Elektrik panosu

Dongolos

Üye
arkadaslar staj gördügüm yerde ustalarım kücük bır elektrık panosu yaparken bana ıkı farklı devre var dedıler bırısı kumanda devresi dıgerı güc devresıymıs bunların ne oldugunu ve devre seması nasıl bılgılendırebılırmısınız?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yeni üye oldugu icin özel msj atamıyorum :(

pano yapmaya baslarken, ilk once panonun gucunden baslarsın yanı guc devresı dedıgımız sigorta girişleri,cıkısları kontaktor girişleri,cıkısları motora giden kabloya kadar vs. biz buna guc devresı diyoruz. kumanda ise guc devresı bittikten sonra yapılacak iş,yanı buton girisleri kontaktor bobın uclarına giren, yardımcı kontaklardan gecen kablolar gibi bunlarda yapacagımız panonun kumanda devresidir.

tesekkur ederım hocam hepinize ellerinize saglık..

:) Arkadaşım kolay gelsin Otomatik kumanda devlerinde Önce kumanda devresi uygulanır ardından güç devresini uygularsın bununlar ilgi bilgi istiyorsan eğer ----> Google arama motoruna Megep Kumanda Devreleri yaz orada gerekli şemaları ve devrelerde kullanılan elemanların görevlerini öğrenebilirsin. Dosya içeriği Pdf dir..

Bizde okulda temrin yaparken ilk önce kumanda devresini tamamlarız. Hoca eğer onay verir ise güç devresine geçeriz.
Benimde bildiğim ilk önce kumanda devresi yapılır güç devresi zaten daha kolay olanıdır

Ben de tam tersi şekilde biliyorum, önce güç sonra kumanda.

farkedermi ilk hangisinden baslanacagı ?

önce güç devresini yaparsan yer kalmıyacagı için kumandada zorlanırsın....

Forum istatistikleri

Konular
128,127
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri