Endüktif Reaktif Sorununa Tüm Arkadaşlarla El Ele

arkadaşlar calışdım fabrika 600/5 trafo var şimdiye kadar bir sorun yaşamadım ama fabrika güçü düşdü ve yükler dengesizleşti makineler eskiden bir arada calışırdı şimdi ise bi kişi bi ürünü sırası ile tek başına tezgalardan geciriyor tabi tek tek calışıncada kompanizasyon cekilen güçe göre kondanstör secemiyo genelde mono faze cihazlar kulanılıyor ve kaynak makineleri şaşırdım kaldım makineleri tek tek kondastö bağlamayı bile düşündüm fluresan lamba yandında eksiler iniyor bir faz diyer faz kondanstör istiyo karışık bi durum gerci ben cözemedimden size bile anlatamıyom

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sn. asoos;

''AVM lerde KOMPANZASYON'' başlığı altındaki forumda anlatılanlar sizin sorununuzada çözüm olabilecek konudur.

arkadaşlar bende bir iki yerde kompanzasyon takibi aldım
ve bu konu çok hoşuma gitti böyle özellikle kompanzasyon takibi yapan arkadaşlar karşılaştıkları indüktif reaktif sorunlarını ve çözümlerini paylaşırlarsa çok güzel olacak

sorunlardan biri dengesiz yükler.. Elektrik idaresi bu yıl değerleri geriye cektiği icin daha hasssas sistemimiz olmalı.
seçilen akım trafosunun değerlerinin altına düşersek rölemiz haliyle sağlıksız kompansazyon yapıyor.Üstüne cıkarsak zaten tüm kondansitörlerin devrede olduğunu görürüz .vede akım trafosunun yanma tehlikesi vardır.
Önerim yeni ve uygun rölelerden kullamanız, ve sistemde hazırda bağlı olarak değişik güçte akım trafosu bulundurmanız.
Ancak eskiye göre yeni trifaze 12 kademe röleler cok cok iyi tavsiye ederim.

iyi bir kompanzasyon ayarı nasıl olmalı yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden teşekürler

iyi bir kompanzasyon ayarı nasıl olmalı yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden teşekürler

İyi bir kompanzasyon ayarı için işletme yükleri iyi analiz edilmelidir. Şöyleki:
Ağırlıklı olarak ne türde yüklerdir? (Omik, indüktif, kapasitif)
Monofaze yük dağılımı nasıldır?
Devreye giren yük ne sıklıkla çalışır?
Gece-gündüz yük dağılımı nasıl?
Röle özellikleri, akım trafosu oranı işletmeye ve çalışma şartlarına uygun mu?

Daha çok çıkar bu tür sorular. İlk aklıma gelenler bunlar...

genelde konpanzasyon panolarımızı ( elektropan) gprs ile kontrol ediyorum kael varkombi entes abb reaktif güç kontrol rölesi kullanıyoruz hepsi elimizde geçiyor ayarlarını çok iyi yapılmalıdır bunların hata kabul etmiyorlar bence bu işi yapan kişiler çok dikkatlı yapmalıdırlar.

yalnız abb hakkında pek bilgim yok bilen arkadaşlar biraz anlatabilirmisin

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri