Reaktif ceza

yavuz31

Usta Üye
Trafo 2000 kva akim trafosu 3200/5 entes rgkr 12c kondanstor dizilimi soyle 40-60-80-80-80-80-100-100-100-100-100-100 kwar buna ragmen reaktiften ceza yiyoruz sabah 8 aksam 4 calisiyoruz fabrikanin %95 22-15-11-7.5-5-4-3-1.5-ve 075 motorlardan olusuyor yarisinde hiz surucu var takip ettim entes cosfi 85 ve 93 lerde geziniyor 99 yada 1 olmuyor ayrica entes kademeler kondanstorleri yanlis tanimis yada taniyamamis 100 kwr kademe enteste 30 kwr okumus yeniden tanittiracagim cevaplarinizdan sonra kucuk akimlari 3200/5 trafo gormeyebilir ancak kac ampere kadar gormez mevcut kondastorler 1100 kwar biraz fazla gibi calisan guc 600 kw degismez kondanstor dilimlerini kucultmelimiyim yoksa ayri bir kucuk kompanazasyon daha yapip digerine entegremi yapmaliyim ayni andami yoksa role ile zaman saati ile ayirmalimiyim mesela sabaha kadar birkac lamba sabah 6 dan 8 ze kadar kompresor ve brulor yani 8 kw sabah 8 den aksam 4 de kadar ise 500 kw ful calisiyor onerileriniz nelerdir

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sorun yenimi oluştu ? Tesisiniz ne kadar süredir çalışıyor ? Sürücü ile çalışan motor güçlerinizin toplamı kaç kW ? Sayacınızın markası ne ?
Röleniz,25 kvar altını görmez

Tesis yeni sayilir 4 ay gibi bir sure sorunda yeni sayilir ortalama 200 kw lik bir motor grubu pres ve silim hiz surucu schenieder marka ile calismakta sayacin Modeli faturada yazmiyor sayac organize sanayi bolgesinde kilitli uzaktan izleme programi ve İP no yeni istedim bir kac gune gelir 25 kwar altini gormez diyorsunuz o halde ne yapmak lazim kesin cozum nedir suni mermer fabrikasiyiz 10 x 17 kw motor pres yapiyor 22 kw motor basinc veriyor prese 11 kw 2 tane konveyor 10 ar tane 7.5 kw 4 gruptan 40 motor silim yapip parlatiyor irili ufakli bircok motor mevcut su pompasi kompresor brulor fan sogutma isitma buzdolabi mikser kariatirici kopru vinc serme arabasi bantlar vs

1-Sabit kondanstörünüz varmı yoksa takınız...
2- Bahsettiğiniz motor güçleri (ve toplam 200 kW) için tesis edilmiş olan kondansatör güçleri çok büyük. küçük güçte kondansatörler takmalısınız. Ama 3200/5 akım trafosu ile röleniz en küçük 12.8 kVAR kondansatörü görebilir. Eğer yakın zamanda ilave güç eklenmeyecekse, eklense bile çok büyük yük eklenmeyecekse Akım trafolarınızı küçükleri ile (Mesela 1000/5) değiştirdikten sonra kondansatörlerinizin 80 ve 100 olanlarından 6 tanesini 5-7,5-10-15-20-30 olanlarla değiştiriniz.

1000/5 tedaş ile alakalı sorun teşkil edermi

1000/5 tedaş ile alakalı sorun teşkil edermi

3200A akım trafosundan bahsediyorsun birkere sen OG abonesisin 1000/5 olamaz ???***

Rölenin algılama sınırı 50mA bunun Şebeke tarafındaki karşılığı 32A, 25kVAr kondansatör 36A çeker.
3200A akım trafosu ile aydınlatmada birkaç lamba ve küçük yüklerde sorun yaşaman kaçınılmaz. Fazlara dengesiz yüklenmeyi geçtim,bir kere 25kVAr'a kadar kompanzasyon yapamıyor sistemin.
Bu tür yüksek güçlerde çözüm yük grupları için ayrı kompanzasyon yapmak özellikle dengesizliğin olduğu panoya. Başka çıkış yolu yok*

Diğer dikkat etmen gereken şeyler, sabit kondansatörün ve harmonik ölçümü.

syn biryorum ohalde ben panoya yer açıp 1 tane daha rgcs12 entes takacağım 3200 a akım trafosunun yanına 1 tanede 600/5 yada öneriniz ne ise akım trafosu takıpdiğer rg12cs onunla kullanacağım ancak her 2 entes rolede devrede olursa sıkıntısı ne olur çalışma sistemi nasıl olacak 2 ci rg12cs ye 0.50 ve 1,2.5,5,7.5ve 10 kwar kondanstör takacağım doğrumu anladım diğer bir husus bu işin çözüm yanı böylemi örnekleri varmıdır

syn biryorum ohalde ben panoya yer açıp 1 tane daha rgcs12 entes takacağım 3200 a akım trafosunun yanına 1 tanede 600/5 yada öneriniz ne ise akım trafosu takıpdiğer rg12cs onunla kullanacağım ancak her 2 entes rolede devrede olursa sıkıntısı ne olur çalışma sistemi nasıl olacak 2 ci rg12cs ye 0.50 ve 1,2.5,5,7.5ve 10 kwar kondanstör takacağım doğrumu anladım diğer bir husus bu işin çözüm yanı böylemi örnekleri varmıdır

Sisteminiz hakkında bilgim yok. Tek hat şemasını görmek lazım. Koordinasyon konusunda problem yok Rölede kondansatör devreye alma ve bırakma süre ayarı var. Tali panodaki rölede süreler daha kısa olacak o kadar.
Bunun tespiti için ölçüm yapılmasında fayda var.

3200A akım trafosundan bahsediyorsun birkere sen OG abonesisin 1000/5 olamaz ???***

Rölenin algılama sınırı 50mA bunun şebeke tarafındaki karşılığı 32A, 25kVAr kondansatör 36A çeker.
3200A akım trafosu ile aydınlatmada birkaç lamba ve küçük yüklerde sorun yaşaman kaçınılmaz. Fazlara dengesiz yüklenmeyi geçtim,bir kere 25kVAr'a kadar kompanzasyon yapamıyor sistemin.
Bu tür yüksek güçlerde çözüm yük grupları için ayrı kompanzasyon yapmak özellikle dengesizliğin olduğu panoya. Başka çıkış yolu yok*

Diğer dikkat etmen gereken şeyler, sabit kondansatörün ve harmonik ölçümü.
Üstad benim incelediğim pdf dökümanında algılama sınırı 100 mA ; yanlış bakmış olmayasın....

Son düzenleme:
role.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri