encoder pulse saydırma

Elimdeki encoderde a,b,z, pulse volt verecek kabloları var a,b, frekansları aynı z farklı. plc girişe hangi kabloyu bağlamam lağzım 3ünü birleştirip girişe bağlasam nası bi sonuç alırım.
bide bu plc ye gelen pulse darbelerini sayıcı ile kaç şekilde sayabilirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
A VE B Uçlarını kullanacaksınız. A ile B arasında 90 derecelik fark vardır. Bu da size encoder ile dönme yönünü belirlemenize yardımcı olacağı gibi encoder dan gelen sinyalleri 4 katı saydırma olanağı da verir.
11 farklı şekilde saydırma işlemi yapabilirisniz.(Hızlı sayıcı komutları kullanmak koşulu ile)

size encoderin her iki ucu lazımsa a ve b uçlarını kullanacaksınız z ucu sıfır pozisyonudur

size encoderin her iki ucu lazımsa a ve b uçlarını kullanacaksınız z ucu sıfır pozisyonudur

merhaba alaaddin z ucu konusunda eminmisiniz.Ben z ucu için motor 1 tur attığında 1 puls üretir diye düşünüyorum.

A VE B Uçlarını kullanacaksınız. A ile B arasında 90 derecelik fark vardır. Bu da size encoder ile dönme yönünü belirlemenize yardımcı olacağı gibi encoder dan gelen sinyalleri 4 katı saydırma olanağı da verir.
11 farklı şekilde saydırma işlemi yapabilirisniz.(Hızlı sayıcı komutları kullanmak koşulu ile)

11 mod dan bahsediyosunuz herhalde, ben hızlı sayıcı dışında diye düşünmüştüm. a/b den dönme yönü tayini nası olcak?

merhaba alaaddin z ucu konusunda eminmisiniz.Ben z ucu için motor 1 tur attığında 1 puls üretir diye düşünüyorum.

z ucu frekansı a/b nin iki katı. yani a da ve b de 1 turda 2 puls mı üretir?
Encoderin üstünde 1000 puls lık bi değer var.Bir turda bir puls ne için kullanılabilinirki?

z ucu sıfır pozisyonu bana ne sağlar, ne işe yarar?

Moderatör tarafında düzenlendi:
encoder_cıkıs.JPG

Yukarıda çizerek anlatmaya çalıştım. Z çıkışı Encoder ın bağlandığı yerde mekanik olarak pozisyon sıfırlaması yapmak istenildiğinde kullanılır. Çizimden de görüleceği gibi A ve B kanallarının her ikisinin de sıfır olduğu pozisyonda çıkış verir. Sizde bu çıkışı encoderın bağlı olduğu PLC, PİC veya Herhangi bir Elektronik devre içinde sıfırlama sinyali olarak kullanabilirisniz.

Dikkat ederseniz A ve B kanalları arasında 90 derecelik fark vardır. Sinyallerin oluşum sırasını kontrol edebilirseniz encoder dönüş yönünü bilirsiniz. Buna görede ileri ve geri sayıcı olarak kullanabilirsiniz.

A ve B sinyallerinin yalnızca yükselen kenarlarında kenar tetiklemeli sayıcı yapar ve sayarsanız 4 kat fazlasını saymış olursunuz.
Örneğin bağladığınız encoder 256 pals ise 256x4=1024 pals/tur sayabilirsiniz.

Örnekleri çoğaltarak çok daha farklı sayma şekilleri elde edebilirsiniz. PLC lerde standart olarak kullanılan bu sayma şekilleri Hızlı sayıcılara sayma modu olarak belirtilmiş olup 11 farklı mod kullanabilirsiniz. Unutmayın ki PLC içinde de Mikrokontrolör vardır. PLC farklı kompenetle sayım yapmaz. Sizde sayma şeklinizi tasarladığınız devre ile istediğiniz sayıya kadar çıkarabilirsiniz.

Encoder üzerinde yazan pals sayısı o encoderın 1 turda size vereceği pals sayısını ifade eder. Bu pals sayısı encoderın tüm çıkış uçları için geçerlidir.
Eğer 1000 adet A ve B palsi alıyorsanız 1000 Adet te Z palsi alırsınız.

Ekli dosyayı görüntüle 8888

Yukarıda çizerek anlatmaya çalıştım. Z çıkışı Encoder ın bağlandığı yerde mekanik olarak pozisyon sıfırlaması yapmak istenildiğinde kullanılır. Çizimden de görüleceği gibi A ve B kanallarının her ikisinin de sıfır olduğu pozisyonda çıkış verir. Sizde bu çıkışı encoderın bağlı olduğu PLC, PİC veya Herhangi bir Elektronik devre içinde sıfırlama sinyali olarak kullanabilirisniz.

Dikkat ederseniz A ve B kanalları arasında 90 derecelik fark vardır. Sinyallerin oluşum sırasını kontrol edebilirseniz encoder dönüş yönünü bilirsiniz. Buna görede ileri ve geri sayıcı olarak kullanabilirsiniz.

A ve B sinyallerinin yalnızca yükselen kenarlarında kenar tetiklemeli sayıcı yapar ve sayarsanız 4 kat fazlasını saymış olursunuz.
Örneğin bağladığınız encoder 256 pals ise 256x4=1024 pals/tur sayabilirsiniz.

Örnekleri çoğaltarak çok daha farklı sayma şekilleri elde edebilirsiniz. PLC lerde standart olarak kullanılan bu sayma şekilleri Hızlı sayıcılara sayma modu olarak belirtilmiş olup 11 farklı mod kullanabilirsiniz. Unutmayın ki PLC içinde de Mikrokontrolör vardır. PLC farklı kompenetle sayım yapmaz. Sizde sayma şeklinizi tasarladığınız devre ile istediğiniz sayıya kadar çıkarabilirsiniz.

Encoder üzerinde yazan pals sayısı o encoderın 1 turda size vereceği pals sayısını ifade eder. Bu pals sayısı encoderın tüm çıkış uçları için geçerlidir.
Eğer 1000 adet A ve B palsi alıyorsanız 1000 Adet te Z palsi alırsınız.

Merhaba erdincotenbulbul;

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşlekkür ederim. Benim anlamadığım bi nokta var sıfırlama sinyalini anladım ancak ,nerde ne işime yaricak onu kestiremedim. yani reset gibimi kullanıcam orasını tam anlayamadım.Sıfırlama sinyalini nasıl nerde kullanıcam pozüsyonlama içinde. Örnek olarak diyelimki rulo sac açıp sürüyoruz kesiciye. op panelden kesilecek sacın boyları giriliyo.Bu çevrimde nerde ve nasıl kullanırım sıfırlama sinyalini.??

z ucu frekansı a/b nin iki katı. yani a da ve b de 1 turda 2 puls mı üretir?
Encoderin üstünde 1000 puls lık bi değer var.Bir turda bir puls ne için kullanılabilinirki?

z ucu sıfır pozisyonu bana ne sağlar, ne işe yarar?

pozisyon veya yön kontrollerinde işine yarar örneğin bir motora 50000 puls çalış sonra dur sonra 60000 puls geri çalış gibi

Forum istatistikleri

Konular
128,301
Kullanıcılar
450,135
Son üye
bssjhe

Yeni konular

Geri