Elektrik panosu

ilk önce güç devresi yapılır daha sonra kumanda devresi yapılır

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Burada "önce kumanda devresi yapılır, sonra güç devresi yapılır " ya da " hangisinin önce yapıldığı farketmez " diyen arkadaşlara soruyorum. İçinizde hanginiz, kaç kişi panoculuk yaptı ?

Adamı güldürmeyin Allahaşkına...
Olaki birgün panocuda işe başlarsanız sakın önce kumandayı yapmaya kalkmayın, atölye şefi görürse kapının önüne koyar.

Diyelim ki önce kumanda devresini yaptınız. Güç devresi de 10 mm.lik kablodan olduğunu varsayalım. Panoda bir süre sonra arıza oldu, ( arıza genelde kumanda devresinde olur ) 1 mm.lik kumanda kablolarını 10 luk kablonun altında nasıl arayıp takip edeceksin ?

genelde güç kablolarından sorun çıkıyor biliyorsunuz yanma erime v.s kumanda devresinde şeman var ölçü aletin var numaraların var kumanda kablosu ile ne işin olur???10mm kablon aşırı yuklenme oldu kavruldu eridi yüzlerce kumanda kablosu arasından 10luk kabluyumu sökecen güldürmeyin beni 12 yaşından beri pano yapıyorum ve her daim güç kablosunu en sona çekiyorum 7 firmamız var otomativ ana sanayine çalışan bu zamana kadarda 1000i aşkın makina parkımızda yüzlerce revizyon nedeni ile pano yapmışızdır ve allaha çok şükür sorun olmamıştır güç dışında...barbury vals mikser plastik enjeksiyon makinalarının panosunu bilirsiniz binlerce kablo...her zaman güç en son çekilir...ilk nötr çekilir ardından kumanda devresi döşenmeye başlar

pano imalatlarında genelde güç devreleri önce yapılır çünkü güç kabloları kalın ve sert olurlar kumanda kabloları ise 0,22-0,50-0,75-1 mm kare olurlar kalın kablolardan zarar görebilirler her zaman kumanda devresini sonraya bırakmak iyidir

arkadaşlar sizin yaptığınız pano basit veya ufak pano ben şalt sahası içerisinde operatör panellerin osilatör anilazör & gibi panolarda güç kablosuda mevcut olacağından önce kumanda çekilir kablo kanalına güzelce reglajı yapılır kumandanın testi yapılır daha sonrada güç kablosu çekilir yine aynı şekilde yıldız üçgen bir pano yaptığımızı düşünelim kumanda kablosu yerleştirilir kablo kanalına güzelce otutturulur kumandanın testi yapılır daha sonra güç kablosu çekilir eğer kablo 10mm ve üzeri ise kablo kanalına geçirilmez askıda gider ben yıllardır bu şekil pano yapıyorum önce güç çekildiğini ilk defa burda duyuyorum ama arkadaşların dediği gibi bu bir fantazi işidir nasıl bilirsen öyle yap bu saattten sonra hiç bir ustanın aklını çelip önce kumanda sonra güç diyemem ama doğrusu budur
Saygılar...

fabrika bunyemıze katılmıs olan bır makınenın kumanda ve guc devresı gercekten on numara olarak yapmıs adamlar guc devresını 5 cm yukseklikte kanallardan kumanda devresını 5 cmlık kanlıdan bıraz daha yuksek kablo kanalları ıle ayrı ayrı gelmısler hm estetık hemde kullanım ve arızada mudahale konusunda cokta hoş olmuş ve ayrıca tabii ki önce güç devresi yapılmalıdır :D

1000 kVAR üzeri tristorlu bı kompanzasyon panosunun güç devresı işlersen guc daha kolay demessın
ben hep güç devresınden üşenır kumandayı işler dıger panoya gecerım :))))

kumanda devresi ile kurmuş olduğun sistemi kumanda edebilirsin, güç devresi ile sistemin gerek duyduğu motor için enerjiyi vermiş olursun.

Mrb arkadaslar atasehirde bi iş aldımda bi pano yapmam gerekiyo yardımcı olabıleck var mıdır .

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri