Entes RG3-12C Rölenın 1 Kademesine Neden En Büyük Kondansatörü Bağlamak Lazım?

arkadaşım kael örneği veriyosun ama çabuk arıza yapıyo

Direk ithamda bulunmak yanlış bir tutum olacaktır. Arıza yapıyor ise, neden arıza yaptığını, arızanın neyden kaynaklandığını, arızanın ne olduğunu, merkez ile irtibata geçip geçmediğinizi bunları yazarsanız, daha sağlıklı bir yorum olacaktır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayın skold45,100 adet bağladım 0(sıfır) arıza oldu.Arıza derken ne gibi arıza yapıyor.

arkadaşlar bana ustamızın biri kademe diziliminin mutlaka küçükten büyüğe doğru olması gerektiğini söylemişti. kondansatörlerin sırayla devreye girmesi bakımından bunun mecburi olduğunu belirtti. acaba bu zorunluluk yeni rölelerde mi ortadan kalktı? yeni röleler kondansatör güçlerini hafızasına aldığı için ve ihtiyacına göre güçteki kondansatörleri devreye sokup çıkardığı için mi dizilim sırası önemli değil? eski rölelerde küçükten büyüğe zorunluluğu mu vardı?

merhaba arkadaşlar. bu bu saçma ilk kdeme olayına takılmak istemiyorsanız erna kullanın. ben entes,kael,krk,ecs,janittza ve erna kullandım ve halada kullanıyorum masrafsız olsun istiyorsanız erna bir numara. tabi bu arada janittzayı tenzih ediyorum bu konumdan. hem hızlı,hem kolay,hem hesaplı
şiddetle kullanmanızı öneririm.erna.oranlar % 4 lerde 5 lerde geziyor valla.:)

Bütün arkadaşlara slm arkadaslar neden ilk kademeye sistemdeki en büyük güçteki kondansatör bağlamak gerekir, kompanzasyona ne gibi bir artısı oluyor bunu merak ediyorum.bu tür baglantının oranları düşürmeye bir katkısı oluyor mu?röle zaten sistemdeki kondasatörlerin güçlerini kendisi tanımıyor mu?

merhabalar bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışayım

Yukarıda bahsettiğiniz gibi bir gereklilik yoktur. Toplam kapasitif güç kademelere küçükten başlayarak tesis edilir. Zaten röle devreye alınırken yapılandırma ayarlarını kendi yapar. Ayrıca mantıklı olan küçükten başlayıp tesis etmektir. Sistem kendini ihtiyaca göre ayarlar ve ona göre kademeleri sırayla alır. Ayrıca sistem reaktif güce tepki veririken ilk kademenin yüksek güçte bağlanması sebebiyle geç kalıcaktır.
saygılarımla
mt elektrik

Kademe dizilimine,kullanılan röle karar verir.Bazı tip röleler,1-1-1../1-2-2../1-2-4-4../1-2-4
8.. vs gibi kademe kurulumuna göre dizayn edilmiş olduğundan,siz bu tip bir rölede,istedi-
ğiniz bir kademelenirme yapamazsınız.Yaptığınız takdirde,etkili bir kompanzasyon yapamaz-
sınız.Röle kataloğunu okuduğunuzda,dizilimle ilgili bir serbestlikten bahsedilmiyor ise,rölenin
şartlarını yerine getirmek gerekir.Tüm yabancı marka rölelerde,yukarıda bahsedilen kade-
melendirme yapılması gerekiyor.Bu tip röle kullanılması durumunda da,otomatik olarak,kü-
çükten büyüğe doğru dizilim yapmak zorunluluğu ortaya çıkar.PATRON,RÖLEDİR.
Röle kataloğunda belirtilen 1-1../1-2-2 vs belirtileri,zorunluluk belirtisidir.

sn fahri yetiş, roboelektronik arkadaşın verdiği linke göre entes rölede ilk kademenin trifaze kondansatör olması zorunluluğunun haricinde kademelendirme konusunda bir zorunluluk söylenmiyor. buna bir açıklama getirirseniz sevinirim.

http://www.entes.com.tr/pdf/RG3_12CS_SMD_tr.pdf

Arkadaşlar ben ilk kademeye en küçük kondansatör bağlanır diye biliyorum.Şimdiye kadar her yerde böyle gördüm.hatta
a 2a 2a 2a 2a....diye gidiyo sıralama
çünkü;genellikle röle P55 programına göre ayarlanır yani baştan al baştan bırak şeklinde çalışacağından
sisteme a lazımsa---a (sadece ilk kademe)
2a lazımsa----------2a (sadece 2. kademe)
3a lazımsa----------a+2a (1. ve 2. kadem)
4a lazımsa----------2a+2a (2. ve 3. kademe-)
5a lazımsa----------a+2a+2a(1. 2. ve 3. kademe).....
şeklinde devreye kondansatör alınır.
örneğin;30kvar lık bir kompanzasyon için kondansatör dizilimi
2-4-4-4-4-4-4-4 şeklinde 8 kademe olarak sıralama yapılabilir.

Sayın adnan002

Bahsettiğiniz tarzda küçükten büyüğe daha düzenli olabilir mutlaka ama bu bir zorunluluk değildir.

Sn madviper,
Dikkat ederseniz Sn. fahri yetiş bazı röleler demektedir ve doğru söylemektedir. Entes RG3-12C/CS hariç Entesin diğer bütün rölelerinde sıralama küçükten büyüğe doğru olmak zorundadır. Yoksa kompanzasyonda düzen tutturulamaz. Röle eğer baştan al baştan bırak modunda çalışacaksa, sıralama küçükten büyüğe doğru olmalıdır.

Röleleri marka ve modelleri burada önem kazanıyor. Dikkat edilmesi gereken husus budur. Forumda en çok kullanılan röle kılavuzları vardır. İnceleyebilirsiniz: https://www.kontrolkalemi.com/forum/roleler/13975-reaktif-guc-kontrol-roleleri.html

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri