Ev için sigorta seçimleri doğru mu?

yunusemrex

Üye
Herkese merhaba, Klima için hangi sigortanın uygun olduğunu araştırırken evler için B tipi sigorta olması gerektiğini okudum bir kaç yerde. Paneli kontrol ettiğimde hepsi C tipi çıktı.

Benim sigorta paneli bu şekilde, sizce bu sigortalar doğru mu seçilmiş. B tipi ile değiştirmeli miyim?

16lık olanlar lambaları, 25lik olanlar prizleri kontrol ediyor.

Klima içinde bir sigorta alacağım, en soldaki sigorta klimaya (yani oturma odasına) giden ana sigorta. ne almalıyım.

edit: bunları değiştirmem gerekiyorsa marka tavsiyesi de isterim.

sgrt.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Herkese merhaba, Klima için hangi sigortanın uygun olduğunu araştırırken evler için B tipi sigorta olması gerektiğini okudum bir kaç yerde. Paneli kontrol ettiğimde hepsi C tipi çıktı.

Benim sigorta paneli bu şekilde, sizce bu sigortalar doğru mu seçilmiş. B tipi ile değiştirmeli miyim?

16lık olanlar lambaları, 25lik olanlar prizleri kontrol ediyor.

Klima içinde bir sigorta alacağım, en soldaki sigorta klimaya (yani oturma odasına) giden ana sigorta. ne almalıyım.

edit: bunları değiştirmem gerekiyorsa marka tavsiyesi de isterim.

Ekli dosyayı görüntüle 100490
B tipi 10 amper aydınlatma linyesi için, B tipi 16 amper de priz linyeleri için uygundur. Kaçak Akım Koruma Rölenizi değiştirmenize gerek yok.

Abb, Schneider, Moeller, Eaton, Legrand, Siemens gibi markaları tavsiye ederim. Alternatif olarak Günsan ın şalt ürünleri ev için yeterli seviyede artık fiyatı da nispeten daha uygun. Kaçak Akım Koruma Rölenizin sağlam olduğundan emin olun yine de.

Klima için uygun olanını kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz veya yetkili servise sorabilirsiniz.

kontrol ettim C25A nın bir tanesi mutfağa gidiyor, ben bunu B16A ile değiştirsem mutfak için sorun olur mu? fırın, buzdolabı, bulaşık ve çamaşır makinesi de mutfakta. 16A düşük gelmez değil mi?

kontrol ettim C25A nın bir tanesi mutfağa gidiyor, ben bunu B16A ile değiştirsem mutfak için sorun olur mu? fırın, buzdolabı, bulaşık ve çamaşır makinesi de mutfakta. 16A düşük gelmez değil mi?

Tüm sigortalarin nereyi kontrol ettiğini projelendirmeniz.
Örneğin
1 sigorta kablo kesit 2.5 mm2 .
1 sigorta mutfak 2 priz
1. priz bulaşık mak .olsun.
2. priz fırın olsun
Bulaşık mak watt ve amperi kaç.?
Fırın watt veya amperi kaç ?
Diyelim kabaca bilmiyoruz.
Burada 1 sigorta için 1 cihaz ürün çalıştırmaktır.
Eğer düşük watt ve amper ürünler varsa sigortanizda tv , uydu alıcı, saat tümü
hesaplamasi yapılıp cihaz ürünler aynı anda kullanılabilir.

2. Sigorta
1.5 mm2 kablo
Mutfak lamba
3. ....
4.....

Sigorta kutusunun içinde ( fotoda gözükmüyor ) bir sigortaya iki hat olabilir bu 1 adet sigortayı 2 sigorta yapilabilir.

Kaliteli B tipi sigorta
1.5 mm2 kablo için 10A
2.5 mm2 kablo için 16A

Kolay gelsin sağlıcakla

İç tesisat yönetmeliğinde b.mak. gücü 2500w, fırın 2000w, kettle 1000w, ç.mak. 2500w olarak ele alınır. Bu doğrultuda yükler 16A geçmez lakin hepsine özel linye çekilmesi istenir. Etiket bilgilerine bakılmalı ve sonrasında bu cihazlara ayrı linye çekilmelidir.

C tipleri konutlarda kullanılmaz.
Klimalarda C tipi kullanılmasında mahzur olmayabilir . Çünkü resistif kadar endüktif yükte içerdiğinden - inverter klimaları tenzih edelim- ilk startda biraz fazlaca akim çekebilir.
B tipi 10 amper aydınlatma linyesi için, B tipi 16 amper de priz linyeleri için uygundur. Kaçak Akım Koruma Rölenizi değiştirmenize gerek yok.

Abb, Schneider, Moeller, Eaton, Legrand, Siemens gibi markaları tavsiye ederim. Alternatif olarak Günsan ın şalt ürünleri ev için yeterli seviyede artık fiyatı da nispeten daha uygun. Kaçak Akım Koruma Rölenizin sağlam olduğundan emin olun yine de.

Klima için uygun olanını kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz veya yetkili servise sorabilirsiniz.
Bende Viko yu ekleyelim diyorum . Yakında yetkili servis olacağım reklam yapa yapa . Ilkokulda çok yaptığımız yerli mali haftaları çok kanımıza işlemiş 😀

Sigorta kutusunun içinde ( fotoda gözükmüyor ) bir sigortaya iki hat olabilir bu 1 adet sigortayı 2 sigorta yapilabilir

Bu ümitle sigorta kutusunu söktüm şimdi daha da karıştı. Çünkü kutuya sadece 1 hat geliyor siyah genişçe bir boru, 3 siyah priz için faz 2 kırmızı lamba için faz, 2 mavi nötr, 1 adette toprak kablosu var.

Yani burada en azından 5 nötr olmalı değil mi. lambalar ve prizler için kaçak akım rölesini ekleyecektim en azından prizden sigorta atsa ışıklar gitmesin diye sanırım bu artık mümkün olmaz.

birde ev 4+1, kutuda 2 nötr (3 faz) var garip geldi bu doğru mu ? çok az değil mi, kablo kesitleri kaç mm bilmiyorum.

İç tesisat yönetmeliğinde b.mak. gücü 2500w, fırın 2000w, kettle 1000w, ç.mak. 2500w olarak ele alınır. Bu doğrultuda yükler 16A geçmez lakin hepsine özel linye çekilmesi istenir

Mutfakta tek hat var ve ayrı ayrı hat çekilmemiş,
b.makinesi
ç.makinesi
çy-kahve mk
fırın
buzdolabı
kombi

bunları aynı anda çalıştırsak tahmini 36amper yük çeker sanırım (yanlışım varsa düzeltin)

bu durumda 16amperlik sigorta kaldırmaz gibi geldi. daha yüksek taksak bu seferde kablo ince gelebilir, nasıl bir iş bu, ev eski bir ev de değil.

tss2.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri