Endüktiften Ceza

aliatalay1

Üye
Arkadaslar bizim isletmede bu ay enduktiften 8000 lira ceza geldi. Son 2-3 gundur kompanzasyon takibi yapiyorum ve enduktif cezada gozukuyor. Ayrica sayacida degistirdik. Benim aklima gelen tek sey yaklasik 1 ay once falan bizim 1000 kw lik trafo yanmisti ve onun yerine 600 kw lik trafo koyduk onu kullaniyoruz şu an. Bu cezanin nedeni bu trafodan olabilir mi olabilirse sebebi nedir ve ne yapmamiz gerekir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Trafo gücü birimi kVA dır. 600kw trafo olmaz 630kVA trafo vardır.
Trafo sabit kondansatörünü ve gücünü kontrol edin.
Akım trafolarını 1600/5A'den 1000/5A'e düşürdünüz mü?
Röle ayarlarında akım trafosunun yeni değerini girdiniz mi?

Trafo gücü birimi kVA dır. 600kw trafo olmaz 630kVA trafo vardır.
Trafo sabit kondansatörünü ve gücünü kontrol edin.
Akım trafolarını 1600/5A'den 1000/5A'e düşürdünüz mü?
Röle ayarlarında akım trafosunun yeni değerini girdiniz mi?
Size 5-6 gündür takip ettiğim kompanzasyonu göstermek istiyorum.

1y3z4p.jpg

Şimdi ben elektrikçi değilim o yüzden pek anlamıyorum. Bizim elektrikçimiz de pek anlamıyor bu konulardan. Resimde gördündüğü gibi bizim elektrikçi bir kaç ayar yapmıştı ancak kapasitif değer 2 gündür 1.926 dan hiç oynamadı. Sayacı bu ayın 9'unda değiştirdik. Dediğim gibi 1000 kVA'lık trafomuz yandığı için yerine 630 kVA'lık trafoyu koyduk ancak hiçbir ayar değiştirilmedi. Röle ayarları tam olarak nerede acaba ve 1600/5A dan 1000/5A ya nerden düşecek? AG bölümün de 3 tane akım trafosu var ve üzerinde 1600/5A yazıyor?

630kVA ve üzeri trafolu tesislerde sayaç yüksek gerilim ölçü hücresinde olur. Siz hesap tablosunda sayaç çarpanını 1 girmişsiniz. Abone sayacınız alçak gerilim tarafında mı?
Transformatör gücünü düşürdüğünüz gibi kompanzasyon akım trafolarının değiştirilmesi doğru olur.

Verdiğiniz sayaç endeksleriyle Kompanzasyon sisteminizin çalışmadığı anlaşılıyor !

630kVA ve üzeri trafolu tesislerde sayaç yüksek gerilim ölçü hücresinde olur. Siz hesap tablosunda sayaç çarpanını 1 girmişsiniz. Abone sayacınız alçak gerilim tarafında mı?
Transformatör gücünü düşürdüğünüz gibi kompanzasyon akım trafolarının değiştirilmesi doğru olur.

Verdiğiniz sayaç endeksleriyle Kompanzasyon sisteminizin çalışmadığı anlaşılıyor !
Sayaç carpanina baktim ve 1 yaziyor. Ayrica sayacda yuksek gerilim bolumunde. 3 gundur kapasitif deger hic oynamadi yerinden ve enduktif hala cezada. Bu durumda ne yapmamiz gerekiyor?

Ayrica trafoyu aldigimiz firmanin sahibi trafo dusse bile akim trafosu ile alakasi yoktur diyor

Ölçüm Y.G. tarafında ise sayaç çarpanı 1 olmaz ! Alçak gerilimde de akım trafosu dönüştürme oranıdır.
1- Verdiğiniz endekslerden Kompanzasyon sisteminizin çalışmadığı anlaşılıyor ! Bunun bir çok nedeni vardır. Röle ayar hatası, bağlantı hatası,...
2- Dediğim gibi 630kVA ve üzeri trafolarda ölçüm Y.G. tarafındadır. Bu durumda trafo sabit kondansatör değeri çok önemlidir. 1000kVA'lık trafonun sabiti sistemde olsaydı yükün azaldığı durumda sistemi kapasitife geçirirdi. Büyük olasılıkla trafo sabit kondansatörünüz bağlı değil.
3- Son mesajınızla alakalı. Akım trafolarında standart sapma değeri vardır. Etiket akımından uzak değerlerde bu hata oranı artar. Yani 150A yük akımı 1600/5 akım trafosu için %9,3 kritik bölgesinde(<%10) olup 1000/5 akım trafosu için bu oran %15 dir. Akım trafosu değişimi yapılması gereken bir işlem olup antiparantez yaşadığınız sıkıntının sebebi olmaz.

Ölçüm Y.G. tarafında ise sayaç çarpanı 1 olmaz ! Alçak gerilimde de akım trafosu dönüştürme oranıdır.
1- Verdiğiniz endekslerden Kompanzasyon sisteminizin çalışmadığı anlaşılıyor ! Bunun bir çok nedeni vardır. Röle ayar hatası, bağlantı hatası,...
2- Dediğim gibi 630kVA ve üzeri trafolarda ölçüm Y.G. tarafındadır. Bu durumda trafo sabit kondansatör değeri çok önemlidir. 1000kVA'lık trafonun sabiti sistemde olsaydı yükün azaldığı durumda sistemi kapasitife geçirirdi. Büyük olasılıkla trafo sabit kondansatörünüz bağlı değil.
3- Son mesajınızla alakalı. Akım trafolarında standart sapma değeri vardır. Etiket akımından uzak değerlerde bu hata oranı artar. Yani 150A yük akımı 1600/5 akım trafosu için %9,3 kritik bölgesinde(<%10) olup 1000/5 akım trafosu için bu oran %15 dir. Akım trafosu değişimi yapılması gereken bir işlem olup antiparantez yaşadığınız sıkıntının sebebi olmaz.
Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim. Ancak sayacta 0.4.2 ve 0.4.3 sayac carpanini vermiyor mu? Bunlarin deger 1 gosteriyor cunku

Iki adet video cektim bi bakin isterseniz

Alçak Gerilim Bölümü:

Yüksek Gerilim Bölümü:

Videoları detaylı izledim,
Ölçümünüz Y.G. tarafında akım trafonuz 20/5A gerilim trafonuz 31,5/0,1kV çarpanınız da 315x4=1260
Rölenizin kullanma kılavuzunuda inceledim: http://www.gepaelk.com/images/file_upload/RQ-30 3 Faz Reaktif Güç Kontrol Rölesi.pdf
İlk videonun başında Rölede R fazı %9,07 endüktif S fazı %2,78 kapasitif T fazı uyarı yok toplam güç 198kw, PF 0,99 Endüktif yazıyor. Bu değerlere göre tek fazlı kondansatör yetersizliği görünüyor ancak verdiğiniz endeks değerlerindeki oran büyük sıkıntı farklı.
Ölçümünüz O.G. olduğu için sabit kondansatör güç ve değeri önem arz etmekte. Yaklaşık 20kVAr değerinde sabit kondansatöre ihtiyacınız var(Ana şalter girişine bağlanacak). Sıkıntının buradan kaynaklandığını düşünüyorum.
Akım trafoları için 0,75 kordon kablo kullanılmış bu resmen facia ! Kordon kablo hem çok damarlı yani kırılgan hemde kesit olarak yetersizdir. 2,5mm2 NYA kablo ile sağa sola dolandırılmadan düzgün bir şekilde ve en kısa yoldan röleye bağlanmalıdır.

Kademe kondansatör güçlerini de belirtir misiniz?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri