Flanş Alternatör Mıknatıs Yerleşimi Hakkında

Merhaba arkadaşlar. Rüzgar türbini yapmaya niyetlendim. 80 adet 40x20x5 mıknatıs aldım. 500 mm çapında flanş alternatör planlıyorum. Toplam 30 adet bobin olacak. Sorum şu: Bobinleri 80 mm yan kolları olacak şekilde 10 mm kol genişliği ve kalınlığı olacak şekilde sarıp mıknatısları tek flanşa 80x20x5 şeklinde dizip alta boş çelik flanş takarsam mı daha verimli yapmış olurum. Yoksa bobinleri 40 mm yan kolları olacak şekilde kol genişliği 10 mm kol kalınlığı ise 10 yada 15 mm olacak şekilde sarıp mıknatısları 40x20x5 şeklinde hem alt hem üst flanşa karşılıklı dizersem mi daha verimli yapmış olurum. Lütfen yorumlar mısınız. Bilgiye ihtiyacım var. (dikey kanatlı düşük devir yüksek torklu yapı düşünüyorum)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sizin yan kol dediğiniz şeye bu işi bilenler gevrek diyor olabilirler.
Bundan dolayı çizim lazım. Kolay gelsin

Cevabınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ben bu işe yabancı olduğum için işi bilenler tarafından kullanılan terimleri bilmiyorum. Sormak istediğim şeyi de tam ifade edemedim sanırım. Manyetik alan büyüklüğü olarak bobinlere bir yüzden 2x uzunluk mıknatıs(8mm saça yapışık) diğer yüzden sadece çıplak 8mm saç mı yoksa her iki yüzden de x uzunluk mıknatıs(8mm saça yapışık) mı kullanılmalı, bunun bir hesabı yada formülü var mı acaba.

forumumuzda böyle bir konu var incelediniz mi?
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/rüzgar-türbini-için-alternatör-yapımı.85796/page-43
konuya en az ben de sizin kadar fransızım. nasıl ifade edilir ben de bilmiyorum. tek yüzlü, iki yüzlü, üç yüzlü dört yüzlü değişik alternatör tasarımları gördüm. hepsinin artıları ve eksileri var. yek yüzlü olan sadece verim olarak iyi bence. yer sorununuz ve estetik sorununuz yoksa tabana bobinleri döşeyin, üstünde de mıknatıslar dönsün. (kafamda yatay tabanda olan var, dikey kanatlar için.)

Evet sayın paskomya, o konuyu başından sonuna kadar okudum. Zaten o konuyu okuyarak bu işe giriştim diyebilirim fakat bir türlü bu sorunun cevabını bulamadım. Amacım eldeki imkanla ulaşabileceğim maksimum verime ulaşmak. Youtube videolarında herkes flanşta karşılıklı mıknatıs kullanmış fakat nüveli olanlarda mıknatıslar mecburen bobinlere tek yüzden etki ediyor. Bir türlü cevabı bulamadım. Deneyerek tabii ki öğrenebilirim fakat malum yaklaşık 50cm çapındaki 2 tane 8mm sacın fazladan elimde kalması epey maliyetli olur. O yüzden bilgi-formül-yorumlama arayışına girdim.

Evet sayın paskomya, o konuyu başından sonuna kadar okudum. Zaten o konuyu okuyarak bu işe giriştim diyebilirim fakat bir türlü bu sorunun cevabını bulamadım. Amacım eldeki imkanla ulaşabileceğim maksimum verime ulaşmak. Youtube videolarında herkes flanşta karşılıklı mıknatıs kullanmış fakat nüveli olanlarda mıknatıslar mecburen bobinlere tek yüzden etki ediyor. Bir türlü cevabı bulamadım. Deneyerek tabii ki öğrenebilirim fakat malum yaklaşık 50cm çapındaki 2 tane 8mm sacın fazladan elimde kalması epey maliyetli olur. O yüzden bilgi-formül-yorumlama arayışına girdim.
sakın yanlış anlama, bazen az biliyor olmak daha yüksek verim alabilmektir. kafamdaki anlatmakta zorluk çekebilirim. bobinleri bir daire içine yerleştirdim. mıknatısları iki yönden sürmeye kalktığımda, diyelim sağ taraftaki yüzden gerekli indükasyonu alıyorum ve tam istediğim frekansta çalışıyor.( becerdim kabul et,) verimi arttırmak için çıplak olan sol yüzeye de mıknatıs koyarsam daha enerji alabilirim değil mi? cevap hem evet hem de hayır, nasıl yani diye sorduğundaki manyetik akı yoğunluğunun dağılımı ve uygun frekans hesabını ben yapamadım. yani o dediğiniz hesapları yapmak ve nette bulmak oldukça zor. eğer formül olarak var olsalar bile uygulamada ne kadar başarılı olur bilemem. yani sağ yüzde anahtarlama olduğunda sol yüzde anahtarlama olmayacak ve devir sabit olması gibi bir dez avantaj var. yapmışlar mıdır?
evet yapmışlar. ama benim boyum kısa, parmaklarımın ucunda da yükselsem göremiyorum. size de kolaylıklar dilerim.

Cevabınız için çok teşekkür ederim sayın paskomya. Fikrinizi almama da müsaaade edin lütfen. Siz bu flanş alternatörü yapıyor olsaydınız şu 2 seçenekten hangisini tercih ederdiniz ;
1-) x uzunlukta ve 2y kalınlıkta bobin, sağında ve solunda 8mm saçlara yapışık miknatıslar arası 18 mm
2-) 2x uzunlukta ve y kalınlıkta bobin, sağında 8mm saça yapışık mıknatıs solunda çıplak 8mm saç, mıknatıs ve çıplak saç arası 12mm
(aslında birinci şıkta bobin kalınlığı tam 2y olmuyor ,öyle olması için mıknatıslar arası 22 mm olmalı)

başlamadıysan henüz hiç flanş'a bulaşma derim, ben yapıp sattığımda oldu yıllar önce ama onca meşşakatine nazaran değmez flanş alternatör,
onun yerine 24v sistem kullanan büyük araçların alternatörünü tavsiye ederim,
oto alternatörünün rotorunu yalnızca rüzgar estiğinde besleyecek bir formul gerekiyor onunda bir yolu bulunur,

Cevabınız için çok teşekkür ederim sayın paskomya. Fikrinizi almama da müsaaade edin lütfen. Siz bu flanş alternatörü yapıyor olsaydınız şu 2 seçenekten hangisini tercih ederdiniz ;
1-) x uzunlukta ve 2y kalınlıkta bobin, sağında ve solunda 8mm saçlara yapışık miknatıslar arası 18 mm
2-) 2x uzunlukta ve y kalınlıkta bobin, sağında 8mm saça yapışık mıknatıs solunda çıplak 8mm saç, mıknatıs ve çıplak saç arası 12mm
(aslında birinci şıkta bobin kalınlığı tam 2y olmuyor ,öyle olması için mıknatıslar arası 22 mm olmalı)
güzel insan, yardımcı olabilirsem ne mutlu bana, ben bir iki uğraştım, devamını getiremedim. kendi şahsi fikrim benim kafama yatan vwat dediğimiz sisteme en uygun tek sıra olanı, tek kat olanı. ha hesap dersen bende o matematik yok yapılmış olanları izleyerek çabaladım. keşke o hesapları yapabiliyor olsam. orta öğretimi bile yüksek lisans yapıp sekiz senede bitirenden bu kadar oluyor.

Aslında piyasada satılan rüzgar güllerinin alternatörlerine bakılabilir. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.
Flanş alternatör konusunda özellikle @ŞEF ustanın ve diğer ustaların donanimhaber.com'da yıllar öncesinden epey bir çalışması vardı. İşe girişiyorsanız epeyce bir okuma yapmak gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri