Güç kaynağı üzerindeki ampermetrenin amacı

mstogluk

Üye
amatör amaçlı olarak elektronik ile ilgileniyorum. ayarlı bir güç kaynağım olsun istedim. Yapmayı düşündüm ancak henüz o seviyede miyim bilmiyorum. Aslında bana uygun hazır devre bulsam, hiç üzerinde düzeltme yapmam gerekmeyen, parçaları bir seferde sipariş edip montajını yapabilirim. ama öyle bir devre de bulamadım. istediğim şey 0-30v min. 3a ayarlı bir güç kaynağı. simetrik çıkışları da olsun. üzerinde voltmetre ve ampermetre de bulunsun.
internette bolca bir arama yaptım. bazı hazır devrelere buldum. aşağıdaki linktekiler gibi:
http://goo.gl/qViK2G
http://goo.gl/vtKg5w

ancak bunların üzerinde simetrik çıkış ve ampermetre, voltmetre yeri göremedim. bunlara takabileceğimizi düşündüm, ancak aklıma şu soru takıldı.
http://www.direnc.net/Sunline-305-D-Dc-Power-supply-0-30V0-5A,PR-23894.html
linkteki ayarlı güç kaynağı üzerindeki ampermetrenin amacı, bağlı yükün çektiği akımı mı göstermek yoksa güç kaynağı üzerinden çekilebilecek max. akımı sınırlamak mıdır?

benim istediğim kaynağa bağlı yükün çektiği akımı görmektir. Eğer bunların amacı üzerinden geçen akımı sınırlamak ise bu benim ne gibi bir işime yarayabilir.

forumdaki hemen herkesin benden daha ileri düzeyde olduğunu düşündüğüm için herkesten yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

edit: şu linkte bir kutu buldum. piyasada pahalı satılan güç kaynaklarının kutularına çok benziyor. bunun içini doldurabilsem süper olurdu :)
https://www.altinkaya.com.tr/Yeni-Urunler/DT-410.html

ilgin için teşekkür ederim.
evet trafolu yapacağım, 2 devre dediğiniz sanırım 2x12v çıkışlı trafo. benim de en büyük sıkıntım trafo bulamamak. Verdiğim ebay linklerindeki devreler işime yarar mı, yararsa bunlara simetrik çıkış nasıl yapılır

Merhaba.Bu konuda sn.by lent'e katılıyorum,öncelikle simetrik olmayanlarını tam yaparak bir tecrübe sahibi olun,daha sonra simetrik çıkışlı güç kaynaklarına da geçersiniz.lm7812 & lm7912 gibi 78XX ailesi entegreleri gibi.Ancak bunların elektrik devre bağlantısı biraz daha karışıktır (Ortada şasi (Toprak) hattı sağ ve solda + ve - çıkış uçları şeklinde) ve montelerken de biraz çok fazla dikkati,titiz çalışmayı isteyebilir.

Ampermetreler devreye seri olarak bağlanırlar ve o devreden ne kadar akımın o anda kullanılan cihaza,aküye,vb. aktığını bize tam gösterirler.Akım sınırlama ya da azaltma gibi doğrudan,dolaylı bir fonksiyonu bulunmaz,genelde yok sayılacak bir kayıpla (Çok düşük iç direnci sahip olmaları nedeniyle) akımı göstergeden o anda gösterip bize o cihazdan geçen bu amper miktarı hakkında bilgi verir.

Forumda sn.Serkan_48 adlı üyemizin ayarlı güç kaynağı projesi (Simetrik olmayan,ama çok amaçlı kullanımlı sanırım) ile ilgili bu konuyla ilgili çok yararlı bir konu başlığı yer alıyor.Burada işinize çok yarayacak veya sizi bu konuda tam yönlendirecek bilgiler genel şekliyle mevcuttur.Kolay gelsin.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ayarlı-güç-kaynağı-projem-0-30-volt-0-10-amper.95390/

Merhaba.Bu konuda sn.by lent'e katılıyorum,öncelikle simetrik olmaayanlarını tam yaparak bir tecrübe sahibi olun,daha sonra simetrik çıkışlı güç kaynaklarına da geçersiniz.lm7812 & lm7912 gibi 78XX ailesi entegreleri gibi.gibi.Bunların elektrik devre bağlantısı biraz daha karışıktır ve montelerken de biraz çok fazla dikkati,titiz çalışmayı isteyebilir.

Ampermetreler devreye seri olarak bağlanırlar ve o devreden ne kadar akımın o anda kullanılan cihaza,aküye,vb. aktığını bize tam gösterirler.Akım sınırlama ya da azaltma gibi doğrudan,dolaylı bir fonksiyonu bulunmaz,genelde yok sayılacak bir kayıpla (Çok düşük iç direnci sahip olmaları nedeniyle) akımı göstergeden o anda gösterip bize o cihazdan geçen bu amper miktarı hakkında bilgi verir.

Forumda sn.Serkan_48 adlı üyemizin ayarlı güç kaynağı projesi (Simetrik olmayan,ama çok amaçlı kullanımlı sanırım) ile ilgili bu konuyla ilgili çok yararlı bir konu başlığı yer alıyor.Burada işinize çok yarayacak veya sizi bu konuda tam yönlendirecek bilgiler genel şekliyle mevcuttur.Kolay gelsin.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ayarlı-güç-kaynağı-projem-0-30-volt-0-10-amper.95390/

teşekkür ederim.
Bu durumda güç kaynaklarındaki ampermetre ayar potansının işlevi nedir? (öğrenmek için soruyorum)
Serkan beyin konusunu defalarca okudum. yapmaya da çok niyetlendim ama hem trafo bulamadım hem de serkan beyin projesinin son bitmiş halinin şemasını göremedim ya da ben atladım orayı.
yani bana lazım olan devrenin şeması ve baskı devresi. trafo bulursam sanırım geri kalanını halledebilirim.

edit: bir de ebay linklerindeki devreler işime yararmı, yani hazır monteli ve montesiz var. bir tanesi montesiz olarak 3a akım veriyor monteli olan da 5a görünüyor ama onun da açıklamalarında 3a yazıyor. bunları alıp bir trafo bulduktan sonra ampermetreyi seri ve voltmetreyi de paralel bağlayınca işim hallolur mu acaba?

Merhaba.Analog veya dijital ampermetrenin kendisi ile amper ayarı yapılan pot. veya trimpot çok farklıdır yalnız,ikisini hiç karıştırmamanız için de şöyle bir açıklama da yapayım size:

Ampermetre (Analog veya dijital olanı) dc güç kaynağına çıkışına seri olarak bağlıdır ve akıma kumanda (Kontrol) sağlamaz,sadece içinden sarımlarından geçirir,dc amperajlı olan bir yüksek akımı.O anda da ibreli veya dijital göstergesinde (Display) amper değeri okunmuş olur.

Amper ayarı için kullanılan amper ayar pot. ise indirekt yoldan yani içinden pot. limitleri içinde geçirdiği çok zayıf sinyal düzeyindeki bir akımı,güç transistörü,lm317 ayarlı entegresi içindeki çıkışta voltaj ayarını aynen yaptığı gibi (Direk bu voltaj ayarına benzetirseniz eğer) bu transistörlerden çıkan kuvvetli akımın (Amper değeri pot. nin küçük sinyal akımıyla her kademede daha da büyüyerek min ve max. sınırları arasında örneğin 1-10 A arasında
ayarlamasında olduğu gibi) ince ayarını,yani akım kumandasının kontrolünün bizlerce yapılmasını sağlar.

İnternette hazır kit olarak satılan ve çok güvenilir sitelerden (e-bay gibi) denenmiş ve çok iyi sonuç alınmış güç kaynağını,pcb olarak hazır sunan devreler sizin beklentinizi karşılayacak,ayarlanabilir sınırlardaki bu volt ve amper çıkış değerlerinde ise elbette bunlara uygun güçte (VA değerinde çıkış sarımının voltajı ve amper oranı buna adapte edilebilecek olanları) trafoların bağlantısıyla,paralel dijital voltmetre,seri dijital ampermetre bağlayıp görsellik ve işlevsellik birlikte elde edilerek işinize çok yaramış olur.

3A veya 5A akım farkı şuradan olabilir,sabit akımı verebilmek için içlerinde gücü transistör,entegre,watt.lı
direnç,vb. elemanlarda ısı şeklinde kayıplar olarak harcar bu devreler.Size kılavuzunda verilen 3 A değeri bu kayıplardan sonra net olarak size kalanı (yani trafoyu devreye baplayıp kayıp watt değeri çıktıktan sonra) size net kalan amper değeri olabilir.5 A değeri ise brüt değeri (kayıpsız değeri) veya max verebileceği en üst amper değeri,başka açıdan düşünürsek yine olabilir.Bazı cihazlarda max.amper ifadesi yazar bilirsiniz,bu max amper değeri her zaman elde edilmeyebilir,birçok şartın o anda tam gerçekleşmesine de direk bağlıdır çünkü bu şart.

Ancak bu konudaki bir seçimi yaparken (Gerek kit devre seçiminde,gerekse trafo gücünün,voltaj ve amperi için) forumdaki üyelerle,tecrübenizin ilk yıllarında istişare (Kontak) kurarsanız çok süper olur,alacağınız neticeden daha çok memnun olur,tecrübeyi yavaş yavaş da böylece kazanmış olursunuz.Bizler size bu konudaki yardım için forumda yazı yazmak için zamanımız uygun olduğu süreler içinde de sizlere destek olmak için birlikte oluruz genellikle.

Not: Potansiyometre direk akımı transistörsüz geçirise akımı kıyma,azaltma,indirekt transistörlere entegre yollu da yollarsa eğer, kendi zayıf akımını artırıp kumanda işlevini yapabilir.Her ikisi de çıplak (tek) olarak ve araya başka yardımcı elemanlar girmesinde ayrı ayrı geçerlidir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bütçeniz müsaitse işinizi görebilecek en alt güç kaynağını hazır satın alın işi öğrenince istediğinize göre kendiniz yaparsınız. Tamamını kendiniz yapmanız gerektiğinde kaybedeceğiniz zamana acımayın. Elektronik dışında başka becerilerde gerekiyor bunlara sonra zaman ayırırsınız şimdilik basit bir güç kaynağı işinizi görür.

Ek:
Amper ayar potansiyometresi iki fonksiyonda olabilir. 1- ayarlanan akımdan fazlasını vermez. 2- ayarlanan akım aşılınca devre kesilir. İki durum içinde devreler var istediğinizi tercih edersiniz. Ben genellikle akım sınırlamayı tercih ediyorum.

çok teşekkür ederim. şimdi kafamdaki soru işareti gitti. yani pot düşük amperi (devreye bağlı olarak) yükseltmeye yararken, ampermetre de bağlı olan yükün çektiği akımı göstermektedir.

Bu durumda şu devre: http://www.ebay.com/itm/0-30V-2mA-3...ffType=OrderSubTotalOffer&_trksid=p5731.m3795 ile sizin ebay linkinde verdiğiniz ampermetre -voltmetre ile birlikte bir de uygun trafo bulursam işimi görür.

bu arada çok sıkmadıysam, uygun bir trafo bulabilceğimi adres var mıdır?. Bulunduğum yer itibarı ile o konuda sıkıntı yaşıyorum.

Evet,bir de bu devre seçiminde sn kaygısız'ın belittiği gibi
ilk etapta basitlerini,daha sonraları biraz daha karmaşık
olanlarını seçerseniz yani basitten karmaşığa doğru kademe kademe giderseniz çok daha iyi olur.Böylece elektronik montaj/çalıştırma/deneme tecrübeleriniz zamanla da arttıkça, çok daha karmaşık olanına gelince pek hata yapmadan,zorlanmadan bunun üstesinden de kolayca gelirsiniz.Kolay gelsin.

Bütçeniz müsaitse işinizi görebilecek en alt güç kaynağını hazır satın alın işi öğrenince istediğinize göre kendiniz yaparsınız. Tamamını kendiniz yapmanız gerektiğinde kaybedeceğiniz zamana acımayın. Elektronik dışında başka becerilerde gerekiyor bunlara sonra zaman ayırırsınız şimdilik basit bir güç kaynağı işinizi görür.

Ek:
Amper ayar potansiyometresi iki fonksiyonda olabilir. 1- ayarlanan akımdan fazlasını vermez. 2- ayarlanan akım aşılınca devre kesilir. İki durum içinde devreler var istediğinizi tercih edersiniz. Ben genellikle akım sınırlamayı tercih ediyorum.

ilginiz için teşekkürler.
müsait olmasına bütçem müsait de, benim istediğim ayarlı güç kaynağı min. 3a olanlar 250TL civarı, yani yapacağımız ise sanırım 100TL civarı olur yani aradaki bu fark çok fazla değil mi, 250 TL vermeye değer mi.
çünkü ben dediğim gibi amatör olarak uğraşıyorum. çok sık kullanmıyorum. Hatta şu anda pc güç kaynağı ile idare ediyorum. ama pc güç kaynağında 24v için -12 ile +12 uçlarını bağlayınca istediğim akımı elde edemiyorum.sanırım -12 ucunun verebileceği amper kadar veriyor ki, bendeki 0.8 amper. ayrıca bazen akü şarj etmem gerekiyor. bunun için de 24 v zaten yetmiyor.
Bu arada elektronik dışındaki becerilerim gayet iyi. lehimleme becerim de iyi. ama elektronik için aynı şeyi söyleyemem. az çok devre elemanlarının ne işe yaradığını biliyorum ama bir elemanın iç yapısıyla ilgili hiç bir bilgim yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri