Evime Güneş Enerjisi Sistemi Kurmak İstiyorum

Ufak bir hesaplama yapalım; 4 kişilik bir ailede aylık kullanımı 300 kWh'tir ki bu 70 TL fatura demektir. Türkiye'de ortalama güneşlenme süresi 7,2 saattir ve elektrik enerjisinin %100'nü güneş enerjisi ile sağlamak isterseniz alta ki sistemi kullanabilirsiniz.
8 adet 205 watt 16 volt'luk fotovoltaik panel (8 x 800$).
1 adet 2500 Watt İvertör (1300 $).
1 adet 30A DC Kontrol Kutusu (150 $).
1 adet Bağlantı kutusu(80 $).
1'er adet diğer malzemeler (kablo, AC kutusu vs) (200 $).
Toplamda 8130 $ maliyeti olan bu sistem, yıllık 500 TL ve 20 yıllık 10.000 TL faturamızdan kurtulmamızı sağlayacaktır.
1,6 kW hazır paketin şebeke çizimi
Not: Sistemde akü bulunmamaktadır.

arkadaşlar bende bu sistemle ilgileniyorum. böyle bir bilgiye ulaştım sizinle paylaşmak istiyorum.
anladığım kadarıyla paneller dış ülkelerde üretildiği için bize sistem pahalıya geliyor. aslında elektrikte dışarıya bağımlı olan ülkemiz bu konuda atılım yapsa hem dışa olan bağımlılıktan hemde yüksek miktarda elektrik faturası ödemekten kurtulabiliriz.

şef ustamızın rüzgar enerjisinden ürettiği elektrikte son zamanlarda önem taşıyan bir konu. kendisini ayrıca başarılarından dolayı tebrik ediyorum. bu siteye üye olmamın en büyük nedenlerindendir rüzgar enerjisi ile elektrik üretmek.umarım bilgilerinden yararlanma fırsatımız olur.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
antakya da her damda su ısıtmak için kullanılıyor kışın ortasında dahi ek ısıtıcı kullanmadan duş alabilmeniz mümkün ayrıca o kadar da maliyetli değil hatırladığım kadarıyla tabi antakyanın güneşten yararlanma oranı bakımından şanslıyız sanırım.KAZIMUGUR nikli arkadaşın paylaştığı bence 10 numara cevap olmuştur.

benimde hayalimde hep evimin enejisini kendim üretmek vardı konuyu ilgi ile takip ediyorum pratik bilgileri olan arkadaşlar lütfen paylaşsın..bir de bilişi yayın evinin bir kitabı var güneş enerjisi ile ilgili..tavsiye ederim iyi bir kitap pratik bilgiler iceriyor..

değerli zacnblnt kardeş. konunun en başında farkettiysen güneş panelinden elektrik üretip rezistansta kullanmak istediğini belirtmiş konu sahibi arkadaş. benim de söylemek istediğim güneş panelinden elektrik üretimi çok pahalı bir sistem. satılan panellerin fiyatları çok yüksek. sizin bahsettiğiniz güneş enerjisi panelleri ise su ısıtmaktan başka yapacağı birşey yoktur. ikisi aynı şey değildir. su ısıtmak için kullanılan güneş enerjisi sistemi her yerde satılıyor artık. fiyatları ise 1000 tl. civarından başlıyor. benim bahsettiğim elektrik üreteci paneller ise bir evi kaldırabilecek kadar olanının fiyatları 20000 tl başlıyor.
saygılar...

yani sonuç olarak burada güneş enerşisinden su ısıtmak pahalı oluyor. ben soruma şöyle devam etsem ben günrşle elektirik üretecegim en başta yapmam gereken (ben kütahyada yaşıyorum) güneş ışlınlarının kütahyada günlük kaç saat düştüğünümü bulmam gerekiyor?

merhaba arkadaş bende senın gıbı duşundum ama çok malıyetlı astarı kumaştan pahalıya geliyor basit örnek güneş işinlarının tam verımlı olduğu şekilde solar paneller 9 mkaresi bir kwatt enerjı verır gunde bu güç iki saat anca yakalarsın 24 saate bolersek ortalama 100 watt enerjı alırsın bir evin kullanacağı enerjı yaklaşik 10 kwatt dersek sadece solar panel nekadar koyman gerekeceğını sen hesapla bunun inverter akü diğer gıderlerı hesaplamana gerek gormeden vazgeçeceksın eminim çunku solar paneller isitmak ıstedığın evın alanının enaz üç dort katı ebatta olacak:)

yani sonuç olarak burada güneş enerşisinden su ısıtmak pahalı oluyor. ben soruma şöyle devam etsem ben günrşle elektirik üretecegim en başta yapmam gereken (ben kütahyada yaşıyorum) güneş ışlınlarının kütahyada günlük kaç saat düştüğünümü bulmam gerekiyor?

ben çabuk vaz geçmem zor ise daha ustüne giderim tabi farklı sebebler oladıgı sürece. aslında ısıtma işinden vaz geçmedim aklımın bi köşesinde duruyor bu ısıtma konusundan burada bilgi alamayacagımı anlayınca konuyu değiştirdim. duyduguma göre Almanyada güneş enerjisi yaygınmış Almanya Türkiye deki bazı bölgelerden daha az güneş görüyor ama Türkiyede fazla yaygın değil birinci amacım yenilenebilir enerjinin Türkiyede yayılması bununla birlikte benimde bu işi iyi bir şekilde öğrenmem lütfen bana yardımcı olun bende biryerlerden başlayım ülkeme yardımcı olayım. olumsuz düşünürsek olumsuz olur.

solar panellerın dırek guneş gorunce daha fazla enerjı verecek dıye kural yok aksıne panellerın sağlikli çalışması için guneş gormelı ama türkiyede veya ekvator bolgesı solar panel için zararlı aşiri isi oluşacağindan dolayı avrupa oyle değıl guneş var ama yakıcı değıl almanya bu konuda çok ılerde kendı urettıklerı paneller var çin mallarına gore çok çok kalıtelı

ben eskışehirdeyım komşuyuz:) kutahya tavşanlı organıze bolgesının su deposu otomasyonunu yaptım geçen ramazan ayında kutahya eskışehir arasında iki köy su deposuna RF kumanda taktım kutahyada buyukalpler fırması var eskişehirdekı şubesiyle çalışıyorum

ben çabuk vaz geçmem zor ise daha ustüne giderim tabi farklı sebebler oladıgı sürece. aslında ısıtma işinden vaz geçmedim aklımın bi köşesinde duruyor bu ısıtma konusundan burada bilgi alamayacagımı anlayınca konuyu değiştirdim. duyduguma göre Almanyada güneş enerjisi yaygınmış Almanya Türkiye deki bazı bölgelerden daha az güneş görüyor ama Türkiyede fazla yaygın değil birinci amacım yenilenebilir enerjinin Türkiyede yayılması bununla birlikte benimde bu işi iyi bir şekilde öğrenmem lütfen bana yardımcı olun bende biryerlerden başlayım ülkeme yardımcı olayım. olumsuz düşünürsek olumsuz olur.

kötülemek için söylemiyorumda niye güneş enerjisinden elektrik üretmek istiyorsunuzda. Maliyet olarak çok ama çok fazla.Bence Güneş Enerjisi taşınılabilir ürünlerin elektrik ihtiyacında kullanılmalı !

burda bana yardımcı olacak kise yok galiba herşey için teşekürler hepinizden Allah razı olsun.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri