Elektrik projesinin onay işlemleri

etkga

Üye
arkadaşlar merhaba benim birkaç sorum var. standart apartman binalar vs gibi elektrik projeleri onaylanması anlamında ne işlemlerden geçiyor nerelere göndermek gerekiyor.tedaşamı yoksa aydem gibi yerlere mi? baska yerlerde varmı? bu onay işlemleri ag yg fark ediyormu? (sanırsam benim ag ye giriyor) sayaçlar nasıl veriliyor? detaylıca anlatabilirmisiniz. daha önce birkaç binanın elektrik iç tesisat tekhat gerilim düşümü vs. çizimini yaptım stajlarda iken ama onay işlemlerini tam bilmiyorum öğrenciyim öğrenmek için sordum yardımcı olurmusunuz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merbaha

İşletme açmanız gerekli , bağlı olduğunuz yer dağıtım şirketinden yetki kaydınız olmalı . Diğer başka bir dağıtım şirketiniz sınırlarında iş yapacaksanız oradan da yetki kaydınız olmalı .

Dağıtım şirketine gidin oradan detaylarıı sorun !!!

Kolay Gelsin . Sağlıcakla Kalın .

şirket açtığımı farz edelim. önce elektrik tesisatını çizdiğimiz ruhsat projesini dağıtım şirketine onaylatıyoruz daha sonra yapı denetime ve belediyeye onaylatıyoruz. sonra şantiye projesi çizip onaylatıyor santıye için sayaç alıyoruz şantiye işleri iş başlama bildirgesi iş bitirme bildirgesi vs var bunlar nasıl işliyor tam bilmiyorum. inşaat bitince uygulama projesini onaylatıyoruz tesisatı döşüyoruz buda bitince dagıtım şirketi kontrole geliyor asıl sayaçları alıp takıyoruz. çevremden duyduklarım bunlar yanlış bildiğim sırasını karıştırdığım yerler var tam bilmiyorum adım adım ne yapılıyor yazabilecek olan var mı?birde duyduğum kadarıyla en son elimizde projeden 5 adet oluyordu bunlar ne içindi? tahminen biri müşteriye vermek için biri şirkette kalması için biri işçiye biri yapı denetimde veya dagıtım şirketinde kalması içinmiydi bunları bilen varsa cevaplarsanız sevinirim

şirket açtığımı farz edelim. önce elektrik tesisatını çizdiğimiz ruhsat projesini dağıtım şirketine onaylatıyoruz daha sonra yapı denetime ve belediyeye onaylatıyoruz. sonra şantiye projesi çizip onaylatıyor santıye için sayaç alıyoruz şantiye işleri iş başlama bildirgesi iş bitirme bildirgesi vs var bunlar nasıl işliyor tam bilmiyorum. inşaat bitince uygulama projesini onaylatıyoruz tesisatı döşüyoruz buda bitince dagıtım şirketi kontrole geliyor asıl sayaçları alıp takıyoruz. çevremden duyduklarım bunlar yanlış bildiğim sırasını karıştırdığım yerler var tam bilmiyorum adım adım ne yapılıyor yazabilecek olan var mı?birde duyduğum kadarıyla en son elimizde projeden 5 adet oluyordu bunlar ne içindi? tahminen biri müşteriye vermek için biri şirkette kalması için biri işçiye biri yapı denetimde veya dagıtım şirketinde kalması içinmiydi bunları bilen varsa cevaplarsanız sevinirim

pek bir alakası yok, en azından ist.avrupa yakasında işler şöyle yürüyor. 1-Ruhsat projesini sen çizmiyorsun, enerji alacağın yerin belediye-yapı denetim onaylı ruhsat projesi + ruhsat + tapu + vekaletname vb evrakları karşı taraftan alıyorsun 2- şantiye projesini sen çiziyorsun 3- işe başlama belgelerini hazırlayıp yapı denetime onaylattırıp tüm hepsiyle kuruma başvuruda bulunuyorsun 4- kurum sana enerji şartı veriyor 5- bu şarta göre şantiyeni alıyorsun 6- şantiyen bitince daimi için başvuruda bulunuyor, şantiyeyi kapatıyor ve biten binanın muayenesini yaptırıyorsun. daimi muayene başta verdiğin ruhsat projesine göre yapılıyor

iş süreci kabaca böyle, atladığım veya değişen noktalar var ise bilenler tamamlayabilir.

pek bir alakası yok, en azından ist.avrupa yakasında işler şöyle yürüyor. 1-Ruhsat projesini sen çizmiyorsun, enerji alacağın yerin belediye-yapı denetim onaylı ruhsat projesi + ruhsat + tapu + vekaletname vb evrakları karşı taraftan alıyorsun 2- şantiye projesini sen çiziyorsun 3- işe başlama belgelerini hazırlayıp yapı denetime onaylattırıp tüm hepsiyle kuruma başvuruda bulunuyorsun 4- kurum sana enerji şartı veriyor 5- bu şarta göre şantiyeni alıyorsun 6- şantiyen bitince daimi için başvuruda bulunuyor, şantiyeyi kapatıyor ve biten binanın muayenesini yaptırıyorsun. daimi muayene başta verdiğin ruhsat projesine göre yapılıyor

iş süreci kabaca böyle, atladığım veya değişen noktalar var ise bilenler tamamlayabilir.
ruhsat projesinden kastım uygulama projesi idi. bu uygulama projesini yapı ruhsatı almak için çiziyor ruhsat çıkınca santıye işlemleri yapılıyor galiba. bu yazdığınız 6.aşamadan sonra devreye uygulama projesi giriyor değil mi? uygulama projesinin iş bitimi yapılıp dağıtım şirketinden sayaçlar takılır kontrol yapılır muhurlenir ve biter bende bu şekilde biliyorum acaba atladığım bişe varmıdır

Son düzenleme:
yok dostum binanın ruhsat projelerini sen değil o inşaatın ruhsatını çıkartan mimarlık firması mimari+elektrik+mekanik+statik vs tüm projeleri kendi çiziyor, böylece ruhsatı çıkartıyor. Sen de belediye onaylı o projeyle başvuruda bulunuyorsun. İşin sonunda tekrar bir uygulama projesi çizmiyorsun. Tüm işlemler bu projeyle oluyor. En azından ist.avrupa yakasında işler böyle yürüyor, başka şehirleri bilmiyorum.

mimarlık firması bünyesinde elektrik mühendisi yoksa elektrik uygulama projesini mimarlık firması hazırlayamaz.

elektrik uygulama projelerinde smm elektrik mühendisinin imzası olmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri