Evime Güneş Enerjisi Sistemi Kurmak İstiyorum

hımm şimdi anladım yani o 6 saatte nekadar şarj ettin ettin yoksa başka şarj olmaz. şimdi ben günde 9 kw harçıyorum bunun için akü cinsi, adedi ve gerilim kapsitesi ne olmalı ya da güneş paneli kaç m2 (kaç adet) olmalı ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
tamam anladım 6 saat içinde şarj verimli oluyor. ben günlük ortalama 9 kw harcıyorum güneş paneli secimini nasıl ypmalıyım cinsi ve m2 si neolmalı?

Anladığım kadarıyla evin tüm elektrik ihtiyacını güneşten karşılamak istiyorsun. Kulanacağın en yüksek güçteki cihaz ne ? İnvertör seçimini ona göre yapacağız. Şimdi hesaplayalım.
Günde 9000w / 6 (saat) = 1500 w.
Bir saatte 1500 w. elektrik verebilecek panel lazım. 2 euro/w. olduğu için 3000 euro panellere gider.
10 adet 100 ah. akü, aküler 2 adet beşerli grup yapıp, seri bağlanarak 24 v. yapılacak. 3000 tl. aküler tutar.
İnvertörü 3000 w. olarak hesaplarsak, modifiye sinüs olursa 700 tl. tam sinüs olursa 1800 tl. eder.
Birde şarj kontrol ünitesi yaklaşık 400 tl.
Artık kabloyu, ıvır zıvır şeyleri hesaba katmıyorum.

Sizin bu hesabınız cok açıklayıcı olmuş sağolun. Benim anlamadıgım kısımlar akü secimini, invertür seçimini ve şarj kontrol ünitesinin secimlerini neye göre yaptık bunlarıda zahmet olmasa acıklarmısınız.

piskooo, hangi şehirdesiniz? Güneşlenme verilerini ona göre değerlendirelim.

güneşle ısınma yerine yeni ısınma sistemi olan endüksiyonla ısıtma sistemini denemelisiniz.

Sayın Piskooo,
İstediğiniz enerjiyi neden rüzgar jeneratörü ile yapmayı düşünmüyorsunuz? Veya ekonomik durumunuz ve yeriniz müsait ise hibrit olarak düşünebilirsiniz.Zira size bu enerji özellikle kış aylarında lazım olacak ve bu aylarda bulut,yağmur,sis,kar,... v.s. nedenlerle güneş enerjisinden yeterli miktarda faydalanamayacağınıza göre rüzgar enerjisinide ilave etmenizde fayda var diye düşünüyorum.Tabi kış mevsimindede güneşsiz günler gibi rüzgarsız günlerde olacaktır.Güneş enerjisi ile ilgili bilgiyi KAZIMUGUR isimli arkadaş gayet güzel vermiş.İhtiyacına yetecek kadar güneş panelini koyabileceğin ortalama 10-15 m2 yerin varsa yanına rüzgar generatörü için koyabileceğin direk yerinide bulman zor olmayacaktır.Yaklaşık 10-14 bin TL civarında verimli rüzgar generatörleri var.Daha ucuza bulabileceğin gibi elinden geliyorsa kendin yapmayıda deneyebilirsin.Kolay gelsin.

piskooo, hangi şehirdesiniz? Güneşlenme verilerini ona göre değerlendirelim.
kütahyadayım.

güneşle ısınma yerine yeni ısınma sistemi olan endüksiyonla ısıtma sistemini denemelisiniz.
endüksiyonu hiç duymamıştım kısa bilgi verebilirmisin?

Akıllı ev sistemleri var bi onlara bakkın derim
nasıl yani tam anlamadım örnek verebilirmisiniz bedava ısınmak ile ilgili.

Sayın Piskooo,
İstediğiniz enerjiyi neden rüzgar jeneratörü ile yapmayı düşünmüyorsunuz? Veya ekonomik durumunuz ve yeriniz müsait ise hibrit olarak düşünebilirsiniz.Zira size bu enerji özellikle kış aylarında lazım olacak ve bu aylarda bulut,yağmur,sis,kar,... v.s. nedenlerle güneş enerjisinden yeterli miktarda faydalanamayacağınıza göre rüzgar enerjisinide ilave etmenizde fayda var diye düşünüyorum.Tabi kış mevsimindede güneşsiz günler gibi rüzgarsız günlerde olacaktır.Güneş enerjisi ile ilgili bilgiyi KAZIMUGUR isimli arkadaş gayet güzel vermiş.İhtiyacına yetecek kadar güneş panelini koyabileceğin ortalama 10-15 m2 yerin varsa yanına rüzgar generatörü için koyabileceğin direk yerinide bulman zor olmayacaktır.Yaklaşık 10-14 bin TL civarında verimli rüzgar generatörleri var.Daha ucuza bulabileceğin gibi elinden geliyorsa kendin yapmayıda deneyebilirsin.Kolay gelsin.
güzel diyosunda güneş sıkıntılı oldugu gibi rüzgarda sıkıntılı oluyor ikisi beraberde çok agır gelecek.

hepinize teşekürler.

hocam seniin duşundügünü aynen bende düşündüm ancak kayıp çok. onun yerine su ısıtıcı sistemler var(SUKAT markası gibi). bu sistemler suyu güneşle ısıtır. Bence Bu sistemlerdeki panel sayısını arttırıp peteklere basarsan iyi olur. Borularında da çok dirsek kullanma verimli olsun. Ancak unutma panel sayısını çok tut ki iyi ısınsın. Tabi bu sistem kışın ısıtırmı, denemedigim için bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri