Elektrik Proje Keşfi

jus7ic3

Üye
Arkadaşlar 190m2 lik zemin+1 katlı evde 30-32 m2 lik ufak ufak 6 daire olacaktır. 3 daire zemin katta. 3 daira 1. katta. Bunun elektrik keşfini çıkardım. Her dairenin panosunda 9 priz linyesi ve 2 armatür linyesi çıkışı var.

Aklıma takılan sorular sunlardır.

1. 730 m 3x2.5 kablo ve 314 m 3x1.5 kablo çıktı. Sizce uygunmudur ?

2. Birde bu evi yaptırsam, elektrik direğinden bina ana panosuna kadar enerji kablosunun çekimi bize mi ait yoksa tedaş görevlilerinemi ? Ayrica telefon hattida telekom ami ait ??

3. Son olarakda bu tüm her şey malzeme ve işçilik dahil nekdar eder?

Bu konuda cevap ve fikirlerinizi bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar 190m2 lik zemin+1 katlı evde 30-32 m2 lik ufak ufak 6 daire olacaktır. 3 daire zemin katta. 3 daira 1. katta. Bunun elektrik keşfini çıkardım. Her dairenin panosunda 9 priz linyesi ve 2 armatür linyesi çıkışı var.

Aklıma takılan sorular sunlardır.

1. 730 m 3x2.5 kablo ve 314 m 3x1.5 kablo çıktı. Sizce uygunmudur ?
1- Sigorta Kutularinin yerleri ve prizlerin nasil gittigi onemli, guzergahlar onemli, su anda dogrudur veya yanlisdir demem dogru olmaz, projeyi gormeden ezbere konusmak istemiyorum....Her zaman kesif icmalinize en az %5 ilave koymanizda fayda vardir...

2. Birde bu evi yaptırsam, elektrik direğinden bina ana panosuna kadar enerji kablosunun çekimi bize mi ait yoksa tedaş görevlilerinemi ? Ayrica telefon hattida telekom ami ait ??
2- Evin girişindeki ana kofradan sonrası size aittir, dis alan ise dağıtımcı firmaya aittir. Zayif Akim icin dağıtım kutusuna kadar Turk Telekom sorumludur.

3. Son olarakda bu tüm her şey malzeme ve işçilik dahil nekdar eder?
Asagidaki linkten Cevre Bakanligi Birim Fiyati 2016 dan girmis oldugunuz kalemlerin fiyatini gorebilirsiniz, iscilikle ilgili piyasayi da arastirmanizda fayda vardir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...ircilik-bakanligi-birim-fiyatlari-xlsx.39380/

Umarim yadimci olabilmisimdir...

Ekli dosyalar

• 2016-cevre-ve-sehircilik-bakanligi-birim-fiyatlari.xlsx
    1.1 MB · Görüntüleme: 2

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756