EPLAN Klemenslerin doğru şekilde numaralandırılması ve raporlanması

liguan

Üye
Merhaba, Sorunum şu şekilde;
Örneğin 24V beslemesi için P24V3 sinyalim var. Bunu köprülü klemensle dağıtıyorum. Etiketlerin hepsinde P24V3 yazacağı için projeye bakıldığında hangi klemensten kablonun sökülüp/takılması gerektiğini anlamalarını istiyorum.

1 numaralı klemensin üst girişinde ana besleme kablosu olsun.
1 numaralı klemensin alt girişi cihaz 1'e gidiyor
2 numaralı klemensin üst girişi cihaz 2'ye gidiyor
2 numralı klemensin alt girişi cihaz 3'e gidiyor
.
.
.
şeklinde devam etsin.

Klemensin alt-üst girişini nasıl göstereceğimi çıkaramadığım için üst tarafa tek sayılar gelecek şekilde, alt tarafa ise çift sayılar gelecek şekilde numara verdim. Yani aşağıdaki görüntüde 300X5' grubunun 14 numarası aslında 7. klemenste alt girişe denk geliyor.

klemensPNG.PNG

Ama bu şekilde yapıp klemens raporu oluşturduğumda haliyle istediğim sonucu elde edemiyorum. Grafikli raporda 13 numara ve 14 numaranın aslında bir klemensin alt tarafı ve üst tarafı olarak gözükmesini istiyorum. Ama çizimde ayrı klemensler olarak gösterdiğim için ayrı klemens olarak raporlanıyor.

İstediğim şekilde klemensleri nasıl gösterebilirim? Doğru yöntem nedir?

Klemense farklı numaralar verdiğiniz için raporu doğru alamazsınız. Ben dağıtım olan klemensleri Çizim-1 deki gibi kullanıyorum. Bağlantı yönlerine de dikkat etmelisiniz

Ekli dosyalar

• Çizim-1.PNG
    Çizim-1.PNG
    15.3 KB · Görüntüleme: 32
  • Çizim-2.PNG
    Çizim-2.PNG
    42.7 KB · Görüntüleme: 29
  • Çizim-3.PNG
    Çizim-3.PNG
    13.8 KB · Görüntüleme: 24
Klemense farklı numaralar verdiğiniz için raporu doğru alamazsınız. Ben dağıtım olan klemensleri Çizim-1 deki gibi kullanıyorum. Bağlantı yönlerine de dikkat etmelisiniz
Teşekkür ederim. EPLAN yüklü bilgisayar bende değil şu an deneyemiyorum. Başka bir sayfada gösterime devam ederken tekrar 1 numaralı klemensten diğer klemense geçerek mi gösteriyorsunuz?

Aynı klemens grubunun kaldığı yerden devam ediyorum.
Örneğin 25X1 in 1. sayfada 5 klemensi varsa 2.sayfada 25X1 in 6.klemensinden devam ediyorum

Ekli dosyalar

• çizim-4.PNG
    çizim-4.PNG
    15.9 KB · Görüntüleme: 9
  • çizim-5.PNG
    çizim-5.PNG
    7.5 KB · Görüntüleme: 7
Teşekkürler, çok faydalı oldu.

Merhaba,
Sorunu doğru anladıysam eğer katlı klemensi raporda da katlı klemens olarak görmek istiyorsun. Bu mümkün, nasıl yapılacağı konusunda bakmam lazım. Hazır elimde yok maalesef.
Ancak benzer olarak biz çift katlı diyotlu klemens kullanıyoruz. Onlar için aşağıdaki görseldeki raporu hazırlamıştım. Fikir vermesi açısından paylaşayım.
1696404424982.png

Raporu da ekte mevcut. Kendi projende deneyebilirsin, ancak standart tip katlı klemens için oluşturmadığım için senin projede tam düzgün çalışmayacaktır.
Katlı klemensler, Eplanda uğraşması en zahmetli konulardan biri. Klemensleri çizerken hem konuya hakim, hem de dikkatli olmak gerekiyor. Klemensler tam doğru olarak tanımlanmazsa eğer raporda düzgün gösterilmeyecektir maalesef.

Ekli dosyalar

• F13_005_4lu_DiyotluKlemens - Kablolu.rar
    6.1 KB · Görüntüleme: 11
Merhaba,
Sorunu doğru anladıysam eğer katlı klemensi raporda da katlı klemens olarak görmek istiyorsun. Bu mümkün, nasıl yapılacağı konusunda bakmam lazım. Hazır elimde yok maalesef.
Ancak benzer olarak biz çift katlı diyotlu klemens kullanıyoruz. Onlar için aşağıdaki görseldeki raporu hazırlamıştım. Fikir vermesi açısından paylaşayım.
Ekli dosyayı görüntüle 101791
Raporu da ekte mevcut. Kendi projende deneyebilirsin, ancak standart tip katlı klemens için oluşturmadığım için senin projede tam düzgün çalışmayacaktır.
Katlı klemensler, Eplanda uğraşması en zahmetli konulardan biri. Klemensleri çizerken hem konuya hakim, hem de dikkatli olmak gerekiyor. Klemensler tam doğru olarak tanımlanmazsa eğer raporda düzgün gösterilmeyecektir maalesef.
Adem Bey'in yazdıkları benim yapmaya çalıştığım şeyi açıklıyor. Bağlantı yönü önemli bir etkenmiş. Klemens özelliklerinde kat seçeneği var ordan yapılıyor diye tahmin ediyorum ama ben ilk katta tıkandığım için oraları düşünmedim daha :)

Genel olarak öğrenmeye çalıştığım Eplan'ı olması gerektiği gibi kullanmak. Raporlama özelliği baya kuvvetli ama çizim kuralına göre olmayınca işlevsiz oluyor.

Evet ve nasıl çizim yapıldığı raporlamada çıkıyor ortaya aslında. :)
Eğer proje doğru şekilde çizilmişse çok güzel ve iş kolaylaştırıcı raporlar oluşturulabiliyor.

Tekrar merhaba,
@adem_cotak bey, t bağlantıyı sizin gibi yaptığımda raporda köprüler gözüküyor (resim-1)
eplan1.png

ama diğer türlü t bağlantı yaptığımda raporda köprü gözükmüyor(resim-2)
eplan2.png

İnternette de ekteki pdf'i buldum. Orada t bağlantıların farkını gösteriyor ama raporda köprüyü neden göstermedi onu mantığıma sığdıramadım. Bunla ilgili bir bilginiz, tavsiyeniz var mı?

Ekli dosyalar

• eplan.pdf
    852.3 KB · Görüntüleme: 4
Tekrar merhaba,
@adem_cotak bey, t bağlantıyı sizin gibi yaptığımda raporda köprüler gözüküyor (resim-1)
Ekli dosyayı görüntüle 101963
ama diğer türlü t bağlantı yaptığımda raporda köprü gözükmüyor(resim-2)
Ekli dosyayı görüntüle 101964

İnternette de ekteki pdf'i buldum. Orada t bağlantıların farkını gösteriyor ama raporda köprüyü neden göstermedi onu mantığıma sığdıramadım. Bunla ilgili bir bilginiz, tavsiyeniz var mı?
Daha önceki mesajımda yazmıştım. Bağlantı yönleri ve klemens sembolleri dikkat edilmesi gereken noktalardır. Paylaşmış oldugunuz pdf bağlantının nereden gelip nereye gittiğini güzel açıklamış. Bağlantı sembollerine dikkat etmelisiniz. Ayrıca 2. resimde direkt olarak klemensden klemense bağlantınız yok. Göstermemesi normal

Ekli dosyalar

• eplan1.png
    eplan1.png
    41.8 KB · Görüntüleme: 6
  • eplan2.png
    eplan2.png
    39.1 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974