Güç kaynağı üzerindeki ampermetrenin amacı

kusura bakmayın, önceki mesaj üzerine yazmayağaım dedim. ama size pm atmayı maalesef beceremedim.
Ordan teşekkür edecektim. Olmadı.
Verdiğiniz bütün bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu. Zahmet ve rahatsızlık verdiğim arkadaşlar hakkını helal etsinler. Bir daha zahmet vermem inş.

No: Maalesef 220v ac verdikten sonra mavi ve kırmızı uçlardan 5.88v okuyabildim. sanırım bu durumda işime yaramaz.

Merhaba.Zararı yoktur,burada önemli olan da bu işin mantığını tam öğrenmenizdi,o da tam oldu sanırım.Tek akülü ups'lerde 320volt'daki sn.gevv'in bu konudaki yazısına şu anda da baktım,genellikle 2*7.5 (Bendeki 12 voltluk olanda 2*9 volttu) 2*9 veya 2*12 (tek sarımlı bendeki tunçmatikte 6 volt ac.) vb. yani en fazla 2* 9 volt bu 3 uçlularda (simetrik girişli beslemelilerde) oluyor.Yine sn.gevv'in sitesinde verdiği bir şemaya göre 0-190-220-250 volt ac şeklinde düşük voltajda 190 volt sargısı,yüksekte 250 volt sargısı tam devreye giriyor,çıkışta 220'yi tam stabil tutabilmek için.Sizinle birlikte karar verip de 220 vac verdiğiniz uç 250 volt sargı ucu da olabilir,ama 220 olanından da verseydiniz 5.88 volt ac değeri, 6.3-6.4 volt gibi çok az değişirdi,sonuç pek değişmezdi.

Yine ayni makaleye göre seri lamba tekniği de omaj ölçümünden hemen önce uygulanabilecek olan yine iyi bir yöntemdir.Lambanın yanmadığı konumda gerçek 220 vac giriş yeri de böylece tam bulunuyor,sonra omaj ölçümüyle bunun doğruluğu tam teyit edilmiş de oluyor,örneğin 100...150 watt. değerli bir seri lamba ile.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri