Florasanlarda ömür neye bağlı?

marihuan5

Üye
Merhaba, bildiğimiz klasik florasanlarda veya evlerdede sıkca kullandığımız kompakt florasanda denilen tasarruflu lambalardaki ömrü belirleyen şey nedir?

Normal florasanlardaki balast mı? florasanın kendisi mi?
Tasarruflu lambalardaki elektronik devre mi? kıvrımlı lambanın cam kısmı içindekiler mi ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kompakt armatürler,kapatıldıktan 150 sn. den sonra tekrar yakılmalıdır.Fluoresant ampulle-
rin ömrünü ise,açma/kapama sayısının fazlalığı etkiler.Saatte,5 defadan fazla açılıp/kapatı-
lan fluoresant ampul balastları, SICAK ATEŞLEMELİ elektronik balast olmalıdır.

Kardes sen teknık ve teknolojı ıle ugrasıyorsan florasanın omru neye baglı oldugunu sormana gercekten anlam veremedım bu soruyu soran dusunmekten
zayıf kısı demektır sana gulerler kullanım suresı gıbı bırcok altarnatıf konumlara baglı dusune bılırsen bulma ıhtımalın var

Kardes sen teknık ve teknolojı ıle ugrasıyorsan florasanın omru neye baglı oldugunu sormana gercekten anlam veremedım bu soruyu soran dusunmekten
zayıf kısı demektır sana gulerler kullanım suresı gıbı bırcok altarnatıf konumlara baglı dusune bılırsen bulma ıhtımalın var

Hocam bu forumda arkadaşalarımız neyi bilmek istiyorsa o konuyu araştırıp bulabiliyorlar.
Kimsenin kimseye gülmesi gibi bir durum söz konusu olamaz.Sizin bile belki çok basit dediğimiz konularda bilmediğiniz bilgiler olabilir.Çünkü elektrik çok alana yayılmış bir sektördür.
Bu yüzden lütfen soru soran arkadaşımızı bilmediği konu için küçümsemeyelim.
Saygılarımla

Genel olarak florasanlarda ömrü belirleyen en önemli etkenlerin başında açıp-kapatmak geliyor.
Biraz araştırmadan sonra;
Ampuller çalışmaya başladıktan çok kısa bir süre sonra ampul flamanları çok yüksek bir sıcaklık derecesine ulaşırlar. Bu durum flamanların her açma kapamada Soğuktan çok yüksek sıcaklığa (800 c) geçişlerinde yıpranmasına sebep olur ki, bu da ampul ömrünü kısaltan bir etkidir . Bunu önlemenin yolu ampullerin sıcak ateşlemeli olmasının sağlanmasıdır. Ampul balastlarında kullanılan bir malzeme sayesinde ışınıa başlamadan lamba flamanlarından bir miktar akım geçirilir.Bu geçen akım lamba flamanlarınm ısınmasına sebep olur ki bu durum lamba flamanlarının yıpranmasını en düşük seviyeye çeker. Bu nedenle seçilecek ampullerin sıcak ateşlemeli olmasına dikkat edilmelidir, Sıcak ateşleme ampul ömrünü yaklaşık % 20 uzatır.

Açıklamalar için teşekkurler, yeni birşeyler öğrenmiş oldum...
"fabrikateknikservis" arkadaşım, konular hakkında bilgim yok, yüzden soruyorum, bilmemek ayıp değildir, öğrenmek istediğim için soruyorum... Konu hakkında fikir beyan ederseniz memenun olurum...

Sanırım soruyu yanlış sormuşum... Şöyle sormalıyım aslında;
Bir tasarruflu ampül aldık, bunun iki bileşene ayırdğımızı farzediyorum... Birisi ışık saçan cam kısım ve içindeki flaman kısım, ikinci kısım ise plastik kısım içinde görünmeyen ateşleme ve balast görevi gören elektronik kısım... Ampüllerin ömrü bitti dediğimizde bu iki kısımdan hangisinde arıza olup ampül kullnılmaz hale gelmekte... Ayırdığımız iki kısım arasında karşılaştırma yapmak istemiştim esasen... Hangisinde daha önce arıza meydana glipde ampül patlak diye değiştiriyoruz...

Genelde tasarruflu ampüllerde, cam kısım daha önce ömrünü tüketmekte, bozuldu sandığınız tasarruflu ampullerin içini açtığınızda elektronik kısmın halen çalıştığını görebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri