ev elektrik tesisatı

hatta evin projesini bile çizip hesaplamalarını tablo yukleme cetvelini vs yapıp verirsen dahada iyi olur =) bi ara benim yaptıgım gibi

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
danışmanla bir konuşayım olur derse zorlandığım yerlerde yardım isterim:)

tesısatı bıtırdın mı hocam merak etdım :)

benim cevabım aslında kaale almaktı. hiciv hesabı.
ehli bir elektrikçiye yaptırmakta kendi başına yapman çok farklı açılardır.
işin içinde duvar kırma gibi ilave işler de varsa masraf daha da artacaktır. yeri gelir kabloların beton içinden geçtiğini fark edersin kabloları sökeyim derken kopar kalır beton içinde. binada kiracı iseniz mal sahibinin oluru olmadan tadilat yapılmaz.
ve bilmediğin bir çok konu daha ileriki günlerde kendini gösterir işin içinden çıkamazsın.
yok herşeye rağmen yapacağım diyorsan eğer. şu kadarını söyleyebilirim.
önce binanın ilk ruhsat projesini kopyalatman lazımdır.(yapacağın değişiklikleri rahat görebilmen açısından) o projeye göre de bir tadilat projesi hazırlamalısın.
hazırladığın tadilat projesini onaylatman gerekmiyor. fakat sayaç değişikliğini de işin içine alacaksan tadilat projesini onaylatman icap eder. bunun için de bir elektrik mühendisi bulmak zorundasın. daha sonra metraj hazırlamalısın. şu malzemeden şu kadar alınır gibi.
ondan sonra sipariş vermek kalır. akabinde montajlara başlarsın.
markaları sormuşsun
şalt ürünleri için ABB schneider
kablo için HES
Ampuller Osram, Phlips
kolay gelsin.

benim cevabım aslında kaale almaktı. hiciv hesabı.
ehli bir elektrikçiye yaptırmakta kendi başına yapman çok farklı açılardır.
işin içinde duvar kırma gibi ilave işler de varsa masraf daha da artacaktır. yeri gelir kabloların beton içinden geçtiğini fark edersin kabloları sökeyim derken kopar kalır beton içinde. binada kiracı iseniz mal sahibinin oluru olmadan tadilat yapılmaz.
ve bilmediğin bir çok konu daha ileriki günlerde kendini gösterir işin içinden çıkamazsın.
yok herşeye rağmen yapacağım diyorsan eğer. şu kadarını söyleyebilirim.
önce binanın ilk ruhsat projesini kopyalatman lazımdır.(yapacağın değişiklikleri rahat görebilmen açısından) o projeye göre de bir tadilat projesi hazırlamalısın.
hazırladığın tadilat projesini onaylatman gerekmiyor. fakat sayaç değişikliğini de işin içine alacaksan tadilat projesini onaylatman icap eder. bunun için de bir elektrik mühendisi bulmak zorundasın. daha sonra metraj hazırlamalısın. şu malzemeden şu kadar alınır gibi.
ondan sonra sipariş vermek kalır. akabinde montajlara başlarsın.
markaları sormuşsun
şalt ürünleri için ABB schneider
kablo için HES
Ampuller Osram, Phlips
kolay gelsin.
ev kendi evimiz kırık dökmem konusunda sıkıntı yok eski olduğundan dolayı kablolar ince bazı yerdede ek bir kaç şey yapılması gerekiyor sayaç elektronik sayaç aynı kalacak o yüzden tadilat projesi onaylatmamız gerekmiyor tadilat projesini bulmak imkansız 25 senelik bina kooperatif elektrikçi çağırdık tadilat yapılmadan hiç ek birşey olmadan şu haliyle 3.5 bin istediler bana çok fazla geldi o yüzden kendim yapmaya karar verdim

tadilat projesini kendin hazırlarsın. binanın ilk projesi mutlaka vardır. abone numarası ile tedaşa müracaat ederek temin edebilirsin.
olmadı belediyeden bulabilirsin.
proje hazırlamadan da işe başlayabilirsin ama proje hazırlaman yapacağın tadilat işinde sana daha çok yardımcı olacaktır. buattan buata geçiş yerlerini bilmen önemli. bütün buatlar birbirine bağlıdır. bütün buatlarda fazlar birbirine bağlıdır.
nörtlar birbirine bağlıdır
toprak hatları birbirine bağlıdır
bağları çözersin aynı borudan gelen kabloları toplarsın diper buatta da aynı şekilde toplarsın sonra bir kabloya klavuz teli kalacak şekilde monte edip sökersin.
akabinde yeni kabloları ilave edersin.
şimdilik yönetmliğe göre zayıf akım ve kuvvet akım tesisatı aynı boru içinden taşınmaz. ona da bi göz atman lazım.
aynı misal telefon kabloları ile kuvvet akım kabloları aynı boru içinden geçmişse ilave boru atman lazım.
kolay gelsin.

hocam güç normal daire den fazla gibi geldi kolon hattın sayacın trifazemi merak ettim 30mA kaçak akımını ona göre temin et derim 40 A kurtarbilir ama 63A daha iyi olur selamlar

hes marka kablo,prizlere 2.5 kablo aydınlatmalara da 1.5luk kablo kullannın. ve sigortalarda siemens olsun. cihazların hepsi çalışınca sigorta atabilir o zaman da sigorta akımlarını belirlersin. kolay gelsın

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri