekli dosyalar

• SDC18961.JPG
    SDC18961.JPG
    273.3 KB · Görüntüleme: 93
  • SDC18921.JPG
    SDC18921.JPG
    336.5 KB · Görüntüleme: 86
  • SDC10173.JPG
    SDC10173.JPG
    418.9 KB · Görüntüleme: 84
  • SDC10015.JPG
    SDC10015.JPG
    572 KB · Görüntüleme: 82
  • SDC10257.JPG
    SDC10257.JPG
    273.7 KB · Görüntüleme: 81
  • SDC10187.JPG
    SDC10187.JPG
    321.1 KB · Görüntüleme: 80
Son düzenleme:
beyler solar panelden çıkan elektriği direk 380 volta çeviren cihazlar var. aküyle filan uğrağmanıza gerek yok hem enerji kaybı olmuyor. panel+çevirici+pompa bu kadar.

Çok güzel bir sistem olmu . Aynısını bende yapma aşamasındayım. 105m sondaj kuyu kazdırdım 1.5kw monafaze pompa attım 8adet 150wlıkinvertör aldım 1adet 5000wlık panel aldım şarj cihazı ve akü alamadım para bitti ;) direk aküsüz sistem için kaç kw panel olması gerekir bilgilendirirmisiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri