Epprom'a sayı kaydetme

fatih.bilge,
basic, c gibi dillerde 16 bit, 32 bit değişken tanımı yapıp üzerinde her türlü aritmetik işlemi yaptırabilirsiniz. Derleyici 8 bitlik hafıza alanlarına bu sayıları yerleştirir ve uygun kütüphaneler ile işlemlerini yaptırır. Bu konuya yabancı olmanıza şaşırdım. 8088 veya 80286 işlemcili bilgisayarlar kullanmadınız herhalde. Orada 64 bitlik işlemler nasıl yapılıyordu?

Sn. ze_tr

Bildiklerimin yanında bilmediklerim o kadar çok ki bence şaşırmayın...

Üst seviyeli programlama dillerinde 8 bitten uzun değişkenler tabiki tanımlanır fakat ben 8 bitlik bir eeprom veri kayıt etmek icin en temeli seviyede konuyu izah etmek istemistim. Benim söylediğimde bir yanlış varsa o konuda beni uygun bir üslüpla uyarsanız ben hatalıysam düzeltirim. Son olarak ismin firat.bilge :)

bende pascal kullanıyorum basic hakkında bilgim yok.Sayı sabit mi değişken mi peki

oldukca değişken.sistemden güç kesilince sayac değerlerini kaydetme amaclı

Eger niyetinizi dogru anladi isem; enerji kesilmesi durumunda data kaybetmemek icin bazi kritik register icerigini periyodik olarak eproma kaydetmek ve enerji geldiginde tekrardan ilgili registerlara aktarmak istiyorsunuz. Eger boyle ise olayin baslangicinda mantiksal daha dogrusu teknik dokumanlarin gozardi edilmesinden kaynakli bir sorun var. Kullanacaginiz MCU icin dahili EPROMa guvenli yazma sayisini incelediniz mi?
Sizin kayit yapmayi dusundugunuz periyot itibari ile ne kadarlik bir surede bu imit dolacak?

Bu sorularim sadece periyodik bir kayit dusunuluyor ise gecerlidir...

enerjji kesildiğini islemci algılayacak ve bazı değişkenleri kaydedecek.tabiki burda kondansatör yardımıyla olacak.ben denedim 3-4sn gibi bir zamanda enerji oluyor. (kondasatörle 1000uf'da yanlıs hatırlamıyorsam led de vardı bu durumda).1,000,000 diye biliyom epproma kaydetmeyi arastırmısdım.(pic16f84a'nın) sorunu halledim fakat proteusda sorun olmamasına karsı uygulamada sorun ckıarıyor.
kod parcası bu:
sayi3=sayi3+2
if sayi3>=100 then
a1=a1+1
if a1>=10 then a2=a2+1
if sayi3=100 then sayi3=0
if a1=10 then a1=0
if a2>=250 then a3=a3+1:a2=0
endif
a1,a2,a3 epproma kaydediyom
kaydet:
write 0,a1
write 1,a2
write 2,a3
write 3,sayi3
pause 500
end
enerji kesilmesede istediğim gibi kaydetmiyor.(uygulamada)

Kac degiskeniniz var ve tipleri nedir.
PBP, Proton ne kullaniyorsunuz?

dört değişken var ,a1,a2,a3,sayi3 hepsi word
pbp kullanıyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,457
Kullanıcılar
450,400
Son üye
ufuki